Tweety na temat @pzworgpl

Szkółka wędkarska

Panel logowania Rejestracja konta Przypomnienie hasła

Encyklopedia wędkarska

Krąp

Krąp występuje w całej Europie wschodniej aż po Ural: spotyka się go prawie wszędzie we Francji oraz we wszystkich krajach Beneluksu. Jest rybą popularną w całych Niemczech. Nie spotka się jej natomiast w cale w krajach śródziemnomorskichoraz we Włoszech.

Krąp bardzo często mylony jest z leszczem, nie tylko z racji podobnego wyglądu,lecz również wielu innych wspólnych cech. Najlepiej czuje się w w wolno płynących oraz stojących wodach z mulistym dnem. Również skłonność do tworzenia stad jest cechą wspólną krąpia i leszcza.Od maja do czerwca gromadzą się w pobliżu brzegów w celu odbycia tarła. Krąp nie ma specjalnych wymagań dotyczących podłoża dla swej ikry, aczkolwiek najchętniej składa ją wśród gęstej roślinności przybrzeżnejm W stadach pośród głośnego plusku, samice składają do 100000 jaj o średnicy 1,6 mm, które następnie przywierają do dna.Krąp rośnie dość powoli bo po trzech latach osiąga zaledwie 8 - 10 cm długości.Krąpie mierzą przeważnie 15 - 20 cm długości: wyjątkowe okazy mogą osiągnąc maksymalnie 35 cm. Sezon połowu krąpia trwa od maja do września najlepiej zwabić go słodką zanętą i łowić go metodą gruntową albo spławikową za pomocą lekkigo zestawu.

Wygląd zewnętrzny:

"Krąp to ryba o wygrzbieconym, silnie bocznie spłaszczonym tułowiu z krótką płetwą grzbietową oraz długą płetwą odbytową. posiada dość małą głowę z wyłupiastymi oczami; odległość od przedniej krawędzi oka do czubka pyska jest równa lub nieco mniejsza od średnicy oka. Otwór gębowy o położeniu tylnum lub częściowo dolnym oraz duże łuski to cechy charakterystyczne krąpia. podstawa i nasada płetw parzystych jest przeważnie czerwonawa. Grzbiet ciemny, boki i brzuch są jasne i połyskują srebrzyście."(wielki atlas ryb)

Najlepsza przynęta:

"Najskuteczniejszą przynętą na krąpia są larwy much (białe robaki). Równie popularne są kastery (dopiero co przepoczwarzone larwy), małe robaki, ciasto,kukurydza oraz zboża.Również w tym przypadku należy kierować się zasadą, że za przynętę może służyć wszystko, czym dana ryba żywi się w swoim środowisku. Krąp wprawdzie preferuje głównie plankton zwierzęcy i roślinny, ale pożera też rureczniki, larwy owadów oraz inne robaki denne."(woelki atlas ryb)

Nie podlega ochronie.

Zdjęcia

Żródło: Encyklopedia Wędkarska