Tweety na temat @pzworgpl

Szkółka wędkarska

Panel logowania Rejestracja konta Przypomnienie hasła

Encyklopedia wędkarska

Szczupak

Szczupak jest najpopularniejszym drapieżnikiem naszych wód. Występuje w rzekach i jeziorach od pogórzy do zalewów przymorskich. Bytuje w strefie przybrzeżnej, najczęściej porośniętej roślinnością. Do rozrodu wybiera rozlewiska wiosenne, stałe zalewy przyjeziorne i przyrzeczne, bądź też rzeczne lub śródjeziorne wypłycenia.

Szczupak jest najpopularniejszym drapieżnikiem naszych wód. Występuje w rzekach i jeziorach od pogórzy do zalewów przymorskich. Bytuje w strefie przybrzeżnej, najczęściej porośniętej roślinnością. Do rozrodu wybiera rozlewiska wiosenne, stałe zalewy przyjeziorne i przyrzeczne, bądź też rzeczne lub śródjeziorne wypłycenia. Tarło odbywa od lutego do kwietnia, po zejściu lodu. Odżywia się w pierwszym okresie aktywnego życia planktonem zwierzęcym, następnie wylęgiem i coraz większymi rybami. Jest żarłoczny, nie gardzi nawet osobnikami własnego gatunku. Przyrasta szybko, nawet do kilograma rocznie. Przeciętnie – także wskutek intensywnych połowów - osiąga długość do 60 cm i masę 3 kg, łowione są jednak dość często ryby przekraczające 10, a nawet 15 kg masy.

 
Okres ochronny: od 1 stycznia do 30 kwietnia

 
Wymiar ochronny: 45 cm.

 
Nie jest wytrawnym tropicielem, poluje na swoje ofiary z jednego, dobrze obranego stanowiska. Może to być zatopione drzewo lub głaz, górka, dołek, okienko w trzcinach lub inna osłona, sprawiająca, że staje się niewidoczny dla otoczenia. Łowi się go przede wszystkim metodą spinningową oraz żywcową, niekiedy także muchową lub na martwą rybkę. Przy doborze żywca należy pamiętać, że szczupak najchętniej atakuje ofiary, które w przybliżeniu osiągają 1/6 jego wagi ciała.

Zdjęcia

Żródło: Encyklopedia Wędkarska