Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

zarybienie narybkiem jesiennym świnki

Aktualności | 2011-10-04 | Publikujący: Okręg PZW w Ciechanowie

 

W dniu 30 września przeprowadziliśmy zarybienie rzeki Wkry oraz rzeki Wel narybkiem jesiennym świnki. Także i tym razem narybek pomimo kilkugodzinnej podróży z ośrodka zarybieniowego w Wołkowyi nad Soliną dotarł nad nasze rzeki w doskonałej kondycji. W zarybieniu prowadzonym przez pracowników Okręgu brali udział członkowie z kół w Sochocinie, Bieżuniu, Radzanowie, Ciechanowie i Lidzbarku. Tego dnia do naszych rzek trafiło 21.000 sztuk narybku z czego 17.000 do rzeki Wkry i 4.000 sztuk do rzeki Wel.

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (2)

 • adam_gierej Data dodania: 8 lat temu Oceń: 1 + / -

  adam_gierej

  Wkra jest doskonałą rzeką dla wielu gatunków ryb prądolubnych w tym świnki. W tej chwili największym zagrożeniem dla wszystkich ryb w rzece jest poprzeczna zabudowa hydrotechniczna, uniemożliwiająca przemieszczanie się ryb w różnych cyklach ich życia. Wiele słyszałem od starszych wędkarzy, o wielkich tarłowych stadach świnek, które kiedyś występowały we Wkrze. Sam niestety nie byłem świadkiem tego spektaklu natury. Gdzie się podziały te tysiące ryb? Według mojej oceny świnkę zniszczyły ówczesne zanieczyszczenia wód oraz niepohamowane odłowy tarlaków dokonywane przez kłusowników i wędkarzy.
  Nasz Okręg jako użytkownik rybacki ma do wypełnienia bardziej złożone zadania, niż tylko prowadzenie gospodarki ukierunkowanej na jak największy odłów ryb z hektara przez wędkarzy tworzących PZW. Najważniejszym celem jest dbałość o stan środowiska z którego jako wędkarze nieustannie korzystamy. W tym momencie priorytetowym staje się utrzymanie w naszych wodach gatunków zagrożonych oraz odbudowa populacji, które wyginęły. Jeśli nie będziemy wykonywać należycie swoich obowiązków to właściciel wód czyli Państwo, odbierze nam możliwość ich użytkowania. Czy warto zarybiać świnką? Bez wątpienia tak. Sprawdzenie efektywności zarybień świnką nie jest zadaniem prostym ze względu na behawior młodszych roczników świnki. Z prowadzonych obserwacji wynika, że narybek w pierwszych latach życia po wpuszczeniu do rzeki staje się nieuchwytny. Nie widać go zarówno w odłowach kontrolnych jak i wędkarskich. Po osiągnięciu wieku 5-6 lat świnki zaczynają się pokazywać w wodach do których wpuszczany był narybek. Taki sam scenariusz wydarzył się na Wkrze w tym roku, zarówno wędkarze jak i my w odłowach kontrolnych zaobserwowaliśmy niespotykane przez ostatnie lata ilości pięknych bo nierzadko przekraczających 40 cm świnek. Fakt, że świnka zaczyna wracać jest najlepszym dowodem na to, że praca związana z odbudową zagrożonych populacji jest warta kontynuacji.

 • ryba070 Data dodania: 8 lat temu Oceń: 2 + / -

  Przeglądając stronę Okręgu, czytam o zarybieniach. Bardzo dobrze, że do wód naszego Okregu wpuszczane są tak znaczne ilości narybku. Zastanawiam się jednak czy jest sens zarybiania Wkry świnką.
  Tę piękną rybę łowiłem we Wkrze w okolicach Zgliczyna w latach siedemdziesiątych. Występowała w dużych stadach, na odcinkach gdzie dno było piaszczyste, a miejscami występowały nawet kamienie i nurt był dosyć bystry.
  W miarę jak dno zamulało się świnka powędrowała, gdzie ?
  W literaturze czytam, że świnka " żyje w bystrych, podgórskich rzekach w krainie lipienia i brzany. Żyje gromadnie w płytkich /do 2m/ miejscach o bystrym nurcie i kamienistym, piaszczystym lub lekko zamulonym dnie".
  Nie wiem czy rzeka Wkra, która jest bardzo zamulona i zarośnieta, odpowiada wrunkom jakie są niezbędne do życia i rozrodu tej pięknej ryby. Czy były przeprowadzane efekty zarybiania ?
  Pisząc na ten temat chciałbym dowiedzieć się, jakie jest zdanie innych Kolegów.