Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: NOWY PREZES -> NOWE NADZIEJE ;-)  (Przeczytany 6090 razy)

hamlets

• Sr. Member
NOWY PREZES -> NOWE NADZIEJE ;-)
« dnia: Październik 23, 2017, 14:56:02 »
Gratulacje Panie Teodorze!

Mam nadzieję, że Pan w końcu zrobi porządek w PZW!!! Z niecierpliwością czekamy ;-)

Czas na zmiany!

wb1119

• Hero Member
Odp: NOWY PREZES -> NOWE NADZIEJE ;-)
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 23, 2017, 15:37:12 »
To znaczy?

k_piotr

• Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 24, 2017, 20:11:35 »
Ja mam tylko nadzieję że nowy prezes ma internet...
hamlets co do zmian - może się podziel pomysłami, a może ktoś przeczyta...
boję się, ssr...m

czaplasiwa

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 24, 2017, 22:08:33 »
Przydałby się tutaj Rzecznik z prawdziwego zdarzenia do komunikacji z nami na tym forum

k_piotr

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 25, 2017, 06:13:31 »
wg nie nie chodzi o złego lub dobrego rzecznika - robi co mu karze prezes i stąd 80% przemilczanych spraw
Takie Ucho Prezesa ale w wersji PZW  ;)

Ja bym chciał by ktoś w końcu zajął się sprawą pozwoleń i regulaminów na wodach nie wchodzących w skład obwodów rybackich - bo to jest wg mnie wielki problem zamiatany pod dywan od wielu lat
boję się, ssr...m

dariuszkrystosiak

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 26, 2017, 12:08:20 »
wg nie nie chodzi o złego lub dobrego rzecznika - robi co mu karze prezes i stąd 80% przemilczanych spraw
Takie Ucho Prezesa ale w wersji PZW  ;)
Ja bym chciał by ktoś w końcu zajął się sprawą pozwoleń i regulaminów na wodach nie wchodzących w skład obwodów rybackich - bo to jest wg mnie wielki problem zamiatany pod dywan od wielu lat

Albo prezes robi to co mu rzecznik każe  ;) bo tak też może być. Okazało się że PZW ma nowego rzecznika od jakiegoś czasu, AZ już nie jest ale jakoś się nie ujawnił nigdzie, robotny chłop.
O co Ci chodzi z tymi wodami ? Jeśli woda nie należy do obwodu rybackiego dzierżwionego przez PZW to co PZW ma z tym zrobić ?

wb1119

• Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 26, 2017, 16:43:53 »
AZ jest naczelnym Wiadomości Wędkarskich

k_piotr

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 26, 2017, 21:37:57 »
Źle się zrozumieliśmy.
Wody skarbu państwa dzielą się na wchodzące w skład obwodów i pozostałe.
Jeśli pzw dzierżawi te pozostałe wody tylko w zakresie wędkarstwa to wg prawa wodnego nic nie płaci. Mimo dzierżawy nie można wprowadzać zmian w zasadach amatorskiego połowu ryb z rozporządzenia bo taki przywilej jest tylko dla rybackich dzierżawców obwodów umożliwiających amatorski połow ryb. Również zezwolenie, które mamy w formie znaczków nie powinno być kontrolowane przez służby ponieważ (teoretycznie) nie ma możliwości, by wędkarz na takiej wodzie miał zezwolenie od uprawnionego do rybactwa ponieważ takowego na łowisku nie ma
Jeśli dzierżawa byłaby calkowita (czyli zakaz dla postronnych) to już inna sprawa jednak wtedy nie można się posłużyć psr, ssr czy policją do kontroli wędkarzy

Wracając do oczekiwań od nowego prezesa - sprawa posiadania podbieraka też wymaga interwencji
boję się, ssr...m

dariuszkrystosiak

• Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 26, 2017, 22:54:08 »
Wody skarbu państwa dzielą się na wchodzące w skład obwodów i pozostałe.

Tym mnie zaskoczyłeś  ::), myślałem że wszystkie, no prawie wszystkie wody to są obwody rybackie.
Chociaż wiem że są też jeziora prywatne, sam znam takie na Kaszubach ale niestety puste.

Rzecznik Prasowy ZG PZW

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 27, 2017, 12:16:38 »
Witam,
Czując się niejako "wywołanym do tablicy" informuję kolegów, że pełnienie funkcji rzecznika prasowego Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego upoważnia do informowania o pracach i działaniach podejmowanych przez Zarząd Główny (patrz np. informacje na stronie głównej portalu pzw.org.pl) oraz przekazywania stanowiska ZG "w sprawie". To tyle.
Jeśli chodzi o zagadnienie poruszone przez użytkownika k_piotr . Prosiłbym kolegę o nie posługiwanie się wybiórczo  aktami prawnym, co u mniej zorientowanych użytkowników może powodować wyciąganie błędnych wniosków. Zarówno Ustawę o rybactwie śródlądowym jak i akty wykonawcze należy czytać całościowo i od początku. O co mi chodzi, otóż cytując ART 1. Ustawy z dnia z dnia 18 kwietnia 1985 r.o rybactwie śródlądowym*(tekst jednolity)
Art. 1. 1. (1) Ustawa określa:
1)   zasady i warunki ochrony, chowu, hodowli i połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych,[/b] zwanych dalej "wodami", w wodach znajdujących się w urządzeniach wodnych oraz w obiektach przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb;
dalej
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie.
§ 1. Rozporządzenie określa:
   1)   szczegółowe warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb,
   2)   organizację społeczną uprawnioną do przeprowadzania egzaminów w zakresie ochrony i połowu ryb,
   3)   wzór karty wędkarskiej i karty łowiectwa podwodnego oraz wysokość opłaty pobieranej za ich wydanie,
   4)   szczegółowe warunki ochrony i połowu ryb, rybackie narzędzia i urządzenia połowowe, zasady ustanawiania obwodów rybackich, obrębów hodowlanych i ochronnych, oznakowania obrębów i sprzętu pływającego służącego do połowu ryb oraz rejestracji tego sprzętu,
   5)   warunki chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie.

Zatem, ani w/w ustawa , ani rozporządzenie nie rozgranicza przepisów dotyczących wód na obwody rybackie i wody "pozaobwodowe", za wyjątkiem stwierdzenia w Art.7.2 i 2a. Różnica polega na tym, że na wodach będących w obwodach rybackich jest bezwzględnie wymagane, aby osoba dokonująca amatorskiego połowu ryb oprócz Karty wędkarskiej posiadała zezwolenie w formie dokumentu. Natomiast w pozostałych wodach formę tego zezwolenia pozostawia w gestii uprawnionego do rybactwa. PZW będąc uprawnionym do rybactwa tę formę określił.
Jeśli chodzi o PSR, to żadnych wątpliwości co do ich uprawnień nie pozostawia zapis zawarty w tejże ustawie w Art. 22. 2. Zadaniem Państwowej Straży Rybackiej jest kontrola przestrzegania ustawy oraz przepisów wydanych na jej podstawie.
dalej czytamy o SSR: Art. 24. 2. Zadaniem Społecznej Straży Rybackiej jest współdziałanie z Państwową Strażą Rybacką w zakresie kontroli przestrzegania ustawy oraz przepisów wydanych na jej podstawie.
pozdrawiam
Rzecznik prasowy ZG PZW

« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2017, 12:25:35 wysłana przez Rzecznik Prasowy ZG PZW »

osamark

• Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 27, 2017, 19:21:39 »
To nie jest dobra interpretacja prawa:
1. Uprawniony do rybactwa jest tylko w "obwodzie rybackim", na pozostałych wodach nie ma takiego określenia.
Art. 4 ustawy "o rybactwie śródlądowym" określa kto jest uprawniony do chowu, hodowli lub połowu ryb, a takich uprawnionych w obwodach rybackich nazywa uprawnionymi do rybactwa.

Cały wywód Pana Rzecznika nie ma sensu.

Nawet założenie iż na wodach publicznych poza obwodami rybackimi są  uprawnieni do rybactwa to niestety nie posiadają oni możliwości dowolnego określania co można,  a co nie i na jakich zasadach można uprawiać Amatorski Połów Ryb na tych wodach.
Twierdzenie takie jest przejawem zupełnego niezrozumienia prawa obowiązującego w Polsce.

Instytucje państwa polskiego (a wszystkie wody publiczne należą do tych instytucji) mogą tylko to na co pozwala im prawo. Jeśli nie ma zapisu aby mogły wprowadzać zezwolenia na Amatorski Połów Ryb w wodach publicznych poza obwodami rybackimi, to nie mogą tego zrobić.
Jeśli to robią , łamią prawo.

Twierdzenie iż "dozwolone jest to co nie jest zakazane" dotyczy obywatela państwa polskiego, nie dotyczy państwowych instytucji.
Ich obowiązuję zasada iż "można tylko to na co posiadają upoważnienia zapisane w prawie"

Ot taka to różnica.

PZW i PSR łamią prawo na wodach publicznych poza obwodami rybackimi:

PZW nie ma prawa wprowadzać tam zezwoleń i pobierać opłat za Amatorski Połów Ryb, a PSR nie ma prawa tego egzekwować, dodatkowo PSR  jako strażnik przestrzegania zapisów ustawy powinien wymóc przestrzegania prawa przez PZW.

Taki stan trwa już wiele lat. To kuriozalne....

beret_89

• Full Member
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 27, 2017, 20:09:10 »
Nowy Prezes przemówił

https://www.youtube.com/watch?v=A3-3FCIC_LI

Strasznie mnie się podobuje co Pan Prezes mówił. Mam podobne zdanie na temat poruszanych kwestii. Zawsze byłem przeciw jednej opłaci na cały kraj, im większa centralizacja tym większe rozmydlenie odpowiedzialności, każdy zbiornik i odcinek rzeki powinien mieć wyznaczonego opiekuna w postaci koła wędkarskiego i to koło byłoby rozliczane z tego co na danym akwenie się dzieje. Łowiska no kill muszą powstawać we wszystkich okręgach, dzisiaj wędkarze dzielą się na tych co zabijają ryby i na tych co szanują je i wypuszczają, ta druga grupa niestety jest dzisiaj jawnie dyskryminowana. Widełkowe wymiary ochronne są bardzo potrzebne, dzięki temu pogłowie silnych ryb zdolnych do tarł będzie systematycznie rosnąć. Jeszcze tylko kwestia przejścia z limitów połowowych dobowych na limity roczne i wszystko będzie git. Czekam na owoce pracy nowego Pana Prezesa. Pozdrawiam

hamlets

• Sr. Member
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 31, 2017, 00:19:33 »
Generalnie prezes poruszył wiekszość najważniejszych problemów o jakie mi chodziło i ktore byly szeroko dyskutowane na forum, m.in w wątkach " konstruktywna opozycja"
- rybacy out- wszyscy sie z tym zgadzamy!
- górny wymiar ochonny- tu chyba tez wiekszość jest za!
- no kill - przedewszystkim do tych łowisk należy zaliczyć wszelkie rybie zimowiska, ktore wszyscy znamy- na ktorych to wiosną odbywa się rzeź wygłodniałych po zimie ryb... tu szacun dla warszawy za zakaz połowów w portach!
- kary - też zgoda, ale oprócz tego musi być wiecej kontroli - bo jak kilka lat wedkuje, to kontroli nie miałem ani jednej... może rozszerzyc wspołprace z policją ? albo straża miejską ( w koncu do czegoś by się przydali...)
- śmieci nad wodą- wątek miedzy słowami- ale to zadanie głównie dla nas wędkarzy ;-)
- na koniec zostawiłem opłate krajową- bo to był i jest najbardziej popularny na form wątek ever. A z ust prezesa słyszymy, że sie nie da... bo nie wiadomo jak podzielić kasę... trochę to niepoważne, bowiem matematyka nam pomoże ;-). Jeśli nie ma przeszkód fomalno- prawnych(o ktorych to od zawsze słyszymy,a z którymi nic nie zrobiono dotychczas), to podział kasy da sie sprawiedliwie ogarnąć

fes1

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 31, 2017, 09:13:05 »
Witam , moim zdaniem jest sposób aby podzielić kasę za "krajówkę".
Mamy rejestr połowów ,który teraz służy do wypisania mandatu za brak wpisu, i do niczego więcej.
A więc jak już jest to niech zostanie w końcu spożytkowany, np. do procentowego podziału kasy dla okręgów w których najwięcej łowiono.

Płacimy na przykład składkę w rodzimym okręgu + 100 za ogólnokrajową  i potem dzielimy kasę wedle wpisów.

Ale jest jedno ALE trzeba CHCIEĆ  a sposób się znajdzie.

Marek Pyszyński.

dariuszkrystosiak

• Hero Member
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 31, 2017, 13:23:14 »
Płacimy na przykład składkę w rodzimym okręgu + 100 za ogólnokrajową  i potem dzielimy kasę wedle wpisów.
Ale jest jedno ALE trzeba CHCIEĆ  a sposób się znajdzie.

Chyba nie bardzo. Narzekamy na rozbudowane biura, po co te darmozjady tam siedzą ?
A do takich działań trzeba by rozbudować bardziej bo ktoś musiałby te rejestry przeglądać, analizować, rozliczać, przesuwać kasę.
Sympatykiem PZW nie jestem , wiele krytycznych postów napisałem i tutaj i na portalach wędkarskich ale "krajówki" jakoś nie widzę. Może też dlatego że od 5 lat łowię w jednym rejonie, na jednej rzece. I z tego co rozmawiam z miejscowymi wędkarzami (płd. Podlasie) oni zupełnie nie widzą potrzeby opłaty krajowej. Ilu wędkarzy z W-wy plączę się po innych okręgach ? tak procentowo ? Myślę że kilka, nie więcej. A jak wybierasz się na Mazury czy Kaszuby to i tak trzeba płacić PGRybackim albo osobie prywatnej. I dlaczego "krajówka" 100plz. Obawiam się że wyszłoby więcej. Policz : jedne okręgi to 120 czy 160 a inne ponad 300. Niech średnia wyjdzie 200plz x 43 okręgi = ponad 8000. Zresztą czy wędkarz z OM będzie jeździł na ryby do okręgu wałbrzyskiego albo poznańskiego ? Ile razy w roku pojedzie jeśli już.
Ważniejsze w/g mnie byłoby gdyby był jakiś przepis ? wymóg ZG ? ustawa ? która by zobowiązywała okręgi sąsiadujące do współpracy i porozumień. W takim wypadku już taki wędkarz z Radomia chętniej zarzuci wędkę w mazowieckiej Wiśle czy lubelskim Wieprzu. A warszawiak wybierze się nad siedlecki Liwiec czy ciechanowską Wkrę.

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.