Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wędkarska Rzeź.... czyli wydłużenie okresów ochronnych!!  (Przeczytany 4754 razy)

hamlets

• Sr. Member
Jak wiadomo aktualnie jest świetny okres do połowu wygłodniałych rybek, które się gromadzą w pewnych miejscach, które są nam wszystkim znane. Niestety większość wędkarzy co złapie to do siatki i do domu... jak by nie pamiętali, że większość gatunków jest jeszcze przed tarłem... i niestety jeśli teraz ryby będą zabierane do domu, to za chwilę nie będzie co łowić... dlatego zwracam się z prośbą/ pomysłem aby przynajmniej w ramach PZW wydłużyć okresy ochronne dla wszystkich gatunków ryb w okresie od początku roku do końca tarła. Według mnie idealnie by było gdyby taki okres ochronny dotyczył również gatunków które aktualnie nie mają wcale okresu ochronnego czyli np. Leszcze, Krąpie, Karasie, Płocie, Okonie itd.

co o tym myślicie ??

k_piotr

• Hero Member
Odp: Wędkarska Rzeź.... czyli wydłużenie okresów ochronnych!!
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 16, 2016, 16:12:15 »
kolego to chyba wiąże się z całkowitym zakazem połowów do 30 kwietnia - tarła nie da się określić np.: konkretnym miesiącem bo nie zależy ono od kalendarza tylko od m.in. pogody, temperatury czy wysokości lustra wody.

Zresztą wymienione przez Ciebie gatunki ryb są na tyle "plenne" że po kilku latach ewentualnych zakazów połowów w czasie tarła ryb będzie więcej ale skarłowaciałych bo ilości pokarmu nie da się naturalnie zwiększyć.

Wg mnie problemu nie da się rozwiązać zakazami tylko edukacją wędkarzy-mięsiarzy bo winnymi tego procederu są władze PZW bo wędkarze świadomie nie przestrzegają przepisów bo nikt ich nie kontroluje (za brak nadzoru nad łamaniem RAPR winę ponosi tylko i wyłącznie ZG)

Jedyne rozwiązanie to wprowadzanie wymiarów ochronnych oraz kontrole, których jest za mało bądź wcale
boję się, ssr...m

marcinswidnik

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 17, 2016, 15:23:00 »
Nie interesują i nie obowiązują mnie żadne okresy i wymiary ochronne ryb! Łowie to co chcę, ile chcę. Żadnej ryby nigdy nie zabieram i wypuszczam bez wyjątków i nie mam z tym żadnych problemów. Największym plusem tego jest to, że nie muszę nosić siatki na ryby bo jej nie mam. Najlepszą siatką na ryby jest fotografia bo ryba żyje dalej w wodzie, a także żyje w moim albumie zdjęć. P.S. Mięsiarzom życzę zadławienia ością i mięsa o smaku mułu.

beret_89

• Full Member
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 21, 2016, 09:12:20 »
Zlikwidować wszystkie okresy ochronne i wymiary. A za to wprowadzić całkowity zakaz zbierania złowionych ryb.

wb1119

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 21, 2016, 11:20:50 »
Zlikwidować całkowity połów ryb, tylko wędkarstwo rzutowe, na sucho, na boisku. A co mi tam, hasło niezłe, co?

beret_89

• Full Member
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 21, 2016, 21:41:42 »
Zlikwidować całkowity połów ryb, tylko wędkarstwo rzutowe, na sucho, na boisku. A co mi tam, hasło niezłe, co?

No i się wyjaśniło, dlaczego nie mamy co liczyć na poprawę sytuacji Polskiego wędkarstwa...
O, i mam nowe hasło- śmierć mięsiarzom

arnie

• Opiekunowie prezentacji
  • Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 22, 2016, 16:01:02 »
marcinswidnik: C&R nie upoważnia do połowu sandacza w maju na gniazdach - jest to co najmniej nieetyczne, jest to wypaczenie tego hasła.

dareczek

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 22, 2016, 17:29:06 »
Sposobów na poprawę ilości ryb w naszych wodach jest kilka m.in.
-wprowadzenie górnych wymiarów ochronnych co pozwoliłoby na wytarcie się osobników dużych i uzyskanie dzięki temu większej ilości narybku
- ochrona miejsc tarliskowych poprzez oznaczenie tych miejsc i szczególną ochronę przez służby powołane do ochrony wód
- podejmowanie działań przez edukowanie wędkarzy że warto wypuścić choć część złowionych ryb dzięki czemu będziemy się cieszyć rybną wodą.
Naturalne tarło daje nieporównalnie lepsze efekty od nawet największych zarybień.
Dzielenie wędkarzy na zwolenników C&R i resztę czyli mięsiarzy nie służy niczemu dobremu.
Pozdrawiam i życzę rekordowych ryb w tym sezonie.

k_piotr

• Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 22, 2016, 17:51:03 »
-wprowadzenie górnych wymiarów ochronnych co pozwoliłoby na wytarcie się osobników dużych i uzyskanie dzięki temu większej ilości narybku

Czy babcia rodzi dzieci ?

Lepiej jest zwiększyć wymiar ochronny niż te górne wymiary wprowadzać
boję się, ssr...m

dareczek

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 22, 2016, 18:28:49 »
Kolego a ile złowiłeś tych rybich babć?
Górny wymiar pozwoli dużym osobnikom złożyć więcej ikry. Jest jeszcze aspekt "sportowy" czyli emocje związane z holem takiego okazu.

k_piotr

• Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 23, 2016, 08:35:08 »
no rzeczywiście 1 okazowa ryba, która jest w populacji liczącej np 1000 osobników jednego gatunku ma ogromny wpływ na ilość narybku.

Może mnie źle zrozumiałeś ale wg mnie lepiej chronić ryby młode, które mogą przystąpić do tarła niż dbać do odsetek ryb "okazowych" - np: dziad mięsiarz w przypadku wymiarów szczupaka 55-85 cm prędzej wypuści szczupaka 54cm bo się będzie bał, niż miałby puścić 90, którą może się we wsi pochwalić

Patrzmy na sprawę realnie, a nie etycznie bo etyka wśród wędkarzy jest nadal pojęciem niezrozumiałym (oczywiście nie dotyczy to wszystkich)
boję się, ssr...m

hamlets

• Sr. Member
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 20, 2017, 12:29:20 »
W końcu coś pozytywnego!

W magazynie „Z serca Polski" nr 1/2017, wydawanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, ukazał się artykuł poświęcony ochronie ryb w portach rzecznych, które uchwałą Zarządu Województwa Mazowieckiego zostały wyłączone z wędkowania do 2021 roku.

http://ompzw.pl/ryby_glosu_nie_maja,news,824.html

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.