Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Obowiązujące przepisy pozwalają wędkować nad Parsętą przez cały rok

 

W miniony czwartek w siedzibie naszego Koła odbył się panel dyskusyjny, którego tematem były obowiązujące przepisy związane z wędkarstwem.

Grzegorz Grajek, jako wiceprezes Okręgu ds. gospodarki rybacko-wędkarskiej, wyjaśniał przepisy obowiązujące po nowelizacji Ustawy o rybactwie śródlądowym. Omówiono część akwenów administrowanych przez Okręg PZW w Koszalinie, a przede wszystkim obszerne fragmenty „Informatora wód krainy pstrąga i lipienia”. Jednak to co w chwili obecnej najbardziej interesuje kołobrzeskich wędkarzy, to możliwość wędkowania nad Parsętą. gdzie mimo ochronnego okresu troci i łososi dozwolone jest uprawianie wędkarstwa.

Sympatycy metody muchowej mają do dyspozycji Parsętę od źródła do hydroelektrowni w Rościnie i od starego mostu w Karlinie do mostu kolejowego na ulicy Solnej w Kołobrzegu, czyli do granicy wód morskich. Od starego mostu w Karlinie do rowka melioracyjnego w okolicy fabryki domów, można łowić także przy użyciu jednej wędki na przynęty roślinne. Natomiast nizinny odcinek Parsęty, od rowka melioracyjnego na wysokości fabryki domów, do granicy wód morskich, w trakcie okresu ochronnego troci i łososi, jest otwarty przez całą dobę dla wszystkich, poza spinningistami i kłusownikami. Można tam łowić maksymalnie na dwie wędki z zastosowaniem przynęt roślinnych i zwierzęcych, a więc również na żywca, którego zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb, musimy wcześniej złowić w Parsęcie. Przynęty w postaci robaków i żywych ryb dozwolone są również na odcinkach górskich Parsęty, jedynie w okresie od 1-go czerwca do końca września. Na nizinnym odcinku Parsęty, przez cały rok, dozwolone jest wędkowanie ze środków pływających, z wyłączeniem dwukilometrowego odcinka zamkniętego dla wędkarzy i sympatyków sportów wodnych, każdego roku od 20 kwietnia do końca maja.

Podczas spotkania poruszono również temat zarybień i odłowów prowadzonych przez Okręg, oraz najbardziej bulwersującą ostatnio środowisko wędkarzy, sprawę całorocznych odłowów troci i łososi na Wieprzy. Pozostaje mieć nadzieję, że więcej dowiemy się na kolejnym spotkaniu, zapowiedzianym przez kol. Grajka, który na szczęście nie ucieka od trudnych tematów.

Wiesiek Skólmowski

.

W przypadku wątpliwości związanych z wędkarstwem na terenie naszego powiatu, zawsze można zadać pytanie drogą mailową: pzwkolobrzeg@wp.pl

obowiązujący Informator wód krainy pstrąga i lipienia znajdziecie w załączniku

Poleć znajomemu

Załączniki

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (7)

 • wędkomaniak Data dodania: 8 lat temu Oceń: 0 + / -

  wedkomaniak

  UWAGA!
  ZARZĄD OKRĘGU PZW W KOSZALINIE NA POSIEDZENIU W DNIU 24 PAŹDZIERNIKA WPROWADZIŁ ZMIANY W INFORMATORZE I OBECNIE ŁOWIENIE NA PARSĘCIE ZE ŚRODKÓW PŁYWAJĄCYCH JEST ZABRONIONE!

 • bladawiec Data dodania: 8 lat temu Oceń: 0 + / -

  bladawiec

  pisząc pstrągi miałem na mysli oczywiści potokowe.

 • wędkomaniak Data dodania: 8 lat temu Oceń: 0 + / -

  wedkomaniak

  W przypadku dopuszczonych przynęt, użyłem sformułowań występujących w Informatorze krainy pstrąga i lipienia naszego Okręgu. Jeżeli chodzi o ryby łososiowate złowione na kukurydzę, czy robaka – MOŻNA JE ZABRAĆ Z ŁOWISKA NIE TYLKO Z ODCINKA NIZINNEGO, pod warunkiem jednak, że przynęta na którą złowiliśmy rybę jest dopuszczona na odcinku na którym łowimy i oczywiście jest to poza okresem ochronnym.

 • bladawiec Data dodania: 8 lat temu Oceń: 0 + / -

  bladawiec

  Wiesiu, to o czym piszesz dotyczy tylko wody nizinnej? Mam tu na myśli zabieranie ryb łososiowatych złowionych na wodach nizinnych. I jeśli już to dotyczy to wszystkich dopuszczonych przynęt naturalnych a nie tylko zwierzęcych. Przynajmniej ja to tak zrozumiałem.
  Co do tego co napisał Dominik. Popieram. Jednak zabierający swoje złowione ryby szlachetne to nie tylko łowiący je inaczej czyli w sposób dla tych ryb nietypowy (zwyczajowo przyjęte metody np mucha jest jakby typowe), np. metodą spławiokową. Ostatnio zwróciłem uwagę na zgłaszane ryby medalowe (łososiowate) w Wędkarskim Świecie. Prawie żaden ze złowionych dużych pstrągów (od 60 do 70 cm) i lipieni (pow 40 cm) nie został wypuszczony. O czymś to świadczy.

 • Walczak Dominik Data dodania: 8 lat temu Oceń: 0 + / -

  dominik91

  To jest śmieszne, ryb szczególnie tych szlachetnych w naszych wodach coraz mniej a pzw wprowadza takie zmiany. A to wszystko tylko po to żeby więcej ludzi płaciło składki...

 • wędkomaniak Data dodania: 8 lat temu Oceń: 0 + / -

  wedkomaniak

  uwaga słuszna, błąd poprawiłem.
  Nie napisałem również bardzo istotnej zmiany. Otóż obowiązujący obecnie regulamin dopuszcza zabieranie ryb łososiowatych i lipieni złowionych na przynęty zwierzęce.

 • Walczak Dominik Data dodania: 8 lat temu Oceń: 0 + / -

  dominik91

  W tekście jest błąd, na muchę można także łowić od źródeł Parsęty do MEW w Rościnie, jedynym całkowicie zamkniętym dla wędkarzy w okresie ciągu troci odcinkiem Parsęty jest odcinek od MEW Rościno do starego mostu w Karlinie.