Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: egzamin ?  (Przeczytany 64656 razy)

hugo123

• Newbie
  • *
Odp: egzamin ?
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 02, 2018, 01:54:57 »
Jestem obywatelem Ukrainy, mieszkam i pracuje nie daleko od Krakowa. Jak ja moge zdobyć licencję wędkarską? Z czego zacząć?

osamark

• Hero Member
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 02, 2018, 10:51:15 »
Nie ma w naszym kraju "licencji wędkarskiej" ?
Jako "cudzoziemiec" możesz uprawiać Amatorski Połów Ryb bez posiadania "karty wędkarskiej".
Karta wędkarska wymagana jest tylko od polaków ?

Ot taka "durnota" prawna państwa polskiego.

Możesz uprawiać Amatorski Połów Ryb bez opłat na publicznych wodach stojących i wodach płynących poza obwodami rybackimi.
Na wodach obwodów rybackich musisz posiadać "zezwolenie" od uprawnionego do rybactwa w danym obwodzie rybackim.

k_piotr

• Hero Member
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 02, 2018, 13:45:46 »
Pobyt czasowy - karta nie potrzebna
Pobyt stały - karta potrzebna
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2018, 13:49:42 wysłana przez k_piotr »
boję się, ssr...m

hugo123

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 02, 2018, 13:54:53 »
Dziękuję za odpowiedź.
To znaczy, że mogę spokojnie łowić ryby na Wisłę obok wsi Piekary? Mnie interesuje tylko sportywne wędkarstwo-drapieżnik na spinning. Jeszcze takę pytanie, okres tarła drapieżnika, jakie są reguły...

andrzej_paczkowski

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 02, 2018, 20:25:32 »
Nie możesz bo to nie jest wasza rybałka skolko ugodno. Idź zrobić opłatę dla obcokrajowców na ul. Bulwarową w KrK i tam dostaniesz zezwolenie i zasady obowiązujące na łowisku.

osamark

• Hero Member
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 03, 2018, 11:18:43 »
Jakie prawo uzależnia posiadanie karty przez "cudzoziemca" od rodzaju pobytu ?

osamark

• Hero Member
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 03, 2018, 12:42:57 »
Kolego hugo123.

Wisła to publiczna woda płynąca i jest podzielona na obwody rybackie.
Aby uprawiać Amatorski Połów Ryb na wodach obwodów rybackich trzeba posiadać zezwolenie uprawnionego do rybactwa w tym obwodzie.

Zasady połowu określają Ustawy i Rozporządzenia państwa polskiego (mimo, iż jesteś cudzoziemcem musisz się stosować do prawa obowiązującego w naszym kraju i tak nie wiem czemu zwolniono Cię z konieczności posiadania karty wędkarskiej).
Dodatkowo uprawniony do rybactwa ma prawo wprowadzenia dodatkowych zasad połowu aby prowadzić racjonalną gospodarkę rybacką w tym obwodzie.

Dlatego wszystkiego się dowiesz "wykupując" zezwolenie u uprawnionego do rybactwa.

Kolego Andrzeju.

Nie powinno istnieć nigdzie rozróżnienie w pozyskaniu zezwolenia przez polaka a cudzoziemca.

Takiego "rozróżniania" zakazuje zarówno prawo polskie jak też unijne w związku z zakazem dyskryminacji..

Oczywiście w PZW zmam takie rozróżnianie ale to patologia i łamanie prawa i należy to zwalczać.

k_piotr

• Hero Member
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 03, 2018, 14:07:40 »
Jakie prawo uzależnia posiadanie karty przez "cudzoziemca" od rodzaju pobytu ?

Ustawa o rybactwie śródlądowym

4. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego są zwolnieni cudzoziemcy czasowo przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający zezwolenie, o którym mowa w ust. 2.

Czyli jak ma pobyt stały (czyli wydana karta pobytu stałego) powinien mieć możliwość wyrobienia karty wędkarskiej
boję się, ssr...m

osamark

• Hero Member
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 03, 2018, 15:08:18 »
Ok. Dawno tego nie czytałem.
Ciekawe jak to może sprawdzić PSR czy też SSR ?

andrzej_paczkowski

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 03, 2018, 18:47:16 »
Z paszportu. Tam powinna być wbita wiza czasowa lub stała w przypadku osób spoza UE. Tak mi kiedyś tłumaczył policjant jak legitymował Ukraińców w hotelu w ktorym pracuję. Oczywiście dane z paszportu potwierdzał w ciągu 5 minut w ich systemie.
 Ostatnio jest duży problem właśnie z Ukraińcami łowiącymi bez zezwoleń i traktujących wody jak spiżarnię z darmowym żarciem niestety podobnie jak nasi rodacy Np w Anglii czy Holandii...

k_piotr

• Hero Member
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 03, 2018, 20:31:16 »
SSR raczej nie może bo wiąże się to z wylegitymowaniem delikwenta czego robić nie mogą - psr ma taką możliwość bo cudzoziemiec musi mieć przy sobie zezwolenie na pobyt czasowy lub kartę stałego pobytu
Tylko zastanawia mnie jedno - czy w przypadku braku ww dokumentów wystarczy stempel w paszporcie lub jak jest z turystami w strefie Schengen ?
boję się, ssr...m

andrzej_paczkowski

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 03, 2018, 22:20:57 »
Na szczęście to nie nasza głowa tylko kontrolujących, którzy tak mi się wydaje powinni być jakoś wyszkoleni w temacie.
 co do SSR to chyba w wypadku wątpliwości powinni wezwać policję i po sprawie.

citi

• Full Member
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 21, 2018, 01:14:21 »
Nie ma w naszym kraju "licencji wędkarskiej" ?
Jako "cudzoziemiec" możesz uprawiać Amatorski Połów Ryb bez posiadania "karty wędkarskiej".

Jeżeli jest obcokrajowcem rezydentem powinien posiadać kartę wędkarską.
Jeśli jest na wakacjach u znajomego nie musi.

Jeżeli straż rybacka ma uzasadnione podejrzenie że dany obcokrajowiec jest rezydentem i łowi bez karty a powinien ją mieć może dopytać o okazanie wizy czy oby na pewno jest turystyczna (ok, może to byc pracownik sezonowy... polskie prawo głupie prawo :( ).
Lepiej niech zrobią karty, poznają zasady wędkowania a nie uprawiają samowolki nad wodą- bo 2 dni temu Ukraińcy mnie pytali gdzie tu sieci do łowienia ryb można kupić, a w innym zbiorniku moczyli w wodzie "siatki do tynkowania" jak się tłumaczyli strażnikom- a robili stolarkę nie tynkowali i wezwanie policji nie pomogło bo "nie ma podstaw prawnych" żeby interweniowali więc nawet nie przyjechali.

citi

• Full Member
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 21, 2018, 01:24:31 »
(...)
Tylko zastanawia mnie jedno - czy w przypadku braku ww dokumentów wystarczy stempel w paszporcie lub jak jest z turystami w strefie Schengen ?

Turysta spoza UE (np UK nie jest w szengen a jeszcze jest w UE i na paszport bez wizy Anglik może przyjechać do Polski) powinien mieć wizę. Jeśli to wiza turystyczna to sprawa jest jasna.
Jak jest z UE to już sprawa jest skomplikowana żeby ustalić czy jest rezydentem czy nie jeśli się nie przyzna :) To samo jeśli jest spoza UE- nawet jeśli pracuje to może to być praca sezonowa i nie musi być rezydentem. Na etapie kontroli uprawnień do wędkowania ciężko to sprawdzić.

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.