Tweety na temat @pzworgpl

Szkółka wędkarska

Panel logowania Rejestracja konta Przypomnienie hasła

Encyklopedia wędkarska

Troć wędrowna

Troć wędrowna jest rybą dwuśrodowiskową. Dorosłe osobniki wstępują z morza do rzek i wędrują na tarło w ich górne żwirowo-kamieniste partie. Rozród odbywa w okresie od września do stycznia. Wylęg pojawia się wiosną.

Troć wędrowna jest rybą dwuśrodowiskową. Dorosłe osobniki wstępują z morza do rzek i wędrują na tarło w ich górne żwirowo-kamieniste partie. Rozród odbywa w okresie od września do stycznia. Wylęg pojawia się wiosną. Troć spędza w rzece od roku do trzech lat, a w morzu od dwóch do trzech. Odżywia się pokarmem zwierzęcym (poczynając od zooplanktonu) - fauną denną, owadami w różnych stadiach rozwoju, stopniowo przechodząc na dietę rybną. Wzrost troci w okresie przebywania w rzece jest powolny, w morzu szybki. W polskich rzekach poławiane są najczęściej ryby o masie 2-5 kg, zdarzają się jednak okazy osiągające ponad 10 kg.

 
Okres ochronny:

  • w Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku od 1 października do 31 grudnia, w pozostałym okresie obowiązuje zakaz połowu w czwartki, piątki, soboty i niedziele.
  • na odcinku Wisły od zapory we Włocławku do ujścia od 1 grudnia do końca lutego, w okresie od 1 marca do 31 sierpnia obowiązuje zakaz połowu w piątki, soboty i niedziele.
  • w pozostałych rzekach od 1 października do 31 grudnia.

 
Wymiar ochronny: 35 cm.

Zdjęcia

Żródło: Encyklopedia Wędkarska