Tweety na temat @pzworgpl

Szkółka wędkarska

Panel logowania Rejestracja konta Przypomnienie hasła

Encyklopedia wędkarska

Jesiotrowate

Rodzina anadromicznych ryb jesiotrokształtnych

Rodzina anadromicznych ryb jesiotrokształtnych. Niektóre gatunki wyłącznie słodkowodne. Poławiane gospodarczo dla mięsa i kawioru.

-Zasięg występowania:

Chłodne i umiarkowanie ciepłe wody półkuli północnej.

Znane z zapisów kopalmych od późnej kredy, wraz z wiosłonosowatymi stanowią jednych żyjących przedstawicieli ryb kostnochszęstnych.

- Cechy morfologiczne:

Charakteryzują się silnie wydłużonym, wrzecionowatym ciałem, o pięciokątnym kształcie w przekroju poprzecznym.Skóra pokryta pięcioma rzędami tarczek kostnych(grzbietowy, dwa boczne i dwa brzuszne). Masywan głowa wyciągnięta w ryj, całkowicie pokryta kostnymi płytkami. Otwó gębowy położony w spodnie części glowy, zakończony wysuwalnymi szczękami, poprzedzony dwoma parami wąsików. Krótka płetwa grzbietowa przesunięta do tyłu ponad płetwę odbytową. Heterocerkalna płetwa ogonowa z wysokim i długim płatem górnym. Pierwszy promień płetw piersiowych przekształcony w kolec. Duży pęcherz pławny połączony z przełykiem. Dorosłe osobniki nie posiadają zębów. Ubarwienie zmienne. Największe osobniki osiągają 4 metry długości. Gatunki słotkowodne są znacznie miejsze.

- Tryb życia:

Tarło odbywają w rzekach. Ikra o średnicy około 3 mm składana jest w dużych ilościach (kilkaset tysięcy do kilku milionów sztuk). Większość gatunków wędruje do mórz,tylko nie liczne pozostają w wodach słodkich (łopatonosy). Żywią się głównie bezkręgowcami, a starsze osobniki równierz rybami. Żerują głównie przy dnie. Jesiotrowate należą do ryb długowiecznych.

Zdjęcia

Żródło: Encyklopedia Wędkarska