Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Uwaga na Barszcz Sosnowskiego.

Aktualności | 2010-07-08 | Publikujący: Koło Działdowo

Uwaga na silnie toksyczną roślinę.

Barszcz Sosnowskiego  oklice Szkotówki

Drodzy wędkarze, ale apel kierujemy też do innych osób, które przebywają szczególnie teraz w okresie wakacji, czy to nad rzeką Wkrą (Działdówką), Szkotówką i nad jeziorami uważajcie na barszcz Sosnowskiego. Bardzo dużo można jej spotkać w okolicach Działdowa. Tutaj szczególny apel do rodziców, aby pilnowali dzieci gdy przebywacie w okolicach cieków, bo szczególnie dla nich bardzo groźna może być styczność z tą rośliną.

Barszcz Sosnowskiego (Hercleum sosnowskyi Manden) jest gatunkiem z rodziny selerowatych pochodzący z Kaukazu. Barszcz Sosnowskiego do Polski przywędrował z ZSRR. Miał słuzyć jako pasza dla zwierząt. Z planów nic nie wyszło za to u nas roślina znalazła świetne warunki do wegetacji. Barszcz osiąga imponujące rozmiary nawet do 3,5 metra wysokości. Ma działanie toksyczne i alergizujace. Włoski na łodygach i liściach wydzielają parzacą substancję, która zawiera furanokumaryny. Te szkodliwe właściwości ujawniają się w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza. U zwierząt powoduje podraznienie przewodu pokarmowego, biegunkę, nudności, krwotoki wewnętrzne. U ludzi zapalenie skóry (fotodermatozę), powstawanie pęcherzy, zapalenie spojówek. Uczulenie skóry podobne jest do oparzenia, w wyniku którego powstaja trudno gojące sie rany.  
Uważajcie na tę roślinę jest naprawdę groźna. Poniżej kilka jej zdjęć.

 

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (2)

  • pawelwolkowski Data dodania: 10 lat temu Oceń: 7 + / -

    Mam nadzieję, że dodany tekst wyjaśnił wątpliwości w razie jeśli nie proszę o kontakt na pawelwolkowski@op.pl Pozdrawiam.

  • kris60 Data dodania: 10 lat temu Oceń: -5 + / -

    Rozwiń

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

Czy wolałbyś, aby podlodowy Puchar Pięciu Jezior był ?
impezą rangi mistrzostw okręgu
imprezą towrzyską
aby łaczył obie formuły wyżej wymienione
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin