Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Regulamin na 2012  (Przeczytany 597 razy)

rekin70

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 7
Regulamin na 2012
« dnia: Marzec 20, 2012, 11:50:34 »
Witam
Czy są jakięś zmiany w nowym regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb na rok 2012 , gdzieś wyczytałem że karasia srebrzystego nie należy wpuszczać spowrotem do wody po złowieniu . A czy coś jeszcze się zmieniło względem regulaminu z 2011 roku?

saper511

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 9
Regulamin na 2012
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 31, 2012, 09:56:27 »
Podczas opłacania składek były rozdawane nowe regulaminy. Regulamin został opracowany w 2011r. ale ważny oczywiście jest w 2012. Są tam małe zmiany, ale napewno nie o niewypuszczaniu karasia srebrzystego. Warto przeczytać aktualny regulamin, dla przypomnienia i skorygowania go ze starymi przepisami, żeby nie popełnić gafy

saper511

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 9
Regulamin na 2012
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 31, 2012, 09:58:18 »
o wypuszczaniu karasia srebrzystego  - do poprawki
Nie ma opcji edytuj

aleksander_domanski

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 401
Regulamin na 2012
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 31, 2012, 10:38:14 »
Regulamin obowiązuję i jest odzwierciedleniem przepisów ustawowych i własnych PZW. Przepisy ustawowe się zmieniły . Mamy nowa ustawę ale brakuje kilku przepisów wykonawczych. Lada monet powinno ukazać się rozporządzenie o gatunkach rodzimych i gatunkach wymagających zezwolenia na zarybianie.

antoni

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1637
Regulamin na 2012
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 02, 2012, 10:01:08 »
RAPR jest dostepny na związkowym portalu w zakładce Przepisy PZW i warto go mieć na pulpicie.

pro26

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 155
Czemu PZW łamię ustawe?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 15, 2012, 10:46:51 »
Poruszałem ten temat i będę go poruszał aż ktoś w PZW się wyedukuje!!
wyłącznie pod opieką i WRAMACH UPRAWNIEŃ, stanowiska i dziennego limitu połowu ryb osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą gruntowo-spławikową 
maja prawo wędkować dwie osoby, każda 
na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska 
i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę;
Dlaczego według PZW można łowić na trzy wędki? Gdzie w ustawie o ryb. śru.  jest zapis że wędkarz jest uprawniony do wędkowania na trzy wędki? skoro art 8 ust1. pkt 11 brzmi Zabrania się wędkowania
więcej niż dwiema wędkami jednocześnie, a w wypadku ryb łososiowatych i
lipieni – więcej niż jedną wędką.
Pytam sie więć jakim cudem jakieś tam PZW uważa że wędkarz jest uprawniony do wędkowania na trzy wędki? Tylko proszę o dokładną odpowiedź popartą prawem!

antoni

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1637
Regulamin na 2012
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 16, 2012, 14:32:52 »
Szanowny Kolego, edukacje proponuję zacząć od siebie, bo to b. pożyteczne. Co do tego przepisu RAPR, który kolega w części przytoczył, to chciałbym wyjaśnić, że: 1. Przepis ten dotyczy młodzieży niezrzeszonej w PZW w wieku do 14 lat; 2. Takie osoby nie mają karty wędkarskiej i dlatego mogą wędkować tylko w ramach uprawnień osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, a do tego nie płacą składek PZW (organizacyjnej i okręgowej na ochronę i zagospodarowania) więc  na wodach PZW mogą korzystać z uprawnień członkowskich swojego opiekuna; 3. Każdy z podopiecznych może wędkować metodą gruntowo-spławikową na jedną wędkę. Wędkowanie to odbywa się na stanowisku jakie zajmuje opiekun oraz w ramach jego limitu, a więc podopieczni mogą  łącznie z łowić tylko tyle ryb ile stanowi to limit dzienny  ich opiekuna; 3. Opiekun ma prawo także łowić na jedną wędkę, co wcale nie oznacza, iż łowi on tym samym na trzy wędki. Wszystkie osoby, które znajdują się w tym przypadku na jednym stanowisku łowią bowiem na jedną wędkę, a więc  zgodnie z przepisami. Przepis  ten odnosi się nie do ilości wędek używanych przez jednego wędkarza, ale do tego co się dzieje w trakcie wędkowania na jednym stanowisku. Wyraźnie stwierdzono, że udostępnienie stanowiska i limitu nie wyklucza wędkowania opiekuna  na jedną wędkę. W ustawie nie ma pojęcia stanowiska, a jest tylko określenie liczby wędek w trakcie wędkowania przez jedną osobę. W tym przypadku opiekun, który ma uczyć swoich podopiecznych jak wędkować, ma prawo wędkować tylko na jedną wędkę. Podobnie dotyczy to przekazanie uprawnień i dziennego limitu połowów jeśli podopieczni wędkują metodą spinningową i muchową. Każdy z wędkujących, a więc zarówno podopieczny, jak i opiekun łowią na jedną wędkę, a przepis określa tylko gdzie (na jakim stanowisku) i w ramach jakiego limitu połowów takie wędkowanie się odbywa.
Dodam przy tym, że PZW ma prawo na swoich wodach określać własne zasady i reguły wędkowania, o ile nie naruszają one ogólnie obowiązujących przepisów rybackich zawartych w Ustawie o rybactwie śródlądowym i rozporządzeniach. W tym przypadku chodzi o takie zasady, które umożliwiają prowadzenie edukacji w trakcie sprawowanej opieki, a nie o zwiększenie liczby wędek dostępnych do połowów na danym stanowisku.

pro26

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 155
Regulamin na 2012
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 22, 2012, 09:38:15 »
"(uprawnień) członkowskich"- z takim zwrotem sie jeszcze zgadzam ale niestety PZW Panie antoni nie jest instytucja ani ustawodawcza ani ustanawiającą czy wykonawczą prawnie ale uprawnia do wędkowania na dwie wędki tylko ustawa a PZW może sobie co najwyżej napisać regulamin w ktorym wielokrotnie udowodniłem nie błędy ale byki a nawet kobyły takie jak np. "babka szczupła prawem w Polsce chroniona" o ile Pan pamięta! Ja nie twierdze że nie może tak byc że jeden opiekun łowi z dwoma podopiecznymi ja tylko odnoszę się do błędnego zapisu w tym waszym regulaminie. Nie mozna napisać, że w ramach swoich uprawnień wędkarz daje dwie wedki podopiecznym i sam lowi na trzecią bo ustawa nie uprawnia żadnego wędkarza do łowienia na trzy wędki i koniec! PZW nikogo do nieczego nie może uprawnić może coś zezwolic, upoważnić ale nie może uprawnić nad czym znajduja sie przepisy ustawowe. Trzeba bylo napisać że w ramach "zezwolenia" czy wramnach "licencji" osoby ją posiadającej dopuszcza się... ale nie w ramach uprawnień!

antoni

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1637
Regulamin na 2012
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 22, 2012, 09:58:42 »
Coś mi sie wydaje, że to jakiś spór o jabłka, czy są smaczne czy okragłe. To tylko u nas w PZW sitanieje zapis, że na wodach PZW są stanowiska wędkarskie. Sam proces odbywa się jak w ustawie, każdy łowi na swoje wedki, a opiekun uprawnia do wędkowania swoich wedkujących podopiecznych,. Słowo nie wyklucza, nie oznacza, że musi. A może by zamiast wytykać błędy spróbować, jak wg kolegi wielkiej wiedzy ten pkt RAPR powinien wyglądać, by uwzględnić cele tego zapisu i przepisy rybackie.

 

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.