Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: ZMNIEJSZENIE LIMITU połowów- IDEA  (Przeczytany 1935 razy)

hamlets

• Hero Member
ZMNIEJSZENIE LIMITU połowów- IDEA
« dnia: Luty 14, 2018, 17:33:14 »
Aktualnie w/g RAPR limity ilościowe połowów wyglądają następująco:

7. Wprowadza się następujące limity ilościowe ryb do zabrania z łowisk:
7.1. W ciągu tygodnia /od poniedziałku do niedzieli/:
- głowacica 1 szt.
7.2. W ciągu doby / w godz. 0.00 - 24.00 /
- sum 1 szt.
- troć jeziorowa, troć wędrowna, łosoś, sandacz, szczupak, sieja, boleń, /łącznie/
2 szt.
- lipień, pstrąg potokowy, /łącznie/ 3 szt.
- brzana 3 szt.
- karp 3 szt.
- lin 4 szt.
- certa 5 szt.
- węgorz 2 szt.
Łączna ilość złowionych i zabranych z łowisk ryb wymienionych gatunków nie może
przekroczyć 10 szt. w ciągu doby.
8. Dopuszcza się zabranie z łowisk ryb innych gatunków niewymienionych wyżej, w
ilościach nieprzekraczających 5 kg w ciągu doby.
9. Limity połowu nie dotyczą amura, tołpygi, krąpia, karasia srebrzystego, leszcza,
pstrąga tęczowego i pstrąga źródlanego oraz gatunków ryb wymienionych w
rozdziale IV, pkt. 3.7.

Proponowałbym znaczne zmniejszenie tychże limitów do powiedzmy:
głowacica 1 szt/tydz
2 szt dziennie - łącznie dla ryb wymienionych w pkt 7.2 (w tym głowacica)
3 szt łącznie wszystkich ryb (w tym ryb z punktu 7.2)

plus jeszcze jakaś mała furtka dla amatorów płoci, karasia (karłowatego)*, uklei, sumika lub krąpia (powiedzmy, że 10 szt łącznie).

lub

głowacica 1 szt/tydz
1 szt dziennie - łącznie dla ryb wymienionych w pkt 7.2 (w tym głowacica)
2 szt łącznie wszystkich ryb (w tym ryb z punktu 7.2)

plus jeszcze jakaś mała furtka dla amatorów płoci, karasia (karłowatego)*, uklei, sumika lub krąpia (powiedzmy, że 10 szt łącznie).

Dużo prostsze, bardziej przejrzyste i co najważniejsze ograniczające ilości zabieranych ryb.

Od razu powiem, że nie jestem zwolennikiem całkowitego NO KILL - ale za znacznym ograniczeniem ilości zabieranych ryb z łowiska. Większość złowionych ryb zwykle od razu wypuszczam, ale od czasu do czasu zdarzy mi się zabrać jakąś rybkę do domu (w ubiegłym roku chyba 2 lub 3 szt)

* nie wiedziałem jak to sformułować

weteran

• Sr. Member
Odp: ZMNIEJSZENIE LIMITU połowów- IDEA
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 14, 2018, 18:01:10 »
Kto dopilnuje przestrzegania limitów ? Wszelkie takie ograniczenia , to martwe przepisy. Na wszystkich forach płacz, że  w Polsce nie ma ryb, a jednak są tacy, co łowią po kilka okazów podczas jednego wypadu. Ryby trzeba umieć łowić.

hamlets

• Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 14, 2018, 19:04:04 »
ponoć czasem jakieś kontrole się zdarzają ;-)
jak będzie ograniczenie to przynajmniej cześć wędkarzy się zastosuje a to już coś;-)

wb1119

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 14, 2018, 20:41:48 »
A ja bym poszedł jeszcze dalej. Wędkarz wykupuje zezwolenie na rok, ale z ograniczeniem, że łowi tylko jeden dzień w tygodniu, jedna sztukę niezależnie od gatunku. Żeby nie było tłoku nad wodą w soboty i niedziele to ci których nazwiska zaczynają od A - G łowią w poniedziałki, H - K we wtorki itd.
Ci na Ż i Ź tylko wędkarstwo rzutowe.
 Nie jestem mięsiarzem.

per_peres

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 14, 2018, 23:38:00 »
Limity powinny być miesięczne,a nie dniowe. Jak egzekwować? Prosta sprawa, jeśli ryba nie jest wpisana podczas kontroli kara 10000 złotych (dziesięć tysięcy złotych). Nie byłoby wtedy głupiego tłumaczenia, że nie mam długopisu.

k_piotr

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 15, 2018, 11:57:05 »
per_peres na jakiej podstawie karać wędkarzy takimi kwotami ?
Weź pod uwagę że to m.in. Straż Rybacka może karać mandatami za wykroczenia, a jeśli coś się nie mieści w taryfikatorze to sprawa jest rozpatrywana przez sąd.
Wg mnie nie ma szans na wprowadzenie takich kwot mandatów bo to jest po prostu chore - co to da poza większymi wpływami do budżetu państwa, który tych pieniędzy nie przekaże na zarybienia bo nie może
Druga sprawa:
Takie "cud przepisy" są zawierane w regulaminach utworzonych dla "racjonalnej gosp. ryb." załączonych do operatów rybackich, do których PSR nie ma dostępu - tak więc w jaki sposób straż rybacka ma Ci udowodnić winę jeśli nie mogą wskazać palcem treści w regulaminie.

Cytat: Komendant Posterunku w  XXX Państwowej Straży Rybackiej w Warszawie 25 maj 2017 11:15
PSR nie ma dostępu do operatów rybackich

Zresztą ciągłe wpisy "napinaczy" na temat no kill, c&r czy coraz większe ograniczenia w amatorskim połowie ryb jaki przynoszą skutek ?
A u rybaków brak limitów (czy tam ich kontroli) jak zwykle cieszy się dużą ciszą bo lepiej i łatwiej pognębić wędkarzy

plus jeszcze jakaś mała furtka dla amatorów płoci, karasia (karłowatego)*, uklei, sumika...

Masz na myśli sumika karłowatego i japońce ??
Uważasz że to mądre limitować ich odłów ?
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2018, 12:05:48 wysłana przez k_piotr »
boję się, ssr...m

hamlets

• Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 16, 2018, 12:01:06 »
k_piotr

Apropo sumików i Japońców - chodziło mi bardziej o stworzenie jakiegoś rodzaju furtki i dania możliwości zabrania większej ilości małych rybek, dla ich amatorów. Bo limit na poziomie 2 czy 3 sztuk z jednej wyprawy - dla kogoś kto chciałby sobie usmażyć ukleję - wydawałby się delikatnie mówiąc dziwny ;-)

per_peres

generalnie się z Tobą zgadzam, że limity mogłyby być nawet miesięczne czy tygodniowe - jestem za. Tak samo jak za dużymi karami, za ich nieprzestrzeganie. Jak zawsze pozostaje jeszcze, problem z egzekwowaniem tychże limitów- aczkolwiek powszechnie krytykowane rejestry mogłyby tu pomóc, bowiem w nich wszystko powinno być zapisane. Jest jednak pewien problem, że każdy okręg ma swoje oddzielne rejestry, co mogłoby prowadzić do sytuacji, że ktoś w ciągu tygodnia łowiłby w 3 okręgach. W każdym z nich z osobna mieściłby się w limicie, ale łącznie miałby limit przekroczony... - trudne do zweryfikowania przy aktualnej formule opłacania składek. No chyba, żeby w Karcie Wędkarskiej wpisywane były wszystkie zezwolenia jakie dany wędkarz wykupił/ otrzymał w danym roku... wtedy kontroler wiedziałby co ma sprawdzać. niestety wiązałoby się to z koniecznością zabierania nad wodę wszystkich rejestrów, niezależnie od tego gdzie w danym dniu wędkujemy.

k_piotr

na limity połowów rybaków zbyt dużego wpływu nie mamy... niestety - aczkolwiek o tym pisałem niejednokrotnie i w moim odczuciu, należałoby ich wyeliminować z naszych wód, bo nie za bardzo widzę korzyści dla kogokolwiek z ich obecności na i tak mocno bezrybnych wodach. Niestety wszyscy wiemy, że ich wyeliminowanie będzie trudne, no ale może nowa władza coś z tym zrobi. Ale jeśli nawet nie uda się ich wyeliminować, to nawet znaczne ograniczenie ilości zabieranych ryb, powinno przynieść pozytywne skutki dla rybostanu.

k_piotr

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 21, 2018, 10:05:16 »
hamlets
sumik, japoniec, tołpyga, amur czy karp - czy po zarybieniu tymi gatunkami jest jakiś pozytyw środowiskowy ?
dwie pierwsze - plenią się jak myszy, a łącząc ze "świniami" naszych wód wypierają rodzime gatunki niszcząc nieodwracalnie zbiorniki wodne
Nie pojmuję radości po złowieniu i wypuszczeniu 12kg maciory - ja mam większą pociechę z wypuszczenia każdej innej nawet małej rybki bo się cieszę że np. karaś pospolity jeszcze się trzyma w wodzie z japońcami

wędkarstwo jest zależne od rybactwa, a nie na odwrót
nie da się wyeliminować rybaków, a wędkarzy owszem - w Polsce są obwody rybackie i nie "mogą" tylko "muszą" być prowadzone odłowy
Tworzenie łowisk ochronnych jest jakimś wyjściem ale co jakiś czas muszą być przeprowadzone odłowy kontrolne, które masakrują rybostan - do "zwykłych" odłowów jesteśmy przyzwyczajeni - kiepskie rezultaty wędkarskie. Natomiast w przypadku odłowu kontrolnego na wodzie "bez rybaków" jest tragedia.
boję się, ssr...m

baba_jaga

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 21, 2018, 10:39:23 »
A ja bym poszedł jeszcze dalej. Wędkarz wykupuje zezwolenie na rok, ale z ograniczeniem, że łowi tylko jeden dzień w tygodniu, jedna sztukę niezależnie od gatunku. Żeby nie było tłoku nad wodą w soboty i niedziele to ci których nazwiska zaczynają od A - G łowią w poniedziałki, H - K we wtorki itd.
Ci na Ż i Ź tylko wędkarstwo rzutowe.
 Nie jestem mięsiarzem.

To może idź jeszcze dalej,opłacić wszystkie możliwe opłaty  (czytaj haracz )na rzecz PZW  i nie łowić wcale.Ludzie,Was to kompletnie pokręciło.Czytając komentarze dochodzę do wniosku że PZW to nie związek pasjonatœw wędkarstwa.To związek oszołomów którzy pod płaszczykiem troski o stan rybostanu rozgrywają swoje gierki.
W tym miejscu przepraszam tych rozsądnych wędkarzy którzy jak podejrzewam,poczuli się dotknięci moimi słowami.Jeszcze raz Was przepraszam,oszołomów to nie dotyczy.
Jeszcze jedno w kierunku oszołomów,ryba w wodach PZW jest tylko trzeba ją potrafić złowić.Ograniczenia nic nie dadzą,jedyne co pomoże to zwiększenie stanu osobowego PSR i drakońskie kary za łamanie ustawy o rybactwie śródlądowym.Na wzór np.USA,spróbujcie tam łowić niezgodnie z prawem.Tyle w temacie,spodziewam się opluwania mnie przez oszołomów więc do dzieła.Będzie to miœd na moje uszy.

okonek63

• Sr. Member
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 21, 2018, 12:43:40 »
PZW jest stowarzyszeniem użyteczności publicznej co umożliwia mu pozyskiwanie pieniędzy od instytucji państwowych i samorządowych na cele statutowe. Członkowie PZW są wolontariuszami działającymi na rzecz stowarzyszenia. W statucie nie ma mowy nic o zabieraniu ryb (ale zdroworozsądkowo nie zabrania ich zabierania-stąd limity w RAPR). Celem stowarzyszenia nie jest umożliwienie pozyskiwania białka zwierzęcego, ani walka z głodem jego wolontariuszy.
Rybołówstwo - branża gospodarki zajmująca się poławianiem i hodowlą ryb, a także innych zwierząt morskich i słodkowodnych , przeznaczonych do przetwórstwa. Rybołówstwo śródlądowe, morskie, przybrzeżne.
Rybactwo - 1. hodowla i poławianie ryb- 2. wiedza i umiejętności związane z poławianiem ryb.
Wędkarstwo - amatorskie, także sportowe, łowienie ryb na wędkę.

k_piotr

• Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 21, 2018, 12:51:02 »
baba_jaga post, który cytujesz aż kipiał ironią więc nie wiem czemu się tak bulwersujesz.
Gierki rozgrywane są we władzach, a pomysły z tego forum nawet w 1% nie trafiają na stół do podpisu.

Na tym forum kultura jakaś jest ale osoba, która NIC nie robi by uzdrowić PZW nie powinna zrównywać swojej kultury osobistej z podejściem szefostwa do szeregowych członków

W statucie nie ma mowy nic o zabieraniu ryb (ale zdroworozsądkowo nie zabrania ich zabierania-stąd limity w RAPR)

Ani statut ani żadne przepisy wewnętrzne nie regulują możliwości zabierania ryb.
Sprawdź na jakiej podstawie został napisany RAPR
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2018, 13:00:31 wysłana przez k_piotr »
boję się, ssr...m

okonek63

• Sr. Member
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 21, 2018, 14:00:44 »
k_piotr - Ani statut ani żadne przepisy wewnętrzne nie regulują możliwości zabierania ryb.
Sprawdź na jakiej podstawie został napisany RAPR

Mówi o tym (cytowany już na tym forum) par. 7 ustawy o rybactwie śródlądowym - "Posiadanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 2, potwierdza dokument wydany w postaci papierowej lub elektronicznej przez uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim określający podstawowe warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb ustalone przez uprawnionego do rybactwa wynikające z potrzeby prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w tym obwodzie rybackim, uwzględniającej w szczególności wymiary gospodarcze, limity połowu, czas, miejsce i technikę połowu ryb (...)". Rybacy łowiący ryby w wodach śródlądowych  uprawiają rybołówstwo śródlądowe.
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2018, 14:03:20 wysłana przez okonek63 »

k_piotr

• Hero Member
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 21, 2018, 19:02:47 »
Regulamin jest zawarty w operacjach rybackich więc jakim cudem większość obwodów rybackich ma takie same zasady? Czyżby na większości obwodów jest taki sam wpływ wędkarzy na racjonalną gosp.  rybacką?
A podstawowe zasady amatorskiego połowu ryb są zawarte w rozporządzeniu,  które jest bazą rapr
boję się, ssr...m

baba_jaga

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 22, 2018, 09:50:26 »
baba_jaga post, który cytujesz aż kipiał ironią więc nie wiem czemu się tak bulwersujesz.
Gierki rozgrywane są we władzach, a pomysły z tego forum nawet w 1% nie trafiają na stół do podpisu.

Na tym forum kultura jakaś jest ale osoba, która NIC nie robi by uzdrowić PZW nie powinna zrównywać swojej kultury osobistej z podejściem szefostwa do szeregowych członków

Szanowny przedmówco,nie sądzę żeby to była ironia,wiele,o ile nie większość pomysłów ociera się o szaleństwo.Kto tworzy utrudnienia w wędkowaniu gdzie co zbiornik to inny regulamin.ZG PZW?Nie,to oddolne pomysły wszelkiej maści oszołomów.
Po drugie.Przez prawie 45 lat bycia członkiem PZW zrobiłem dla związku więcej niż wielu z Was razem wziętych.Dzięki współczesnym oszołomom powiedziałem przed kilkoma laty,DOŚĆ
Regulamin jest zawarty w operacjach rybackich więc jakim cudem większość obwodów rybackich ma takie same zasady? Czyżby na większości obwodów jest taki sam wpływ wędkarzy na racjonalną gosp.  rybacką?
A podstawowe zasady amatorskiego połowu ryb są zawarte w rozporządzeniu,  które jest bazą rapr

Proszę wyjaśnić,co to jest operacja rybacka?

contrast

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 22, 2018, 10:20:44 »
Pan administrator się śmieje z forumowiczów nazywających ich cyt. FRUSTRATAMI
KOMENTARZE i wszystkie FORA internetowe służą zazwyczaj frustratom do wyładowywania "złych" emocji i żadna szanująca się organizacja nie traktuje ich jako źródła rzetelnej informacji.
Link do wypowiedzi: http://www.pzw.org.pl/bychawa/wiadomosci/164595/60/informacja_dla_kolegow_contrast_i_prezes_79

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.