Tweety na temat @pzworgpl

Szkółka wędkarska

Panel logowania Rejestracja konta Przypomnienie hasła

Encyklopedia wędkarska

Okoń

Okoń – jeden z najpospolitszych gatunków ryb, zasiedla niemal wszystkie zbiorniki wodne o różnorodnych warunkach środowiskowych i składzie gatunkowym. Rozród jego przypada na drugą połowę kwietnia, do końca maja.

Okoń – jeden z najpospolitszych gatunków ryb, zasiedla niemal wszystkie zbiorniki wodne o różnorodnych warunkach środowiskowych i składzie gatunkowym. Rozród jego przypada na drugą połowę kwietnia, do końca maja. Składa ikrę w postaci długich wstęg na roślinności podwodnej lub zatopionej, czasem bezpośrednio na mineralnym dnie. Pokarmem dorosłego okonia są zwierzęta bezkręgowe i niewielkie ryby. Odznacza się dużą żarłocznością, rośnie jednak powoli, osiągając masę 1 kg dopiero po 10-12 latach. W naszym kraju osiąga masę blisko 3 kg przy długości ciała ponad 55 cm.

 
Nie posiada okresu ochronnego, w większości okręgów PZW wymiar ochronny wynosi 15, a na Mazowszu 18 cm.

 
Okonie łowi się zarówno na przynęty naturalne (dżdżownice, ryby żywcowe), jak i sztuczne, metodą spinningową (niewielkie gumy i błystki obrotowe) i muchową. Znakomite efekty daje połów spod lodu na mormyszki i błystki podlodowe.

Zdjęcia

Żródło: Encyklopedia Wędkarska