Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zasady gospodarki finansowej Kół PZW  (Przeczytany 1819 razy)

ciernik

• Full Member
Zasady gospodarki finansowej Kół PZW
« dnia: Marzec 15, 2018, 01:08:24 »
Witam! Szanowni Panowie proszę o pomoc w uzyskaniu informacji dot. "Zasad gospodarki finansowej Kół PZW". Czy ZG PZW wydał jakieś wytyczne w tym temacie dla całego PZW, czy jest to widzimisie poszczególnych ZO PZW. W necie znalazłem tylko takie zasady wydane przez Okręg Mazowiecki PZW w Warszawie- jak rozumiem dot. one tylko okręgu mazowieckiego PZW.

wb1119

• Hero Member
Odp: Zasady gospodarki finansowej Kół PZW
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 15, 2018, 18:19:20 »
ZG PZW wydaje uchwałę w sprawie opracowania budżetu, okręgi opracowują założenia do budżetu dla okręgu i kół, oraz Okręg Mazowiecki Zasady gospodarki Finansowej Kół. Myślę że inne to robią ale widocznie nie pokazują.
Czy pytasz dla ciekawości czy interesuje cię jakiś zapis?

ciernik

• Full Member
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 16, 2018, 00:21:13 »
 ZO PZW w Siedlcach też ma opracowane takie zasady. To że ZG PZW wydaje decyzję o opracowaniu budżetu to jest mi wiadome. Chodzi mi głównie czy okręgi mają obowiązek opracowania zasad gospodarki finansowej. Jak mi wiadomo w większości okręgów prowadzi się min. na ten temat szkolenia. U mnie w okręgu nikt nie widział opracowanych zasad gospodarki finansowej, a o szkoleniu to najstarsi górale nie słyszeli.  W szczególności chodzi mi o raporty kasowe, faktury, pogotowie kasowe, środki trwałe i nietrwałe koła, delegacje dla członków zarządu kół, nagrody rzeczowe-zakup przez koło dla uczestników zawodów.

pppow

• Full Member
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 16, 2018, 11:53:47 »
Koledzy  preliminarz budżetowy tworzony jest na każdym poziomie organizacyjnym naszego stowarzyszenia.W naszym kole skarbnik przedstawia projekt wydatków na Walnym Zgromadzeniu ,uczestnicy zebrania przepytują skarbnika i zatwierdzają plan finansowy na następny rok. Taki plan musi wylądować na biurku księgowej w okręgu i tam także jest weryfikowany pod kątem zgodności z wymogami ZG czy urzędu skarbowego. Podobnie okręg musi raportować o swoich finansach do ZG.  Podsumowując : aby zdobyć jakie 

pppow

• Full Member
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 16, 2018, 11:58:03 »
Wysłałem niechcący nieskończoną wiadomość. Podsumowując: aby zdobyć jakieś informacje o budżecie koła wystarczy przyjść na zebranie sprawozdawcze swojego koła.pozdrawiam Paweł

wb1119

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 16, 2018, 18:03:22 »
W Mazowieckim co rocznie są spotkania /na koniec roku/ z prezesami, skarbnikami oraz przewodniczącymi Komisji Rewizyjnych. Omawiane są na nich obowiązujące na następny rok dokumenty i zasady. Ponadto również co rocznie są spotkania z przewodniczącymi Sądów Koleżeńskich, Rzecznikami Dyscyplinarnymi. A w jakim jesteś okręgu i czy pytasz jako członek zarządu koła lub skarbnik, czy z ciekawości. A tak naprawdę to nie wyobrażam sobie opracowania budżetu w kole bez ogólnych założeń. Podobnie jak pisze pppow/ tylko myślę że kolejność zmienił/ opracowany przez Zarząd Koła projekt Preliminarza Budżetowego jest kontrolowany przez księgowość Biura Okręgu, zatwierdzony przez księgowość, następnie przedstawiany na Walnym i po dyskusji /lub bez/ zatwierdzany przez zebranych.

ciernik

• Full Member
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 17, 2018, 00:51:17 »
Jestem nowo powołanym skarbnikiem koła. Z jakiego okręgu nie będę pisał bo nie chcę mieć nieprzyjemnych rozmów! Dlaczego w Okręgu Mazowieckim / Uchwała na 138/Z.O./2016 i innych można podjąć Uchwałę w sprawie "Zasad gospodarki finansowej Kół PZW" a w moim brak słów. Panowie nie chodzi mi o preliminarz budżetowy i zasady jego opracowywania. Chodzi mi o obieg dokumentacji oraz zasady postępowania przy sporządzaniu raportów kasowych, faktury, pogotowie kasowe, środki trwałe i nietrwałe koła, delegacji dla członków zarządu kół oraz rozliczanie nagród rzeczowych-zakup przez koło dla uczestników zawodów. W uchwale ZO OM jest to przejrzyście opisane, w moim okręgu muszę o każdą wątpliwość pytać a i tak czasami nie mogę doprosić się odpowiedzi. Dlatego zależy mi na informacji czy jest jakaś uchwała w tym zakresie wydana przez ZG PZW.

wb1119

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 17, 2018, 17:38:34 »
ciernik, chyba nie wiele możemy Ci pomóc. Przejrzałem różne dokumenty ale nie spotkałem nic co by zmuszało ze strony ZG okęgi do konkretnych posunięć. Są założenia Zarządu Głównego do opracowania budżetu, jest Regulamin Organizacyjny Koła, ale nie ma tego co chyba szukasz. Dziwny to jest okręg któremu nie zależy na prawidłowej gospodarce finansowe. Oprzyj się na Mazowieckim lub Siedleckim, żeby nie umoczyć.
A do pppow poczytaj o co koledze chodzi, a nie każesz skarbnikowi iść na zebranie żeby zapoznał się z budżetem. On ma naprawdę problem, bo jak coś źle zrobi to jego władze okręgowe na nie go wszystko zwalą.

lechog

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 05, 2018, 18:51:27 »
Ja mam pytanie na temat "gospodarki" finansowej, ale kół. Czy zgodna ze statutem naszego stowarzyszenia (i innych aktów prawnych) jest uchwała zarządu koła (nie walnego zebrania) nakładająca
na członków koła dowolnych, dodatkowych (nie uzgodnionych w preliminarzu) opłat, np. 50, 100, 200, 500 zł na cele koła (nie uchwalone w preliminarzu)? Walne zebranie podjęło uchwałę dającą zarządowi zmianę wydatków w ramach budżetu (nie wiem czy to jest uchwała zgodna z prawem, skoro finanse koła uchwala walne?) Help.

henryk_p

• Hero Member
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 05, 2018, 20:27:18 »
W tej sprawie Zarząd Koła nie ma takich uprawnień tylko Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Koła Statut roz.VI par.55/7 skarga w tym temacie do Okręgowej Komisji Rewizyjnej powinna przynieść rozwiązanie tego problemu.

lechog

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 06, 2018, 18:55:21 »
Serdeczne dzięki!

arnie

• Opiekunowie prezentacji
  • Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 12, 2018, 21:25:18 »
...Czy zgodna ze statutem ... jest uchwała zarządu koła (nie walnego zebrania) nakładająca
na członków koła dowolnych, dodatkowych ... opłat,...? ...

Ani Zarząd Koła ani Walne nie może takich opłat żądać. Statut mówi wyłącznie o zobowiązaniu członków  koła  do  wykonywania  pracy  na  rzecz  koła  lub  wniesienia ekwiwalentu §55 pkt. 7. A więc wędkarz ma wybór - albo praca np. 10h na rzecz Koła, albo wpłacenie na rzecz Koła równowartości tej pracy. I jest to w gestii wyłącznie Walnego Zgromadzenia. Żadne inne dodatkowe opłaty nie są przewidziane Statutem, a więc są niedopuszczalne.

Koło jako stowarzyszenie może dodatkowo zbierać datki dobrowolne, ale jak sama nazwa wskazuje są DOBROWOLNE, a więc nie są określone kwotą, nie można ich żądać, są na cele statutowe, podlegają ewidencji.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2018, 21:27:28 wysłana przez arnie »

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.