Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Strug

Aktualności | 2009-04-21 | Publikujący: "Podkarpacki" WKS Rzeszów

Katalog Łowisk Wędkarskiego Świata

 Strug

 

To jeden z najatrakcyjniejszych dopływów rzeki Wisłok, którego wody zasilane są przez liczne potoki oraz strumienie.

 

 Długość rzeki wynosi około 35km, szerokość-3-5m, średnia głębokość-1,2m, zaś maksymalna nie powinna przekraczać 3m. Dno łowiska najczęściej o charakterze mulistym lub kamienisto-żwirowym wyścielone jest zalegającymi gałęziami oraz konarami drzew, co stwarza wręcz komfortowe warunki bytowania dla kleni, jazi, okoni i pstrągów.

Występują tu prądy wsteczne, progi wodne oraz mini zatoczki, w których aż gotuje się od drobnicy. W miejsca te często wpływają wygłodniałe szczupaki oraz stadka okoni. Co jakiś czas możemy zaobserwować i usłyszeć głośne i widowiskowe ataki drapieżników. Klenie i jazie w Strugu najchętniej zajmują stanowiska w okolicach podtopionych gałęzi oraz traw. Odpowiednio podany mały pękaty wobler o stonowanej akcji lub niewielka obrotówka mogą przynieść upragniony rezultat.

 Już od pierwszych dni lutego nad wodę garną spinningiści, którzy z ogromną uwagą i determinacją poszukują walecznych kropkowańców. Inauguracja sezonu pstrągowego na Strugu bywa efektowna oraz niezapomniana.

 

 

  Mateusz Porada

 

Sekrety łowiska: Według najnowszych badań grupy Członków Koła Ekologicznego „Eko-Glob” w Tyczynie stwierdzono, że w Strugu występuje populacja pstrąga tęczowego oraz węgorza.

Przynęty: woblery, obrotówki, białe robaki, kukurydza, makaron

Ryby: pstrąg tęczowy, kleń, okoń, szczupak, leszcz

Informacje: Teren łowiska podlega Okręgowi PZW Rzeszów, ul. Akacjowa 36, tel. (0) 17 854 98 01 (02). Od początku 2009r. woda nizinna zaczyna się od mostu w Tyczynie.

 

***

***

PS: tu są "badania", nie umniejszam gimnazjalistom niczego ale wydaje mi się, że opieranie się na tych badaniach to lekka przesada (sądzać po zdjęciach zamieszczonych w prezentacji).

Wystarczy zapytać naszego Ichtiologa, odłowy kontrolne były robione na wielu wodach Okręgu i na Strugu pewnie też. Bezkrytyczne przyjęcie wyników tych "badań" i podanie ich na stronie, czy w Wędkarskim Świecie to delikatnie mówiąc błąd merytoryczny. 

Oceńcie sami:

  http://www.gptyczyn.edomena.pl/ekologia/images/stories/V_2008/eTwinning/prezentacja_projektu_ver_pl_good.ppt#10

 *

A gdzie pstrąg potokowy? Strug to element obwodu rybackiego Wisłok 3, do mostu drogowego w Tyczynie jest wodą górską. Zarybienie to przede wszystkim pstrąg potokowy.

 

Stanisław Mączka

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (1)

  • rybak1 Data dodania: 10 lat temu Oceń: 1 + / -

    rybak1

    Cóż... Cytowanie "badań" gimnazjalistów w artykule świadczy o warsztacie dziennikarskim Mateusza. Ciekawe jak gimnazjaliści zbadali rybostan Strugu? Może "NA OKO"??? ;)))
    Może lepiej pisać 1-2 artykuły w roku, ale rzetelne i przemyślane??? Odwalanie chałtury na forum ogólnopolskim ma "krótkie nóżki"...