Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Powiatowa Społeczna Straż Rybacka w Zduńskiej Woli - słów kilka

Aktualności | 2019-03-01 | Publikujący: Okręg PZW w Sieradzu

 

Na terenie Okręgu PZW Sieradz działa kilka grup Społecznych Straży Rybackich w ramach powiatów. Jedną z takich grup jest Społeczna Straż Rybacka Powiatu Zduńskowolskiego, utworzona na wniosek Zarządu Okręgu przez Starostę Powiatu Zduńskowolskiego. 


Strażnicy tej grupy jako zapaleni wędkarze, którym stan wód nie jest obojętny poświęcają wiele swojego prywatnego czasu na działania w ramach SSR.


W zakres tych działań wchodzi patrolowanie wód na terenie powiatu zduńskowolskiego w celu ujawnienia działań kłusowniczych, ale także działań, które mogą nieść ryzyko zanieczyszczenia wód np. wylewanie ścieków czy gnojowicy do wody. Oprócz ujawniania takich działań i zgłaszania ich odpowiednim służbom, strażnicy starają się także czynnie uczestniczyć w kształtowaniu odpowiednich postaw wśród dzieci i młodzieży.


Przykładem takich działań może być niedawne spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Zapolicach, gdzie prezentowali się w ramach warsztatów - Poznajemy ciekawe zawody i pasje dorosłych.


Przy stanowisku SSR dzieci i młodzież dowiedziała się jak ważna jest ochrona środowiska i jakie zagrożenia niesie za sobą jej brak. Największy nacisk strażnicy kładli na zasady ochrony i gospodarowania wodami i żyjącymi w nich rybami, a w szczególności na ich wymiary i okresy ochronne . Oprócz informacji z zakresu ochrony środowiska strażnicy przedstawili także najmłodszym sprzęt i techniki wędkarskie. Zaskoczeniem była spora wiedza dzieci i młodzieży na temat wędkarstwa. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, co daje nadzieję, że kolejnym pokoleniom Polaków ochrona i stan środowiska nie  będzie obojętne.


W ramach prowadzonych w roku 2019 kontroli skontrolowano już kilkudziesięciu wędkarzy, a podczas jednej z kontroli w ujściu starorzecza rzeki Warty w miejscowości Pstrokonie ujawniono sieć kłusowniczą.

 

Praca strażników Społecznej Straży Rybackiej, jak sami podkreślają, choć niewdzięczna to daje im poczucie spełnionego obowiązku ochrony ryb i wód. Strażnicy, tak jak chyba wszyscy wędkarze, chcieliby, aby ich kontrole zawsze kończyły się  pewnością, że udało się wyeliminować wszystkie zagrożenia z zakresu ochrony ryb i wód.

 

 

 

 

 

 

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (3)

 • castorpollux Data dodania: 4 miesiące temu Oceń: 2 + / -

  Może i niewdzięczna praca ale zdecydowanie jedna z najbardziej obecnie potrzebnych funkcji i działań.
  Widziałem raz Panów na patrolu (wędrując akurat bez wędki) także potwierdzam ich obecność w terenie :)
  Jako wędkarz tego okręgu bardzo dziękuję za wysiłek i kłaniam się.

 • Krzysiek P Data dodania: 5 miesięcy temu Oceń: 7 + / -

  W Pstrokoniach to powinien być stały posterunek żeby pilnować zimowiska, a za tamą Jeziorska wieżyczka strzelnicza żeby redukować podcinających bolonką mięsiarzy..

 • Grobelny Jacek Data dodania: 5 miesięcy temu Oceń: 3 + / -

  grobzd

  Pozdrowienia i wyrazy uznania dla wszystkich aktywnie działających strażników SSR Okręgu Sieradzkiego.

Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

Czy Twoim zdaniem potrzebna jest strona internetowa Okręgu ?
Tak
Nie
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin