Okręgowy Kapitanat Sportowy Okręgu w Kaliszu
http://www.pzw.org.pl/2868

Aktualności

VII KLUBOWE MISTRZOSTWA POLSKI w WĘDKARSTWIE SPINNINGOWYM


   W dniach 18-21.08.2011r. na zbiorniku zaporowym Turawa i rzece Nysa Kłodzka, zostały rozegrane Klubowe Mistrzostwa Polski w Wędkarstwie Spinningowym. Organizatorem zawodów był Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu, wraz z miejscowym klubem Syrenka Turawa. W mistrzostwach wystartowały 53 trzyosobowe drużyny klubowe z całego kraju. Teren mistrzostw stanowiły trzy sektory:

A zbiornik Turawa, część płytka, wschodnia.

B zbiornik Turawa, część głęboka, zachodnia.

C rzeka Nysa Kłodzka, na odcinku od Piątkowic do Melarzowic.

Losowanie sektorów odbyło się komputerowo, każdy z członków drużyny obławiał kolejno dany sektor, według ustalonej kolejności.Okręg Kalisz reprezentowały 2 drużyny z Pleszewa:

PPL-SPIN I : Mirosław Sójka, Dariusz Wojtkowiak, Jarosław Kuczkowski

PPL-SPIN II : Piotr Grzeszczak, Mariusz Kaźmierowski, Artur Pietrowski

Dodatkowo w ekipie GOBIO Namysłów III (O/Opole), wystartowało 2 członków O/Kalisz z koła Wieruszów Miasto, Grzegorz Kamiński i Dariusz Drab.

   Podczas trwania imprezy zawodnicy musieli się zmagać z różnymi warunkami atmosferycznymi, pierwszego dnia z powodu gwałtownej burzy zawody zostały przerwane po 5godzinach (2h do końca), drugi dzień to ładna pogoda ale bardzo mocny wiatr i wysoka fala, trzeci dzień to spokojna powierzchnia wody i palące słońce. Na zalewie rybą dominującą były okonki (przeważnie pomiędzy 18-20cm), trzeba było przerzucić około 50sztuk "+-" siedemnastek żeby trafić miarowego, zdarzały się garbusy po 35cm, kilka szczupaków i jeden sandacz. Na wyniki miało wpływ wiele czynników: mobilność, wielkość i szybkość jednostek pływających (stabilniejsze łodzie z szybkimi spalinowymi silnikami miały przewagę), znajomość specyfikacji zbiornika i zachowania ryb, wytrenowanie, umiejętność posługiwania się trokiem, no i szczęście... Nysa przynosiła okonie, klenie, jazie, sporadyczne szczupaki i bolenie. Brzegi rzeki bardzo zakrzaczone, trudny mało dostępny teren, woda wciąż się podnosiła i mocno ciągła. Na najwyższym stopniu podium stanęła drużyna WWKS CASUS Toruń w składzie Paweł Żerkowski, Arkadiusz Gościnny, Grzegorz Fydryszewski. Po weryfikacji wyników przez Główny Kapitanat Sportowy na drugie miejsce awansował Klub Ziemi Piotrkowskiej, na trzecim miejscu znalazł się ostatecznie NURT Książ Wielkopolski. W klasyfikacji indywidualnej najlepszym okazał się Ireneusz Gębski z NKS Piła.

   Członkowie Pleszewskiego Klubu łowili z zmiennym szczęściem... łowiono okonie, klenia i jazia, czasami mimo mnóstwa brań krótkich ryb nie udawało się zaliczyć tury. Ostatniego dnia dwóch reprezentantów PPL-SPIN I wygrało sektory, Dariusz Wojtkowiak w sektorze "A" złowił 24 okonie, Mirosław Sójka w sektorze "C" wyholował okazałego szczupaka 92cm. Dodatkowo w godzinie po szczupaku Mirosław Sójka miał jeszcze na kiju suma około 80-90cm, nie mógł go podebrać poplątanym podbierakiem i ryba w końcu spadła... W końcowej klasyfikacji PPL-SPIN II uplasował się na 21miejscu, a PPL-SPIN I na 37 miejscu.Najlepszy wynik w nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej osiągnął Artur Pietrowski, zajął 9 miejsce. PPL-SPIN przy dekoracji był więc wyczytywany trzykrotnie, puchary dla Dariusza Wojtkowiaka i Mirosława Sójki za wygranie sektorów i statuetka dla Mirka Sójki za największą rybę zawodów. Wiele się nauczyliśmy dzięki tej imprezie (troka, wyścigów, miejscówek), z lepszymi miejscami mogliśmy liczyć tylko na farta. Teraz patrząc na to wszystko na "zimno" zrobiliśmy to co na tą chwile i możliwości było w naszym zasięgu...

Start w Mistrzostwach, nie był by możliwy gdyby nie wsparcie: Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Kaliszu, Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie, Starostwo Powiatowe w Pleszewie, Sport Pleszew sp. z o. o. .

Serdeczne podziękowania dla osób, które dzięki swojemu zaangażowaniu pomogły nam w zorganizowaniu wyjazdu na w/w mistrzostwa.

                                                                                                          Piotr Grzeszczak

FOTO - autor

Zdjęcia