Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ilość ryb w rejestrach a zarybianie ?  (Przeczytany 15119 razy)

hamlets

• Hero Member
Ilość ryb w rejestrach a zarybianie ?
« dnia: Czerwiec 09, 2017, 09:09:39 »
Mam wbrew pozorom dość ważne pytanie, może ktoś wie

Czy ilość ryb wpisanych w rejestry jako zabrane do domu - ma wpływ na ilość zarybień w przyszłości ??
Jeśli tak to w jak dalekiej przyszłości ??

osamark

• Hero Member
Odp: Ilość ryb w rejestrach a zarybianie ?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 09, 2017, 10:52:50 »
W Okręgu Krosno nikt tych rejestrów nie odbiera.
Więc jaki ma to wpływ na zarybianie ?
Powiedziałbym - kosmiczny..

Nie ma komputerów, nikt tego nie zlicza, nikt nie czyta -  raz dla zabawy wpisałem wielkie ilości złapanych rekinów, tuńczyków i innych dziwacznych ryb ... bez odzewu

Ostatnio ich nie oddaję, bo po co ?

k_piotr

• Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 09, 2017, 11:49:12 »
Ja miałem kiedyś ciekawą sytuacje (obrazującą dokładnie do czego służy ten rejestr)
Pojechałem na urlop na mazury więc poszedłem wykupić zezwolenie. Siedzi gość w sklepie wędkarskim (oczywiście skarbnik PZW), daje mu kasę, a on mi tą książeczkę.
Pytam gościa czy mam ją oddać, on na to "no możesz mi ją oddać albo u siebie w okręgu, a może również  zostać na pamiątkę"
W kolejnym roku idąc opłacić zezwolenie u siebie, wziąłem ową książeczkę, daję ją skarbnikowi, a on do mnie: "Ja tego nie chcę, to jest sprawa okręgu xx. Zostaw sobie na pamiątkę"

Więc właśnie tak wygląda niezbędność rejestrów w PZW - są bo są i tyle.
boję się, ssr...m

wb1119

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 09, 2017, 14:33:04 »
W mazowieckim są opracowania na temat złowionych wpisanych w rejestry. Można zwrócić się do Okręgu to na pewno udostępnia. Czytałem takie sprawozdanie

jelec

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 09, 2017, 15:16:33 »
Wbrew pozorom czytają. U na ktoś wpisał nie wymiarowego szczupaka. Twierdził, że chciał sprawdzić, czy czytają. Miał sprawę w Sądzie Koleżeńskim. Sprawdził i już wie.

osamark

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 09, 2017, 16:31:04 »
Opracowania  powstają, tylko z jakich danych ?

wb1119

• Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 09, 2017, 21:28:20 »
ZzAkładają ż większość jest uczciwych. O ile się orientuję to naukowcy przejmują do badań określony procent w wyliczeniach

k_piotr

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 10, 2017, 09:10:12 »
Ciekawy właśnie jestem jakimi wskaźnikami kierują się zarybienia uwzględniając rejestry. Sądzę że w owych rejestrach jest więcej prawdy niż na wykazach gospodarstw rybackich. Ja zawsze wpisuję prawdę bo dużo pisania nie mam - max 5 ryb zabranych w roku.
WB1119 a orientujesz się może co to są za naukowcy, o których piszesz ? Etatowi pzw, z łapanki czy rzeczywiście uczeni ?
boję się, ssr...m

wb1119

• Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 10, 2017, 19:02:07 »
Naukowcy są z ART z Olsztyna, jak się nie mylę.
Aktualnie zarabianie nie następuje na podstawie rejestrów. Każdy użytkownik stawał do przetargu na obwód rybacki m.in. na podstawie opracowanych przez uczonych ichtiologologow operatów wodnoprawnych. W operacie jest napisane ile, jakich gatunków ryb należy do obwodu wpuścić.  Nie wywiazanie się z umowy grozi odebraniem wody przez RZGW.
Na podstawie rejestrów można będzie dokonać za zgodą RZGW zmiany operatu. W operacie m.in. jest ile powinni wyłowić wędkarze a ile rybacy i jakiej ryby. Przy rzetelnych rejestrach jest szansa na eliminacje rybaków, oczywiście to musi potrwać. Likwidacja samowolna rybaków jak niektórzy postuluje lub obiecują, to natychmiastowe zabranie obwodu przez RZGW.

k_piotr

• Hero Member
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 10, 2017, 20:32:19 »
Okręg ciechanowski - rybaków brak. Są jedynie odłowy kontrolne ale nie często i nie we wszystkich wodach.
Co do rzetelnych rejestrów rybackich - zadałem jakiś czas temu pytanie PSR w ilu akcjach kontrolnych sprawdzano rybaków, a w ilu wędkarzy - do dziś odpowiedzi brak.
A ściemy w operatach najlepiej pokazuje sielawa - wędkarz nie złowi, a u rybaków mało i same mikrusy więc wpływ wędkarzy na gosp rybacką wcale nie jest taki wielki jak się w operatach opisuje bo 25 lat temu bez problemu można było kupić ładne sztuki na kilka wędzarni a teraz same szprotki

Naukowcy są z ART z Olsztyna, jak się nie mylę.

Się dogrzebałem:
§ 8. Jednostkami uprawnionymi do opiniowania operatów, zwanymi dalej „jednostkami uprawnionymi”, są:
1) Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie,
2) Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,
3) Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2017, 13:14:23 wysłana przez k_piotr »
boję się, ssr...m

czaka1957

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 28, 2017, 04:49:14 »
Te rejestry spełniały by rolę ,gdyby były rzetelnie wypełnione i rzetelnie sprawdzone .A tak jak jest w tej chwili, nie spełniają żadnej roli i są kulą u nogi każdego z nas

wb1119

• Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 28, 2017, 11:21:37 »
Nie wiem dlaczego mówisz, że to kula u nogi. Nie wiem jak w innych okręgach, ale w mazowieckim, zajeżdżasz nad wodę /ja osobiście robię to w domu przed wyjazdem/ wpisujesz datę i miejsce łowienia
/ rzeka, nr obwodu, czy  najbliższą miejscowość/ , a po zakończeniu łowienia wpisuję ilość ryb. Oczywiście przy spinningu od razu zapisuję rybę którą zabieram. W czym problem?

legrand

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 22, 2018, 00:06:42 »
Rejestry połowu to wielka ściema,dlaczego ano dla tego że gdyby ktoś czytał te rejestry musiał by donieść do prokuratury o popełnieniu przestępstwa,dlaczego? ano dlatego że okazałoby się że w wodach PZW pływa i łowi się więcej karpia i amura niż powinno go tam być.Jest to gatunek obcy i zgodnie z rozporządzeniem ministra nie powinno się nim zarybiać a przynajmniej w takiej ilości jak jest łowiony,gdyby ktoś to czytał to latwo by się doliczył że w zbiorniku w którym można wpuścić według rozporządzenia 5kg na hektar wędkarze wyłowili np.300 kg.skąd tam tyle karpia czy amura ,wytarł się?Dlatego rejestry są tylko dla PSR  i  SSR i żeby uprzyjemnić życie wędkarzom poza okręgiem nie mają prawa zobaczyć światła dziennego bo okazało by się  że jest to afera typu Amber gold.

hellseeker

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 20, 2018, 08:54:35 »
"afera typu Amber gold" hehe, jakby nie te karpie i amury to co ty byś tam łapał? płotki, krąpie i leszczyki?

k_piotr

• Hero Member
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 21, 2018, 09:51:10 »
"afera typu Amber gold" hehe, jakby nie te karpie i amury to co ty byś tam łapał? płotki, krąpie i leszczyki?

a trzymając świnie z kurami to kury by rosły ?
boję się, ssr...m

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.