Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wędkarstwo osb niepełnosprawnych  (Przeczytany 1280 razy)

bonczkow

 • Opiekunowie prezentacji
 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 115
Wędkarstwo osb niepełnosprawnych
« dnia: January 08, 2015, 08:45:09 AM »
Witam koleżanki i kolegów,
proszę o pomoc w wyjaśnieniu następującej kwestii -  moje pytanie dotyczy wędkowania przez osobę z niepełnosprawnością intelektualną, pełnoletnią (19 lat) sprawną fizycznie, nie posiadającą ograniczeń ruchowych. Z przyczyn oczywistych niemożliwe jest aby taka osoba uzyskała kartę wędkarską. Czy istnieje możliwość aby taka osoba wędkowała zgodnie z prawem? nie piszę tutaj o samodzielnym pobycie nad wodą, ale np. z opiekunem prawnym posiadającym kartę wędkarską, wykupione znaki i wszelkie pozwolenia. Dla opisywanej osoby wędkarstwo spinningowe jest doskonałym zajęciem terapeutycznym.
Z góry dziękuję za wszelką konstruktywną pomoc w rozwikłaniu zagadnienia.

arnie

 • Opiekunowie prezentacji
 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 821
Odp: Wędkarstwo osb niepełnosprawnych
« Odpowiedź #1 dnia: January 09, 2015, 14:06:19 PM »
Jeżeli nie może uzyskać karty wędkarskiej nie może wędkować.
To tak jakbyś zapytał czy może polować z bronią bo to dobra terapia ale nie opanuje zasad używania broni. Skrajny przykład ale... niestety

bonczkow

 • Opiekunowie prezentacji
 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 115
Odp: Wędkarstwo osb niepełnosprawnych
« Odpowiedź #2 dnia: January 09, 2015, 19:24:45 PM »
Sorry, ale ta odpowiedź mnie nie zadowala. Osoba poniżej 14-go roku życia również nie posiada karty wędkarskiej, a wędkować może. Obcokrajowiec nie posiadający karty wędkarskiej bez względu na to czy jest "sprawny,  czy też niepełnosprawny intelektualnie" po opłaceniu znaków może wędkować. Rozumiem, że biorąc pod uwagę Twój sposób interpretacji najprościej jest uzyskać obywatelstwo obcego państwa i się nie przejmować.
Miałem nadzieję, że rzecznik prasowy zasięgnie informacji na samej górze i udzieli jednoznacznej odpowiedzi. Wiem, że nie odpowiada na wiele zapytań, czasami zaczepek itp - to rozumiem, w tym przypadku jednak mógłby się pochylić nad problemem który nurtuje działaczy na "samym dole".

Odp: Wędkarstwo osb niepełnosprawnych
« Odpowiedź #3 dnia: January 09, 2015, 20:14:12 PM »
Witam,
Ustawa o rybactwie śródlądowym wyraźnie określa, kto jest zwolniony z posiadania karty wędkarskiej podczas wędkowania w śródlądowych wodach publicznych.
Jeżeli osoba niepełnosprawna, o której tutaj mówimy, nie może przystąpić do egzaminu i uzyskać karty wędkarskiej, warto pomyśleć o wędkowaniu w wodach prywatnych (np. łowiska specjalne), łowiskach stawowych albo w wodach morskich (obejmują one również wewnętrzne wody morskie, tj. wiele przymorskich jezior i ujścia rzek), gdzie nie jest wymagana karta wędkarska, a jedynie zezwolenie na wędkowanie.

Art. 7 ustawy o rybactwie śródlądowym mówi m.in:
Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do lat 14, z tym że mogą one uprawiać amatorski połów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę.
Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego są zwolnieni cudzoziemcy czasowo przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający zezwolenie, o którym mowa w ust. 2. Z obowiązku tego są także zwolnione osoby uprawiające amatorski połów ryb w wodach znajdujących się w obiektach przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb, jeżeli uzyskały od uprawnionego do rybactwa zezwolenie na połów w tych wodach.

Pozdrawiam,

« Ostatnia zmiana: January 09, 2015, 20:19:14 PM wysłana przez Rzecznik prasowy ZG PZW - Andrzej Zieliński »

 

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.