Tweety na temat @pzworgpl

Szkółka wędkarska

Panel logowania Rejestracja konta Przypomnienie hasła

Encyklopedia wędkarska

Lipień

Lipień występuje w dopływach górnej Wisły i Odry, a także w rzekach pomorskich. Jest bardzo atrakcyjny dla wędkarzy, stąd dokonywane są liczne próby wsiedlenia go do wód poza naturalnym zasięgiem występowania.

Lipień występuje w dopływach górnej Wisły i Odry, a także w rzekach pomorskich. Jest bardzo atrakcyjny dla wędkarzy, stąd dokonywane są liczne próby wsiedlenia go do wód poza naturalnym zasięgiem występowania. Część takich introdukcji kończy się powodzeniem. Rozród odbywa od marca do maja, we fragmentach nurtu o dnie żwirowym. Odżywia się pokarmem zwierzęcym: larwami i dorosłymi owadami przysiadającymi na wodzie. Żyje około 5 lat, nie przekraczając masy 1,5 kg i 55 centymetrów długości, przy czym już 40-centymetrowa ryba uznawana jest za godne trofeum.

 
Okres ochronny: od 1 marca do 31 maja

 
Wymiar ochronny: 30 cm (w kilku okręgach wyższy)

 
Najbardziej korzystny w połowach lipienia jest okres jesienny, kiedy żeruje on przez cały dzień. W lecie najlepsze są chwile po zachodzie słońca, a w zimie - dni z przejaśnieniami. Najlepiej bierze, gdy stan wody jest niski, nie występują zmętnienia i wieje południowo-zachodni lub zachodni wiatr. Ryba ta prowadzi gromadny tryb życia, preferując raczej otwartą wodę, nie szuka kryjówek, unika bystrzyn. Przy połowie lipieni stosujemy najczęściej metodę muchową, przy czym zastosowanie określonej techniki rzutów oraz użycie odpowiednich przynęt jest już indywidualną sprawą każdego wędkarza, który doskonali swój warsztat podczas kolejnych wypraw.

Zdjęcia

Żródło: Encyklopedia Wędkarska