Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: NOWY PREZES -> NOWE NADZIEJE ;-)  (Przeczytany 6003 razy)

wb1119

• Hero Member
Odp: NOWY PREZES -> NOWE NADZIEJE ;-)
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 07, 2017, 12:26:29 »
W Mazowieckim jest wydawany biuletyn przez naukowców na podstawie rejestrów.

henryk_p

• Hero Member
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 07, 2017, 19:38:31 »
Mięsiarze mają to daleko d....e liczy się zysk czyli opłata a złowione i sprzedane ryby.

krzyniucha

• Opiekunowie prezentacji
  • Newbie
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 08, 2017, 14:10:52 »

Sytuacja o której wspomniałem miała miejsce w 2 czy 3 roku po wprowadzeniu tego obowiązku czyli gdzieś w 2009 albo 10. Mam nadzieję że obecnie sprawa wygląda inaczej. Pytanie tylko co z tego wynika ? Czy nie można takich analiz opublikować ?

W Katowicach wygląda to tak:

http://www.katowice.pzw.org.pl/cms/9500/%EF%BF%BD_wyniki_rejestracji_polowow

Oprócz tego "Wyniki rejestracji połowów" są wydawane w formie książki, a każde z Kół opiekujące się jakąś wodą otrzymuje wersję skróconą dotyczącą tej waśnie wody.

Oczywiście można znależć tam bzdury, ale te wynikają głównie z winy wędkarzy wypisujących głupoty w rejestry.

k_piotr

• Hero Member
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 09, 2017, 23:33:19 »
Panie rzeczniku dziękuję za odpowiedź jednak z braku czasu nie odpisałem na pana wywody - jednak osamark zawsze trzyma rękę na pulsie

Jest jedno proste rozwiązanie odnośnie wód nie wchodzących w obwody rybackie - albo respektujemy całą ustawę albo nie

Zarzuca pan wybiórczość choć sam robi to samo
Ustawa nazywa właściciela lub użytkownika uprawnionym do rybactwa ale punkt odnoszący się do zezwoleń trzeba czytać cały: "Posiadanie zezwolenia o którym mowa w ust 2, potwierdza dokument wydany w postaci papierowej lub elektronicznej przez uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim..."
Co do uprawnień PSR - oczywiście przestrzeganie ustawy i przepisów wydanych na jej podstawie
Przepis nr 1- Rozporządzenie, w którym opisano zasady amatorskiego połowu ryb wyraźnie mówi jaki dokument potrzebny jest do wędkarstwa - KARTA WĘDKARSKA.

I tak szukam i szukam i kur.. nie mogę znaleźć gdzie w ustawie jest pozostawienie w gestii uprawnionego do rybactwa wydawanie zezwoleń na wody nie wchodzące w skład obwodów rybackich.
Pewnie dlatego, że ustawa daje możliwość odpłatnych zezwoleń "tylko" na wody w obwodach.

Ustawodawca przewidział obostrzenia ale tylko w tym jednym przypadku "obwody rybackie" - wody pozostałe = Rozporządzenie
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2017, 12:44:58 wysłana przez k_piotr »
boję się, ssr...m

henryk_p

• Hero Member
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 10, 2017, 16:11:46 »
Kol.XXXI Zjazd PZW uregulował uchwałą zjazdową/rozdział B II pkt2./że od nowego roku wszystkie okręgi zobowiązane są do wprowadzenia rejestru połowu ryb.

k_piotr

• Hero Member
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 11, 2017, 11:01:30 »
I  dobrze - liczmy tylko na prawdomówność i rzetelność wędkarzy bo podejrzewam że tu tkwi problem.
No a rzetelności rejestrów rybackich możemy niestety pomarzyć
boję się, ssr...m

osamark

• Hero Member
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 12, 2017, 15:53:54 »
Rejestry nie mają sensu jako wiarygodne źródło informacji.
Jako element permanentnej kontroli osób wędkujących sprawdzają się znakomicie.

Jedno z drugim jest niestety częściowo powiązana.

Zapisy RAPR PZW same są przyczyną fałszowania rejestrów, chęć uniknięcia karania za niezrozumiały i  "głupi" zapis  o przechowywaniu ryb powoduje, iż część wędkarzy przepisuje o 24.00 ryby na następny dzień nie chcąc ich zabijać i wieźć "nieświeżych" do domu.

Część wędkarzy rozumuje dość prosto, im więcej ryb zostanie wyłowionych z wody, to PZW więcej zarybi, więc wpisuje ogromną  ilość zabranych ryb z łowiska, których nigdy nie złowili.

Dodatkowo wiele kół PZW nie interesuje zdanie starego rejestru, ich interesuje tylko kasa wpływająca za wykupienie pozwoleń nowych.

Ja od wielu lat nie zdałem żadnego swojego rejestru, po co jak ich nikt nie żąda ?

Dodatkowo bywałem w innych regionach polski, często wykupywałem zezwolenie czasowe, dostawałem rejestr, ale nigdy go nie zwróciłem.

Rejestr to bzdura i nic tego nie zmieni.
Oparcie systemu zarybiania na informacjach zbieranych od wędkarzy zawsze skończy się niepowodzeniem.

k_piotr

• Hero Member
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 13, 2017, 13:36:31 »
Dodatkowo bywałem w innych regionach polski, często wykupywałem zezwolenie czasowe, dostawałem rejestr, ale nigdy go nie zwróciłem.

Szczerze to nawet Ci co dają rejestry ich nie chcą

kupiłem na 2tyg zezwolenie.
Pytam: a rejestr mam zwrócić ?
Sprzedawca myśli, myśli i mówi: Jak Pan chce, a najlepiej oddać u siebie w kole
Idę do swojego koła, kładę na blat.
Skarbnik: A po co mi to ? Co ja niby mam z tym zrobić ? Zostaw sobie na pamiątkę

A jeszcze pytanie do rzecznika - czy dalej będzie zakaz komentowania publikacji (m.in. aktualności) na stronie głównej PZW ?
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2017, 11:30:26 wysłana przez k_piotr »
boję się, ssr...m

aleksander_domanski

• Hero Member
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 14, 2017, 11:40:14 »
Czytając to co koledzy wędkarze tu na tym forum piszą widzę ,że czas na nowelizacje a właściwie na nową ustawę o rybactwie i wędkarstwie śródlądowym .
Okazja jest dobra. Wody przeszły z Ministerstwa zajmującego się działalnością rolniczą pod Ministerstwo gospodarki morskiej.....
 Chciałbym aby nowo wybrane władze, prawie miliona pasjonatów wędkarstwa zdał sobie sprawę , że można zgłosić do Sejmu własny projekt ustawy . Podpisy to chyba nie problem.
 Przykładem wniesienia takiego projektu jest Polski Związek Działkowy. Groziła mu likwidacja ,a wywarł taka presję  na politykach ,że uchwalili to co   Eugeniusz     Prezes PZD chciał.

Panie Teodorze czas na powołanie  przez ZGPZW specjalnej komisji  ustawodawczej PZW w celu napisania projektu ustawy Wędkarskiej .

PS. „zezwolenie na największa wodę w Polsce to OPŁATA i niepotrzebna karta wędkarska cytuje http://www.pzw.org.pl/home/wiadomosci/160595/60/nowe_stawki_za_wedkowan
„Wysokość opłaty na wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego na wodach morskich wynosi, w przypadku:
1) tygodniowego okresu połowów - 7 zł;
2) miesięcznego okresu połowów - 11 zł;
3) 12-miesięcznego okresu połowów - 42 zł, a w przypadku członków rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny, o której mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2017 r. poz. 1832) - 32 zł.

Stawki obowiązują od 22 listopada 2017 r.”

wb1119

• Hero Member
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 14, 2017, 17:35:00 »
Dlatego nie raz pisałem i poruszałem w rozmowach, że w ZG powinno być silne biuro prawne które powinno pisać różne projekt, oraz lobbować w sejmie. ZG zajmuje się gospodarstwem rybackim, po co i na co, chyba że dla kasy. A i pracowników coraz więcej w biurze. ZG to powinno być - wydział prawny, wydział kontroli finansowej i wydział sportu.

okonek63

• Full Member
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 14, 2017, 18:22:08 »
Szanowny Panie Rzeczniku. Rejestry mają sens gdy chce się wyciągać z nich wnioski i je stosować. Jak na razie to mydlenie oczu. W jednym z okręgów zarybiono zbiorniki narybkiem drapieżnika ( w sztukach robi to wrażenie), podczas gdy z wody wyciągnięto duże sztuki. Może pamięta Pan historię jeziora Wirbel ? Młodszym kolegom powiem że dla ratowania jeziora nie tylko dla wędkarzy, z uwagi na zanieczyszczenie jeziora wytruto tam ryby. Zarybiano je narybkiem drapieżnika który wytłukł małe ryby ale nie był w stanie poradzić sobie z większymi. Wpuszczanie do wody amura zwłaszcza małych wód stojących - wykoszona roślinność a co za tym idzie brak tarlisk i kryjówek dla wylęgu przykład jez. Dgał Wielki. Dodajmy tołpygę, karpia, sumika karłowatego i mamy efekty. Dlaczego pozwalamy kołom niszczyć te "ich" kacze dołki. Proszę się przyjrzeć tym małym wodom na których jako PZW nie położyliśmy łapy. Są w nich ryby i nie potrzebny był do tego człowiek. Dlatego jeżeli ma być tak jak jest nie wprowadzajmy czegoś co będzie dla pewnych "służb" tylko i wyłącznie powodem do wykazania się. Pozdrawiam
P.S. Jeżeli przekręciłem podane przypadki ( pamięć ludzka jest zawodna ) proszę o sprostowanie.

k_piotr

• Hero Member
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 15, 2017, 09:24:06 »
A koledzy myślą że PZW czy inne gosp. rybackie będą lobbowały na korzyść wędkarzy ? Śmiem wątpić

Rybołówstwo, a rybactwo są niby podobne ale tylko pod względem towaru - wydawanie licencji i dzierżawy obwodów różnią się w głównej mierze kontrolą rybaków - o ile w przypadku rybaków morskich kontrole są faktem i kary są dość konkretne, natomiast rybactwo śródlądowe jest wg. mnie poza kontrolą (w sensie kontroli odłowionych ryb i sprzętu)

Co do rejestrów - niestety to uprawniony do rybactwa w obwodzie rybackim ustala warunek i sposób prowadzenia rejestru
A wpuszczanie gatunków obcych tak jak okonek63 pisze powoduje degradację akwenów, brak tarlisk i znikomą przejrzystość wody. Wylęgu naturalnego coraz mniej i dlatego zarybienia wiele nie pomagają. Ale przecież kormorany i wędkarze wyławiają 90% ryb, a nie rybacy.

Wiadomo że wędkarze płacą za zarybienia - a ma ktoś informację czy z gospodarki rybackiej przeznaczane są jakieś środki na zarybienia nie uwzględniając kasy za zezwolenia ?
boję się, ssr...m

wb1119

• Hero Member
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 15, 2017, 14:43:41 »
Od rybaków, z wylęgarni, z zakładów rybackich pieniądze idą na ochronę i zagospodarowanie wód. Nie ma osobnego podziału na rybaków, zakłady itd.i na ich wpłaty. Zanim zacznie się coś głosić to wart wcześniej poczytać. proponuję uchwały ZG, Zjazdu Krajowego, dokumentach na stronach okręgów, wiele rzeczy można tam znaleźć.

aleksander_domanski

• Hero Member
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 15, 2017, 16:00:55 »

Polecam lekturę  zasady prowadzenia dokumentacji przez uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 30 września 2003 r.
w sprawie dokumentacji prowadzonej przez uprawnionego do rybactwa
https://www.bing.com/search?q=Dz.U.03.180.1766++2003.12.11+&form=EDGSPH&mkt=pl-pl&httpsmsn=1&refig=b4eb55b1dd9b4576bf3fb8ffa8a1df0a
§ 6. 1. Uprawniony do rybactwa prowadzi księgę gospodarczą w formie pisemnej albo w formie elektronicznej.
Zgrupowanie danych elektronicznych ksiąg gospodarczych wszystkich obwodów rybackich umożliwiło by np.podział środków z dodatkowej składki na zarybienie w skali kraju co by zadowoliło zwolenników "zezwolenia krajowego"
§ 8. W ewidencji amatorskiego połowu ryb, o której mowa w § 6 ust. 3 pkt 2, uprawniony do rybactwa dokonuje wpisów raz w roku, nie później niż do dnia 15 kwietnia drugiego roku po roku, w którym złowiono ryby.
Tu zadam pytanie przeciwnikom rejestrów jak dokonać tego obowiązku prawnego?
 Czynni wędkarze chcąc zastąpić rybackie narzędzia połowowe wędką. Bez rejestru w obecnych przepisach prawnych nie da się.
 Ustawa jest napisana pod rybackie narzędzia połowowe a amatorski połów jest zmarginalizowany i wykorzystywany przez uprawnionego do rybactwa (przeszło milion wędkujących).To wymaga zmiany.
Śniardwy zezwolenie 2016 r pół roku 360 zł a na wodach morskich 12-miesięcznego okresu połowów - 42 zł
Dlatego popieram Kolegę wb1119 " silne biuro prawne"  będzie początkiem własnego projekty ustawy "Wędkarskiej"
 "Zanim zacznie się coś głosić" kolego wb1119 a nie lepiej wkleić adresu do uchwał i cytaty.

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.