Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Łowiectwo podwodne  (Przeczytany 1066 razy)

wawbogdan

• Newbie
  • *
Łowiectwo podwodne
« dnia: Marzec 09, 2011, 00:00:26 »
Witam.Jestem wędkarzem , ale też interesuje mnie łowiectwo podwodne i mam zamiar wyrobić sobie Kartę Łowiectwa Podwodnego.Regulamin PZW Ipk -dopuszcza się amatorski połów ryb kuszą za zgodą uprawnionego do rybactwa- jak mam to rozumieć - czy opłacona moja karta wędkarska uprawnia mnie do łowiectwa podwodnego w moim okręgu czy też jest potrzebne dodatkowe zezwolenie mojego okręgu  a może decyduje o tym ustawa o Rybactwie .Proszę znawców tego tematu o jakies porady.Pozdrawiam

wawbogdan

• Newbie
  • *
Łowiectwo podwodne
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 09, 2011, 00:02:32 »
Wawrzyński BogdanWitam.Jestem wędkarzem , ale też interesuje mnie łowiectwo podwodne i mam zamiar wyrobić sobie Kartę Łowiectwa Podwodnego.Regulamin PZW Ipk -dopuszcza się amatorski połów ryb kuszą za zgodą uprawnionego do rybactwa- jak mam to rozumieć - czy opłacona moja karta wędkarska uprawnia mnie do łowiectwa podwodnego w moim okręgu czy też jest potrzebne dodatkowe zezwolenie mojego okręgu  a może decyduje o tym ustawa o Rybactwie .Proszę znawców tego tematu o jakies porady.Pozdrawiam

toboki

• Opiekunowie prezentacji
  • Full Member
Niestety nie uprawnia.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 09, 2011, 01:56:10 »
Wawrzyński BogdanWitam.Jestem wędkarzem , ale też interesuje mnie łowiectwo podwodne i mam zamiar wyrobić sobie Kartę Łowiectwa Podwodnego.Regulamin PZW Ipk -dopuszcza się amatorski połów ryb kuszą za zgodą uprawnionego do rybactwa- jak mam to rozumieć - czy opłacona moja karta wędkarska uprawnia mnie do łowiectwa podwodnego w moim okręgu czy też jest potrzebne dodatkowe zezwolenie mojego okręgu  a może decyduje o tym ustawa o Rybactwie .Proszę znawców tego tematu o jakies porady.Pozdrawiam
 Łowiectwo podwodne podlega przepisom ustawy. Obowiązek posiadania "Karty Łowiectwa Podwodnego" i zezwolenia od uprawnionego do rybactwa. Zezwolenie dotyczące wędkowania zezwala wyłącznie na wędkowanie a nie na polowanie z kuszą pod wodą. Aby uprawiać łowiectwo podwodne musisz uzyskać zezwolenie na uprawianie tego sportu. Niestety nie wszystkie okręgi PZW udostępniają swoje wody do uprawiania łowiectwa podwodnego. 

arnie

• Opiekunowie prezentacji
  • Hero Member
Łowiectwo podwodne
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 09, 2011, 11:42:37 »
karta łowiectwa podwodnego i karta wedkarska to dwa różne uprawnienia. Na pierwszą egzaminuje PTTK a na drugą PZW.
Mój okręg np nie ma w ogóle jezior na których można łowić ryby kuszą i takich zezwoleń nie wydaje.

antoni

• Hero Member
Łowiectwo podwodne
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 11, 2011, 09:23:07 »
Przepisy dotyczące łowiectwa podwodnego określa Ustawa o rybactwie śródlądowym, a w ostatniej nowelizacji zostały one znacznie zaostrzone. Zgoda rybackiego użytkownika danego obwodu rybackiego dotyczy dopuszczenia danej wody w obwodzie rybackim do uprawiania połowów podwodnych. Musi to być ogłoszone, a rybacki użytkownik wód ma prawo wyznaczyć stawkę opłaty za wydanie stosownego zezwolenia ,,w wysokości przez siebie ustalonej\'\'. Bliższe szczegóły na stronie PTTK.

rafik94

• Newbie
  • *
Łowiectwo podwodne
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 17, 2011, 12:47:23 »
Pewnie jak już PZW wyznaczy takie jezioro to pewnie widoczność pod wodą nie będzie przekraczała 20cm

antoni

• Hero Member
Łowiectwo podwodne
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 17, 2011, 22:23:06 »
Bez przesady. Jak się umie pływać pod wodą to się bierze co się ma, ale i tak podstawą są przepisy ustawy odnoszące się do zasad uprawiania amatorskiego połowu ryb kuszą. 

sylwester_wojcik

• Newbie
  • *
Łowiectwo podwodne
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 18, 2011, 20:16:59 »
Uprawniony do rybactwa może, ale nie musi, wydać pozwolenie na dokonywanie połowu daną metodą. Szkoda, że PZW, największy użytkownik rybacki naszych wód śródlądowych, tak niechętnie podchodzi do łowiectwa podwodnego. Spora część Zarządów Okręgów, jest dzierżawcą praktycznie wszystkich wód w swojej okolicy.
PZW będąc monopolistą w regionie i nie wydając pozwoleń, dyskryminuje tą metodę połowu. (A przecież już na wstępie regulamin amatorskiego połowu ryb PZW, dopuszcza łowiectwo podwodne). Proszę pamiętać, że Ustawa o Rybactwie Śródlądowym, dopuszcza łowiectwo na równi z wędkarstwem.
Wielka szkoda, bo piękna i sportowa metoda połowu, popularna w innych krajach, zepchnięta jest u nas na margines. Przy odmowie udzielenia takiego pozwolenia, proszę wziąć pod uwagę, że podwodny łowca, jest parą oczu w wodzie, których nie ma straż czy użytkownik rybacki. Ile leży kłusowniczych, zagubionych czy zapomnianych sieci? One łowią cały czas, nie znają okresów ochronnych. Ryby w nie wpadają, gniją, opadają na dno... Systematycznie zakładane sznury, kosy itp. wynalazki, zupełnie nie widoczne z brzegu, są jak na tacy dla podwodnych. Przy współpracy z użytkownikiem rybackim, można by niejednego kłusownika złapać (wystarczy tylko telefon, że tu są założone świeże kosy, straż może przypilnować kto się po nie zgłosi...).
Na przełamanie lodów, można udostępnić mniej szlachetne gatunki ryb, obłożyć wymiarami widełkowymi, by chociaż 1 akwen w każdym Zarządzie Okręgu udostępnić. Podwodny łowca, będzie wdzięczny za pozwolenie, nawet, gdy będzie mógł polować na np. płoć czy okonia (nie koniecznie rekordowe). Rybostan nie ucierpi, a woda będzie systematycznie patrolowana.
 pozdrawiam serdecznie,
Sylwester Wójcik

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.