Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: czy przynęty fluorescencyjne są dozwolone?  (Przeczytany 4013 razy)

wędkomaniak

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 71
czy przynęty fluorescencyjne są dozwolone?
« dnia: Marzec 26, 2012, 14:43:10 »
W marcowym numerze Wiadomości Wędkarskich zamieszczono
sprostowanie do artykułu „Świetlisty wabik pod lodem” (WW nr 1/2012), gdzie
czytamy o zakazie stosowania chemicznego świetlika jako elementu zestawu z
przynętą w czasie wędkowania pod lodem. Zakaz ten oczywiście obowiązuje przez
wszystkie cztery pory roku i nie dotyczy tylko wędkowania pod lodem. Idąc więc
za tym tokiem rozumowania musimy wyeliminować ze swojego arsenału również
wszystkie inne przynęty emitujące pod wodą światło. Będą to więc przede wszystkim
przynęty fluorescencyjne. Wbrew pozorom nie jest tego tak mało. Dużo przynęt
jest zdobionych przy użyciu farb fluo, woblery maja często pomalowane oczy
takim rodzajem farby. Ogólnodostępne są również gumy, główki dżigowe, koraliki
i mormyszki fluorescencyjne, które na pierwszy rzut oka nie różnią się o
zwykłych – czy używanie takich wabików czyni z nas kłusowników?

Odezwą się głosy wędkarzy twierdzących, że są dostępne
również „elektryczne wędki”, potrójne zestawy przywieszek dorszowych i żywe
karasie w sklepach wędkarskich, ale ich stosowanie przez wędkarzy jest
zabronione i powinien o tym wiedzieć każdy z nas. Owszem, pod warunkiem, że
przepisy będą czytelne i jasne.

W §3 Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb jest napisane, że
wędkarzowi nie wolno stosować sztucznego światła, służącego lokalizowaniu bądź
zwabianiu ryb na stanowisko. Jakie zastosowanie ma ten przepis w sytuacji kiedy
szukam ryb przy użyciu echosondy, a więc nie lokalizuję i nie zwabiam przy
użyciu sztucznego światła, wiem że ryby tam są i tylko próbuję je łowić na
mormyszkę pomalowaną farbą fluo?

 

wędkomaniak

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 71
czy przynęty fluorescencyjne są dozwolone?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 29, 2012, 00:43:03 »
zapytam wprost
czy zdaniem kolegów używanie przynęt pomalowanych farbami fluorescencyjnymi jest zgodne z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb?

kenobi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 17
czy przynęty fluorescencyjne są dozwolone?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 08, 2012, 12:55:48 »
Problem jest taki że nie wiadomo co autor przepisu chciał osiągnać i co miał na myśli. Poza tym chodzi tu o przynęty fosforyzujące a nie fluorescencyjne jak sądzę. Przepis mówi że nie wolno zwabiać ryb światłem sztucznym a zatem chodziłoby tutaj o coś w rodzaju nęcenia a nie łowienia. Czy zatem np. świecący wobler służy łowieniiu czy nęceniu? Nęcenie światłem łatwo sobie wyobrazić i chyba tak ono kiedyś było stosowane - światło zwabia np. owady a te zwabiają ryby.
Artykuł w WW zapewne może stać się wykładnią przepisu, tyle że wcale nie koniecznie ma jakąkolwiek moc prawną. Jeżeli chodzi o mormyszki to podejrzewam że straży nie będzie się chciało sprawdzać czy mormyszka jest fosforyzujaca, tym bardziej ze ciężko odróżnić. Sam kiedyś kupiłem taką nieświadomie, bo nie dowidzę. Jednocześnie jest to swego rodzaju paradoks że artykuł w WW dopuszcza świecące mormyszki a nie dopuszcza np. świetlika przed woblerem. W końcu zasada jest taka sama, różnica w wielkości.
Moim zdaniem to kolejny przykład na nieprecyzyjność przepisów.

antoni

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1637
czy przynęty fluorescencyjne są dozwolone?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 11, 2012, 09:46:50 »
Sprawa była po artykule w WW analizowana i odlożona jako sprawa do rozpatrzenia (doprecyzowania) w trakcie tegorocznej analizy skutkow wdrożonych przepisów RAPR. Rzecz będzie analizowana chocby dlatego, że cały czas czekamy na nowelizację rozporządzenia MRiRW w sprawie połowu ryb, chowu i hodowli ryb i innych organizmów żyjących w wodzie. My chcemy jak najszybszej nowelizacji, a MRiRW opiera się i dlatego cały proces się przedłuża.

maniek_pl

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 18
czy przynęty fluorescencyjne są dozwolone?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 13, 2012, 23:38:19 »
Farba fluorescencyjna to nie jest sztuczne światło, ponieważ światło musi mieć jakieś źródło zasilania, np. baterię.

antoni

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1637
czy przynęty fluorescencyjne są dozwolone?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 14, 2012, 09:53:36 »
B. interesująca interpretacja. Być może to jest dobry początek do opracowania odpowiedniej definicji.

wędkomaniak

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 71
czy przynęty fluorescencyjne są dozwolone?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 07, 2012, 11:58:49 »
w artykule poruszono sprawę
świetlików, które są według autora niedozwolone w połączeniu z przynętą, a one
przecież nie mają własnego zasilania. Ostatnio słyszałem o dziwnych
metodach stosowanych przy wędkowaniu pod lodem, gdzie „fachowcy” używają
zapalonej świecy przykrytej wiadrem – to też jest źródło światła, a nie posiada
własnego zasilania.

 

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.