Tweety na temat @pzworgpl

Szkółka wędkarska

Panel logowania Rejestracja konta Przypomnienie hasła

Encyklopedia wędkarska

Jesiotr zachodni

Gatunek wędrownej ryby z rodziny jesiotrowatych.

Wystepuje w Morzu Śródziemnym, Czarnym, oraz w jeziorach Ładoga i Onega. Grzbiet tej ryby jest niebieskoszary, lub szarozielony, pokryty rzędem 10-13 tarczek kostnych. Pysk jest spiczasty i wydłużony, otwór gebowy prawie kwadratowy. Osiaga zazwyczaj od 1,5 do 2.5m i wagędo 300kg. Odżywiają się skorupiakami, mięczakami i larwami owadów. W Polsce objęty ścisłą ochroną.

Wygląd zewnętrzny:

"Ze swym wrzecionowatym kształtem, bezłuskową skórą oraz niesymetryczną płetwą ogonową jesiotr wyglądem przypomina rekina. Głowa ma wydłużony, dziobowaty kształt i skierowana jest lekko ku górze. Dolna wargabezzębnego, położonego na spodzie pyska jest podzielona i wyposażona w cztery okrągłe, niestrzępione wąsiki. Grzbiet jesiotra jest w kolorze niebieskoszarym, boki natomiast są srebrnoszare, a brzuch - białawy".(wielki atlas ryb)

Najlepsza przynęta:

Przypominam że w Polsce jest objęty ochroną.

"Amatorzy jesiotra, o ile chcą złowić duże okazy powinni zdecydować się na przynętę w postaci ryby. poleca się gatunki ryb dennych, ponieważ jesiotr w swym naturalnym środowisku właśnie na nie najchetniej poluje. W wodach, w których jesiotry nie uzyskują tak znacznych rozmiarów, można wykorzystać robaki, ślimaki, małże oraz larwy owadów, bowiem ryby te w zasadzie żywią się zwierzętami dennymi wszystkich rodzajów."(wielki atlas ryb

Żródło: Encyklopedia Wędkarska