Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: limit połowu karpia - nocka  (Przeczytany 2850 razy)

johny74

• Newbie
  • *
limit połowu karpia - nocka
« dnia: Maj 18, 2011, 13:03:33 »
Witam
U nas w okręgu częstochowskim obowiązuje limit połowu karpia - 2szt.
Koledzy mam takie pytanie:
Pojechałem na ryby w sobotę o godz. 20stej. 2 karpie złapałem do godziny 23ciej a trzeciego o 2giej w nocy (to już niedziela). Mogę zabrać wszystkie 3 ze sobą?
W ogólnym regulaminie jest tylko zapis, że nie można trzymać w siatce ryb dłużej niż 24 godziny.
O godz. 24tej miałem wyjąć te 2 karpie złowione do 23ciej i co z nimi zrobić? Jak się wytłumaczyć w razie kontroli? Jak udowodnić, że 2szt złapałem przed pólnocą?
Nie o to chodzi czy 2szt czy 3szt czy 5szt.
Wkurza mnie to, że jasno nie jest napisane w regulaminie jak należy postępować w takim przypadku.
Nigdy wcześniej takiego przypadku nie miałem (i może już nie będę miał) ale wydaje mi się, że zapis powinien być jednoznaczny, np że w ciągu 24 godzin można zabrać ze sobą 2szt i wszystko by było jasne.
proszę o wypowiedz na ten temat

Proszę o odpowiedz

arnie

• Opiekunowie prezentacji
  • Hero Member
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 19, 2011, 21:03:51 »
mięsiarskie podejście no ale wymaga jakiejś odpowiedzi. jeżeli limit połowu to 2 szt w ciągu doby, więc po ich złowieniu, odwozisz do domu i wracasz wędkować na nowy limit, albo od razu zjadasz nad wodą. dla mnie wędkarz zastany nad woda z 4 karpiami (2 z soboty 2 z niedzieli) przekroczył limit dobowy i niech sie tłumaczy przed innymi organami (sadem, policją) że sa to ryby z dwóch dni a nie z jednego dnia.

piotr_okrasa

• Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 19, 2011, 22:08:28 »
Ja mogę złapąć dwa upaślaki godzinę przed pólnocą i dwa  godzinę albo mniej po północy i żadna straż nie bdzie miała do mnie zastreżeń .Kto wam wydał karty wędkarskie , jakie wy uczelnie pokończyliście .ale najgorsze jest to jak niegramotnemu odpowiada szkolony który wprowadza w błąd  znając jakoby przepisy.

aqq1

• Full Member
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 20, 2011, 07:32:05 »
arniemięsiarskie podejście no ale wymaga jakiejś odpowiedzi. jeżeli limit połowu to 2 szt w ciągu doby, więc po ich złowieniu, odwozisz do domu i wracasz wędkować na nowy limit, albo od razu zjadasz nad wodą. dla mnie wędkarz zastany nad woda z 4 karpiami (2 z soboty 2 z niedzieli) przekroczył limit dobowy i niech sie tłumaczy przed innymi organami (sadem, policją) że sa to ryby z dwóch dni a nie z jednego dnia.

Znalazł się etyczny.Kolega zapytał więc oczekuje odpowiedzi.Odpowiedz więc, cilu jeden z drugim bez uszczypliwości.A najlepiej nie kłap dziobem po próżnicy.Bez poważania.

johny74

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 20, 2011, 10:52:12 »
piotr_okrasaJa mogę złapąć dwa upaślaki godzinę przed pólnocą i dwa  godzinę albo mniej po północy i żadna straż nie bdzie miała do mnie zastreżeń .Kto wam wydał karty wędkarskie , jakie wy uczelnie pokończyliście .ale najgorsze jest to jak niegramotnemu odpowiada szkolony który wprowadza w błąd  znając jakoby przepisy.
 Wg mnie regulamin nie określa tego jednoznacznie i dlatego zapytałem o to.
Nie wiedziałem, że na tym forum w taki sposób odpowiada się na pytania.

arnie

• Opiekunowie prezentacji
  • Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 20, 2011, 13:24:42 »
johny74 nie chciałem ciebie obrazić. Po prostu przepisy jedno a rzeczywistość drugie.

do piotr_okrasa i aqq1 - z tego co czytam to Wy jesteście jednymi z tych co najwiecej uszczypliwości delikatnie mówiąc na tym forum piszecie. Popatrzcie wpierw na siebie.

kamil03

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 24, 2011, 23:04:58 »
O ile dobrze pamiętam w regulaminie jest zapis że po godz. 00:00 wpisujemy w rejestrze nową date. Myśle że 2 karpie wpisujesz przed północą a jednego po . Tylko zastanawiam się czy te 2 trzymac  w siatce czy powiedzmy zabite w aucie ( tu mam znowu wątpliwości bo jest zapis że do skończenia wędkowania ryby przechowywać żywe w siatce.) 
Przepraszam za odświerzenie tamatu ale lepiej porozmawiać na forum (od tego jest) niż później narażać się przez niewiedze na nieprzyjemności. 

zapaleniecxd

• Full Member
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 25, 2011, 14:06:44 »
Ja mam zdanie podobne jak arnie , co z tego ze zlowiłeś te 2-a karpie przed północą a jednego po północy , to nie ma znaczenia bo limit to 2 szt. więc jeśli jest 00:01 to jeśli masz w siatce 3x karpie to 1-go powinieneś wypuścic.
No chyba że zrobisz tak jak mówiłeś ze przed północą 2 szt. do auta ... i 2x po północy .
Ja osobiście jestem za wypuszczaniem WSZYSTKIEGO ;) gdyż nie lubie ryb.

osamark

• Hero Member
Interpretaca przepisów RAPR
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 25, 2011, 14:14:25 »
1.      
Doba wędkarska od 0.00 do 24.00

W
RAPR:

7.2. W ciągu doby / w godz.
0.00 - 24.00 /

Więc, mogę od 0.00 do 24.00
w jeden dzień złapać limit i od 0.00 w następny dzień drugi limit.

2.    Ryby
, jeśli chcę przechowywać żywe:

W RAPR:

3.5. Ryby w stanie żywym, złowione
zgodnie z limitem ilościowym, należy

przechowywać wyłącznie w siatkach
wykonanych z miękkich nici, rozpiętych na

sztywnych obręczach. Ryby łososiowate
i lipień, przeznaczone do zabrania należy

uśmiercić bezpośrednio po złowieniu.
Każdy wędkarz musi przechowywać osobno

złowione przez siebie ryby, z tym że
zabrania się przechowywania żywych ryb dłużej

niż 24 godz. W siatce można
przetrzymywać nie więcej ryb, niż wynika to z limitów

dobowych.

Więc, aby nie przekroczyć
przetrzymywania ryb dłużej niż 24 godz. (tylko ja wiem kiedy je złowiłem) mogę
przetrzymywać ryby max z dwóch limitów dobowych (zgodnie z ostatnim zdaniem
punktu 3.5) .

Nie wiem co dokładnie miał na
myśli „konstruktor” tych przepisów, ale moja interpretacja jest zgodna z
tekstem i jestem zdecydowany mojej interpretacji bronić przed sądem !

Reasumując, łowiąc limit ryb danego
gatunku o godz. 23.00, o godz. 24.00 mogę znowu łapać następny limit, a ryby
łącznie przetrzymywać do następnej godz 23.00. Po 24 godzinach, muszę zabić
pierwszą złowioną rybę (przetrzymywać ryby zabite mogę dowolny czas), i tak
dalej aby ryba żyła tylko 24 godziny w siatce.

Konsekwencją innej interpretacji
tych zapisów jest masowe zabijanie ryb przez wędkarzy o godz. 24.00. (limit
dobowy o godz. 24.00 zaczyna się od nowa, a zgodnie z rejestrem ryb nie
złapaliśmy jeszcze żadnej, więc siatka musiałaby być pusta!!.

Pozdrawiam i życzę miłych
przemyśleń.

Marek 

proton

• Sr. Member
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 26, 2011, 01:33:01 »
Troszkę niespójnie i nieczytelnie to wymyślili , ale można zrozumieć. Chodzi tu o to, że w tym przypadku doba wędkarska ( regulaminowa ) trwa od godz 0.00 do godz 24.00, wiec chcąc postępować super idealnie zgodnie z RAPR , ryby złowione przed 24.00 powinny być uśmiercone lub usunięte z sadzyka i z terenu łowiska po godz 0.00 . Tu wymyślili " kwadraturę koła " .  :)) Dziwne i niewykonalne, bo godz 24.00 jest jednocześnie godziną 0.00. Kto tak mądrze ten RAPR wymyślił ??.  :)))

piotr_okrasa

• Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 26, 2011, 07:20:38 »
Panie Proton skoro Pan już jest tak precyzyjny jak aptekarz to od ilu kilogramów można wędkarza nazwać mięsiarzem . Właśnie mędrcom którzy pisali ten regulamin chodziło o nasze zdrowie i nie jedli tych tłustych świń .Natomiast doba zaczyna się od 24 do 24 jeżeli wibije godzina 0 00 to ryby należy wyjąć z siatki uśmiercić i zrobić pogrzeb w postaci zakopania ich w piachu wtedy się nie zepsują .Najgorzej mają urlopowicze gdzie sidzą nad wodą 2 tyg. bo tych pogrzebów będzie sporo o tym ustawodawca nie pomuślał . jedynym ratunkiem w tej sytuacji są rejestry gdzie można wpisać dobowy połów ryb bo jest data gorzej jest gdzie dany okręg nie stosuje rejestrów . Natomiast leszczy i karasi mozna zlowić ile się da i udzwignie bo nie ma limitu wagowo ilościowego i wym. ochronnuch i tu jest popis dla mięsiarzy. Ja natomiast wolę jednego leszcza 4 kg. jak jedną upasioną świnię czyli karpia.

osamark

• Hero Member
Interpretacja RAPR
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 26, 2011, 11:09:45 »
Witam,

Moja interpretacja jest tylko próbą
zrozumienia co piszący RAPR miał na myśli.

Wędkuję nocami, nie jadam karpi i większości ryb, rocznie zjadam kilka linów,
pojedyncze egzemplarze szczupaka, sandacza. Z większych płoci przyrządzam zupkę
rybną.

Tu chodzi o czystą intencje twórcy tych przepisów, które są trudne w poprawnej
interpretacji.

Nie bardzo łapię dlaczego ryby miałbym usuwać z łowiska (po zabiciu) ?

Pozdrawiam,

Marek

proton

• Sr. Member
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 26, 2011, 18:48:12 »
Cytuję swój poprzedni post : (.... Ryby złowione przed 24.00 powinny być uśmiercone lub usunięte z sadzyka i z terenu łowiska ....). Kolego Osamark czy zauważyłeś słowo " lub " ?. A to oznacza, że trzeba usunąć z łowiska ryby żywe, jeśli chcesz w takim stanie je dłużej gdzieś przetrzymać. Martwe możesz trzymać na łowisku, ale nie w sadzyku wraz z żywymi złowionymi w czasie następnej doby.
Pozdrawiam.

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.