Tweety na temat @pzworgpl

Szkółka wędkarska

Panel logowania Rejestracja konta Przypomnienie hasła

Encyklopedia wędkarska

Pstrąg tęczowy

Pstrąg tęczowy to gatunek głównie hodowlany. Próby wsiedlenia go do wód otwartych kończyły się niepowodzeniem, nie stworzył bowiem w naturalnych populacji. Jednak wędkarze łowią w niektórych akwenach pstrągi tęczowe, które trafiły tam z zarybień lub uciekły ze stawów.

Pstrąg tęczowy to gatunek głównie hodowlany. Próby wsiedlenia go do wód otwartych kończyły się niepowodzeniem, nie stworzył bowiem w naturalnych populacji. Jednak wędkarze łowią w niektórych akwenach pstrągi tęczowe, które trafiły tam z zarybień lub uciekły ze stawów. Naturalnymi siedliskami tej ryby są rzeki zachodniej części Ameryki Północnej. Do Polski został sprowadzony na przełomie XIX i XX wieku.

 

Największe łowione u nas ryby przekraczają 7 kilogramów masy.


Nie podlega ochronie.


Od pstrąga potokowego różni się w widoczny sposób ubarwieniem. Wzdłuż boków jego ciała ciągnie się szeroka, różowa (tęczowa) smuga. Płetwa ogonowa jest wyraźnie nakrapiana, słabo wcięta, podczas gdy u pstrąga potokowego boki ciała usiane są czarnymi punktami (na północy kraju) lub też czerwonymi kropkami w białych obwódkach u pstrągów w potokach górskich. Płetwa ogonowa nie ma wcięcia.

 

Polując na pstrągi stosuje się prawie wyłącznie metodę muchową lub spinningową. Dobór metody oraz stosowanych przynęt uzależniony jest od pory roku, dnia, charakteru wody oraz jej przejrzystości.

Zdjęcia

Żródło: Encyklopedia Wędkarska