Tweety na temat @pzworgpl

Szkółka wędkarska

Panel logowania Rejestracja konta Przypomnienie hasła

Encyklopedia wędkarska

Karp

Karp to gatunek powszechnie znany; przy czym wyróżnić można dwie podstawowe formy: dziką - sazana i udomowioną – hodowlaną. Kształt ciała i ułuszczenie sazana jest jednolite, natomiast u karpia hodowlanego kształt ciała zależy od warunków środowiskowych, a w ułuszczeniu rozróżnia się cztery odmiany: łuskowy, liniowy, lustrzeń i goły (golec).

Karp to gatunek powszechnie znany; przy czym wyróżnić można dwie podstawowe formy: dziką - sazana i udomowioną – hodowlaną. Kształt ciała i ułuszczenie sazana jest jednolite, natomiast u karpia hodowlanego kształt ciała zależy od warunków środowiskowych, a w ułuszczeniu rozróżnia się cztery odmiany: łuskowy, liniowy, lustrzeń i goły (golec). Obserwuje się też charakterystyczne odmiany w ubarwieniu: złotą, żółtobiałą, szarą, brązową i niebieską. Na terenie Polski została wyhodowana tzw. rasa galicyjska o bardzo szybkim tempie wzrostu i dobrym pokroju. Wspomagany rozród karpia odbywa się w wylęgarniach lub w specjalnych tarliskach obsianych trawą, w maju w temperaturze 18-20 stopni Celsjusza. Efekty tarła naturalnego w wodach otwartych są niewielkie. Karp jest rybą wszystkożerną. Dorosły żeruje głównie w dnie. W gospodarstwach stawowych karmiony jest paszami zbożowymi. Rośnie szybko i jest długowieczny. Znany jest przypadek osiągnięcia wieku 45 lat i masy 30 kg. W Polsce były już przypadki złowienia podobnych okazów na wędkę.

 
Okres ochronny: brak

 
Wymiar ochronny: 30 cm (nie dotyczy rzek).

 
Nowoczesne wędkarstwo karpiowe jest niezależną, prężnie rozwijającą się i specjalistyczną dziedziną. Karpiarze nastawiają się na rekordowe sztuki, które obowiązkowo wypuszczają z powrotem do wody. Zazwyczaj jednak łowi się ryby o masie do 3 kg, które i tak wspaniale walczą na wędkach. Karp jest najpopularniejszym gatunkiem na „rodzinnych” łowiskach specjalnych i komercyjnych.

Zdjęcia

Żródło: Encyklopedia Wędkarska