Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Odpowiedź z Departamentu Rybołówstwa w sprawie organizacji zawodów wędkarskich nad morzem

Zarząd Koła Miejskiego PZW w Kołobrzegu w roku bieżącym zrezygnował z rozegrania Surfcastingowych Mistrzostw Koła, uważając iż w świetle obowiązujących przepisów Koło nie może być organizatorem zawodów nad wodami morskimi bez wymaganej ustawowo opłaty 500 zł. Uważaliśmy, że zamieszczenie na stronie koła zaproszenia i regulaminu „mitingu”, „spotkania”, „pikniku” czy „festiwalu” może nosić znamiona rywalizacji sportowej i ostatecznie być zakwalifikowane jako zawody sportowe, a bez wymaganej opłaty byłyby przeprowadzone z naruszeniem Art. 90 Ustawy z dnia 19 grudnia 2014 roku o rybołówstwie morskim. Konsekwencje mogłyby być bardzo dotkliwe, Koło bowiem mogłoby ponieść za to karę zgodnie z Art. 127 tej ustawy w wysokości od 100 zł do wysokości nieprzekraczającej pięciokrotności wynagrodzenia.

W celu wyjaśnienia wątpliwości zwróciłem się z pytaniem do Departamentu Rybołówstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Poprosiłem o zajęcie stanowiska w przypadku wspólnego spotkania kilku miłośników wędkarstwa morskiego z których każdy posiada zezwolenie na wędkowanie na wodach morskich, w odniesieniu do ustawy o rybołówstwie morskim.

Z odpowiedzi otrzymanej od Marcina Frankowskiego Zastępcy Dyrektora Departamentu Rybołówstwa wynika jednoznacznie, że Zarząd Koła słusznie interpretował przepisy, co potwierdza fragment korespondencji, cyt.: „(…) w przypadku organizacji oficjalnych zawodów sportowych w ramach morskiego rybołówstwa rekreacyjnego, dla których przewidziano regulamin zawodów, konkretną listę uczestników, dokładny czas i miejsce zawodów, określono nagrodę i ogłoszono publicznie informacje o organizowanych zawodach, organizator takich zawodów obowiązany jest do uzyskania pozwolenia na wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego, o których mowa w art. 90 ust. 1 pkt 1 ustawy o rybołówstwie morskim. Bez znaczenia jest przy tym fakt dokonania przez uczestników organizowanych zawodów indywidualnych opłat za wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego przez osoby fizyczne. Natomiast, w przypadku nieformalnego spotkania kilku osób, które w ramach wykonywanego rybołówstwa rekreacyjnego towarzysko wyłaniają najlepszą w swoim gronie, bez oficjalnego wyznaczenia organizatora zawodów, określenia regulaminu zawodów, czy oficjalnie przewidzianej nagrody, nie ma obowiązku zakupu pozwolenia na wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego przez organizatora zawodów sportowych. Osoby wędkujące są wówczas zobowiązane jedynie do posiadania dowodu uiszczonej opłaty za wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego, oraz dokumentu tożsamości (…)”

Przed Zarządem Koła jest teraz analiza całości pisma otrzymanego z Departamentu Rybołówstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. O podjętych decyzjach poinformujemy niebawem.

Prezes Zarządu Koła

Wiesław Skólmowski

 

 

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.