Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Prosimy o opinie.

Aktualności | 2020-11-30 | Publikujący: Okręg PZW w Kaliszu

 

W związku z licznymi uwagami tak wędkujących indywidualnie jak i zawodników, informujących o gwałtownym zmniejszeniu się populacji płoci w naszych wodach, prosimy o opinie w powyższej sprawie, jak i również w sprawie wymiaru ochronnego płoci 15 cm.

 

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (13)

 • donpulpetosko Data dodania: 3 dni temu Oceń: 0 + / -

  Witam. Oczywiście popieram wymiar ochronny, i moim zdaniem powinno być ich więcej i zdecydowanie zawyżone dla każdego gatunku. A najlepiej zrobić całkowity zakaz zabierania ryb, na znacznej części łowisk.
  Czytając komentarze, muszę się odnieść do wypowiedzi faceta o nicku x Roman. Bo aż głowa zabolała po przeczytaniu tak głupich poglądów.
  Po pierwsze, nazywając jaką kolwiek rybę chwastem, pokazujesz jakie jest twoje podejście do żywych stworzeń...
  PZW zarybia karpiem i amurem, bo 90% wedkarzy to mięsirze, a jak wiadomo z karpia czy amura coś tam po wypatroszeniu zostaje... Oczywiście nie popieram tego i odrazu podkresle że wychwalam całkowitą zasadę No Kill. Ale taka jest prawda, karpiuje, i to z wielką pasją.
  Problem nie polega na tym że zarząd wpuszczą taki czy inny gatunek. To nic nie zmienia skoro co kolwiek pływa, i tak jest za chwilę wyłowione. Po w takim razie przepłacać? Drapieznik droższy. Dopuki nie zmienią się przepisy, tak będzie to wyglądać. Co do karpi i karpiarzy, my chociaż szanujemy ryby, dbamy o nie, nie mordujemy itd.
  Podsumowując, lepsza zielona woda, stosy kukurydzy, łódek na wodzie, niż pozrywane sztuczne sylikonowe, plastikowe przynenty z spinningu, katowanie ryb metoda żywcowa, feederowcow którym po braniu większej ryby zostawia 50m żyłki w wodzie i milion ton ołowiu oraz koszyczków.
  Jak widać do każdego rodzaju wedkowania można się przyczepić. Także ogarnij Roman. Karpie i amury są ok. Jak każda inna ryba. Winni są miesiaze, brak kontroli, i brak łowisk no kill. Pozdrawiam wszystkich

 • wedkarz41 Data dodania: 11 dni temu Oceń: 2 + / -

  Proponuję zamiast chociażby jednego roku zarybiania karpiem lub amurem zrobić zarybienie: płocią, linem, leszczem, karasiem lub okoniem nie mówiąc o innym drapieżniku

 • Duhr Martin Data dodania: 25 dni temu Oceń: -3 + / -

  Rozwiń
 • Florkowski Andrzej Data dodania: 1 miesiąc temu Oceń: -8 + / -

  Rozwiń
 • Florkowski Andrzej Data dodania: 1 miesiąc temu Oceń: -3 + / -

  Rozwiń
 • Damian Data dodania: 1 miesiąc temu Oceń: 9 + / -

  Popieram pomysł dotyczący wymiaru ochronnego dla PŁOCI.

 • tomano84 Data dodania: 1 miesiąc temu Oceń: -4 + / -

  Rozwiń
 • x Roman Data dodania: 1 miesiąc temu Oceń: 15 + / -

  zamela

  Wymiar płoci 15cm OK ale nie rozumiem po co chroniona jest wzdręga jak to na większości akwenów zwykły chwast no ale jeśli płoć ma mieć wymiar to wzdręga także bo wielu nadal nie rozróżnia tych 2 gatunków . WYmiar to jedno ale może by tak solidnie zarybić płocią każdy akwen i rzekę ? co kilka lat wypada nawet ciernikiem zarybić a nie ponad 30 ton karpi i amurów rok w rok .
  Może by tak solidnie ale SOLIDNIE zarybić nasze wody sandaczem którego juz praktycznie nie ma bo o pojedynczych okazach w ilości 2 sztuk rocznie na akwen nie mówię , zastanowić się dlaczego większość drapieżników odbywa nieefektywne tarło , dlaczego nie ma małych szczupaków z tarła ? małych sandaczyków ? może by tak wyeliminować lub zmniejszyc zarybienie amurem i karpiem do minimum 1kg/hektar i nie ma gadania że operaty jeśli to kaganiec dla okręgu to należy je zmienić po prostu ZMIENIĆ (zdjąć kaganiec) podstawą rybostanu powinny być ryby z tarła a zarybieniówka powinna stanowić uzupełnienie i wzmocnienie danego gatunku ale jeśli ponad 50% funduszy idzie na paszowe upasione tłuste karpury (karpio-amury) no to nie ma co się dziwić że woda zielona jak zupa , zero roślin a jak się coś cudem wytrze to okonki i wielkie karpiska wyżrą ten wylęg w mig .
  OZW to równia pochyła której rybostan z roku na rok jest coraz gorszy tak jak dziś narzekamy to za 10 lat będziemy marzyć o takich wodach i jestem pewny że jeśli nie zmieni się polityka OZW (okręgowego ) to będziemy ryby oglądać jedynie w atlasach ryb rzecznych z wyjątkiem 35kg belsonów karpi syjamskich i innych paszowych habasów , kilometry wywiezionych zestawów , setki pontoników a na nich całe silosy kukurydzy paszy oraz wszelkiej maści kulek z kloca Elwisa.

 • kotwica_86 Data dodania: 1 miesiąc temu Oceń: 24 + / -

  Krótko! .Do póki "gliździarze" będą zabierali z wody, wszystko co im się na haczyk zaczepi, już nie długo żadnej ryby nie będzie! Na zawodach, przykład Szałego, Murowańca, łowimy po 30-50 kg ryb (wracają do wody) ale opatrzcie na presję na te zbiorniki. Każdego dnia nad wodą każdego z nich przebywa średnio ok 200-250 wędkujących, z czego 3/4 zabiera wszystko! Niech złowią po 5 kg ryb, co dzień ubywa prawie tona ze zbiornika. atak jest wszędzie. A ile jest zarybień płocią? jak są , to "śmieci" po sprzątaniu stawów przed Świętami, a w jakiej ilości? konieczne jest prawdziwe zarybianie płocią i wprowadzenie wymiaru ochronnego 18-20 ccm, oraz drastyczne jego przestrzeganie!
  Pieprzenie w stylu " Problem w tym, że jest bardzo dużo piszących o tematach wędkarskich, jednak wielu z nich nie ma żadnego pojęcia na temat głębszej ichtiologii rozrodu rybostanu rybnego." to tak jak o pojęciu - wyższej infrastruktury wzrostu drzewostanu drzewnego.
  Masło maślane, tak samo jak, szpon czy pazur.

 • Puchała Adrian Data dodania: 1 miesiąc temu Oceń: 17 + / -

  Bezdyskusyjnie dobry pomysł. Powinno się zarybiać regularnie zbiorniki płocią, wtedy również drapieżnik ma większą przeżywalność z powodu dużej ilości pokarmu. W szczególności powinna być zarybiania Rzeka Prosna na przestrzeni około 15 ostatnich lat widać zanik ploci co za tym idzie drapieżnika również... W Kaliszu może tak nie widać tego braku płoci ale na odcinkach powyżej już tak, dlatego powinno się zarybiać odcinki od wieruszowa (Dembicze, Kopeć, Skrzynki, Grabów, Wielowieś) myślę, że nie jeden wędkarz tak uważa.

 • szpon Data dodania: 1 miesiąc temu Oceń: -14 + / -

  Rozwiń
 • kaliszanin Data dodania: 1 miesiąc temu Oceń: 15 + / -

  Płoci mniej, szczupaka mniej, okoń jakby mniejszy, o boleniu to już nawet nie warto mówić. Tylko krąpia wszędzie dużo... i śmieci.

 • Gula Paweł Data dodania: 1 miesiąc temu Oceń: 18 + / -

  Płoci coraz mniej wymiar ochronny jak najbardziej wskazane