Tweety na temat @pzworgpl

Szkółka wędkarska

Panel logowania Rejestracja konta Przypomnienie hasła

Encyklopedia wędkarska

Karaś

Karaś - inne nazwy karaś pospolity, karaska, japoniec. Obszar występowania obejmował początkowo głównie tereny Wokół Morza Kaspijskiego oraz Czarnego aż po środkowe rejony Azji północnej. Obecnie karaś zadomowiony jest od dorzecza Leny na Syberii aż po zachodnią Europę.

Karasie są zadziwiająco odporne i niewrażliwe na mętną wodę. Żyją one we wszystkich typach wód stojących, szczególnie chętnie przebywając w akwenach porośniętych trzciną oraz inną roślinnością. Ich upodobania do miękkiego, mulistego dna okazuje się wyjątkowo przydatne w okresach silnej suszy, karasie zagrzebują się w tedy w muł. W okresie rozmnażania, którym z reguły są miesiące maj i czerwiec, woda musi mieć temperaturę przynajmniej 15 st.C. Na podwodnych roślinach samica składa około 300000 jaj o średnicy 1 - 1,5 mm. Długość 15 - 25 cm oraz waga w granicach 250 - 500 g to wymiary przeciętnego karasia. Na karasia wybrać się można od lipca do października. Najlepsze wyniki osiąga się we wczesnych godzinach porannych oraz wieczorami. Przynętę podajemy bezpośrednio na dno niezależnie od metody połowu.

Wygląd zewnętrzny:

Karaś jest rybą o silnie wygrzbieconym oraz bocznie spłaszczonym tułowiu. Grzbiet karasia ma barwę ciemnoszarozieloną, boki są brązowawe, a brzuch mosiężnożólty. Ukośny, skierowany ku górze otwór gębowy, wypukła płetwa grzbietowa oraz czarniawa plama u nasady ogona to dalsze cechy charakterystyczne tej ryby. Karaś nie posiada wąsów.

Najlepsza przynęta:

W swoim środowisku naturalnym karaś żywi się niewielkimi zwierzętami dennymi, pożera także zarówno żywe  jak i obumarłe kawałki roślin. Znakomitą przynętą na karasie są larwy much oraz kukurydza. Karaś nie gardzi także robakami, kawałkami ciasta czy ziemniaków, jak również kulkami proteinowymi boilies.

Żródło: Encyklopedia Wędkarska