Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowy RAPR od 2020  (Przeczytany 11227 razy)

henryk_p

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 239
Nowy RAPR od 2020
« dnia: Czerwiec 04, 2019, 19:20:24 »
Jeśli zainteresowani śledzą uchwały ZG i Prezydium ZG na pewno zauważyli że marca tego roku mówi się o nowym regulaminie  i zmianach w tym regulaminie,wróble które z Warszawy do Czech  na  wyżerkę leciały ćwierkały że od 2020 RAPR ogólnozwiązkowy przechodzi do historii a każdy uprawniony do rybactwa stworzy własny regulamin tzn. że czeka nas rewolucja czyli tyle regulaminów ile jest okręgów.

weteran

 • Sr. Member
 • ****
 • Wiadomości: 59
Odp: Nowy RAPR od 2020
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 04, 2019, 21:34:44 »
Dobra wiadomość ! Nie trzeba będzie uczyć się RAPR-u ogólnopolskiego, tylko tych wód na których będę łowił. Tylko pytanie, czy taki regulamin będzie obowiązywał na wodach całego okręgu, czy dalej poszczególne łowiska będą miały odstępstwa od regulaminu.

osamark

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 580
Odp: Nowy RAPR od 2020
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 06, 2019, 08:41:36 »
RAPR nie jest ogólnopolski.
RAPR jest ogólnopzwoski, a i to nie całkiem.

To regulamin stowarzyszenia jakim jest PZW.

Obowiązuje członków PZW.

Dodatkowo jako taki może obowiązywać na wodach własności PZW.

W obwodach rybackich użytkowanych przez PZW RAPR nie bardzo jest zgodny z prawem.

Ustawodawca (państwo polskie) pozwoliło uprawnionym do rybactwa w obwodach rybackich na wprowadzenie własnych zapisów odnośnie Amatorskiego Połowu Ryb ale tyko takich, które mają na celu "racjonalną gospodarkę rybacką". (na tych wodach podstawowe są zapisy zaware w ustawach i rozporządzeniach państwa polskiego a nie jakiegoś regulaminu stowarzyszenia !).

Wiele zapisów RAPR PZW nie ma nic wspólnego z "racjonalną gospodarką rybacką".

RAPR PZW w obwodach rybackich użytkowanych przez PZW to wielkie nieporozumienie i nadużycie  prawa.

Dodatkowo na każdej wodzie PZW, (Kole, poszczególnych łowiskach) i tak ustalane są jakieś odstępstwa od RAPR i nic nie da znajomość RAPR PZW.

I tak trzeba na każdej wodzie PZW dowiedzieć się "jak tu się łowi ryby"? - żenujące.

Rzecznik Prasowy ZG PZW

 • Full Member
 • ***
 • Wiadomości: 37
Odp: Nowy RAPR od 2020
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 07, 2019, 13:31:18 »
Szanowni Koledzy,
1. Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb PZW obowiązuje na wszystkich wodach, które w ramach zezwolenia udostępniane są przez Okręgi PZW (podmioty prawne będące uprawnionym do rybactwa)zarówno członkom PZW, jak i osobom niezrzeszonym w Związku. Przestrzeganie RAPR oraz zapisów zezwolenia, to podstawowy warunek wydanego zezwolenia - czyli swoistej umowy zawartej pomiędzy wydającym zezwolenie, a osobą (wedkarzem) której takie zezwolenie jest wydawane.
2. Istotne i najważniejsze jest to, że projekt zakłada pozostawienie decyzji dotyczącej obowiązujących zasad wędkowania, w tym wymiarów i okresów ochronnych oraz limitów połowowych w gestii tego, kto dysponuje wodą (Okręgu PZW)- to będzie zawarte w zezwoleniu. Unikniemy przez to ewentualnych rozbieżności pomiędzy RAPR, a zezwoleniem.

Pozdrawiam

jakubk

 • Full Member
 • ***
 • Wiadomości: 34
Odp: Nowy RAPR od 2020
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 07, 2019, 14:20:51 »
Jestem bardzo ciekawy czy Zarząd Główny przed zatwierdzeniem zamieści na stronie projekt nowego regulaminu, żebyśmy mogli się zapoznać.
Wcale mnie nie zdziwi, jeżeli nie zamieści tylko zostanie uchwalony z przepisami przeciw wędkarzom (zostanie wprowadzony jakiś głupi zapis, który będzie nas wkurzał).
Np. obecnie, chociaż nie wiem czy to wymysł Zarządu Głównego czy Okręgowego żeby w zezwoleniu/rejestrze wpisywać każda rybę, która idzie do siatki. Nie wszyscy są mięsiarzami, niektórzy wrzucają żeby na końcu zważyć i wypuścić. Ale ktoś wymyślił żeby kreseczki robić !!!!
Już kiedyś zwracałem uwagę w tym temacie: dlaczego osoba łowiąca na spinning może łowić tylko na jedną wędkę, a co by się stało jakby drugą rozłożyć i na grunt łowić jeżeli nie poruszam się po łowisku tylko w jednym miejscu łowię.
Ooooo mam jeszcze pytanie do Rzecznika, czy robiliście jakieś badania, ankiety ws. korzystania z łódek zanętowych podczas łowienia karpi. Czemu jest zakaz używania tego sprzętu na zbiornikach do 10 ha lustra wody. Rozumiem ponton, łódka, kajak ale żeby był zakaz używania małych łódek zanętowych, które nie wydają dźwięku. Pewnie lepiej to zakazać i niech każdy nęci rakietami zanętowymi, które generują hałas i wkurzają wędkarzy po sąsiedzku. Ooooooo przepraszam kolegę bardzo, że w taki sposób nęcę ale PZW zabroniło nęcenia w cichy sposób, ja muszę hałasować.
Kolejna sprawa, jeżeli ktoś ma opłaconą składkę i jedzie z dzieckiem nad wodę, czemu taka osoba łowić tylko na jedną wędkę. Przecież niech sobie ten tatuś łowi na dwie, a na trzecią niech uczy to swoje dziecko - może w przyszłości zostanie wędkarzem i wstąpi do PZW.
To chyba tyle.
Podsumowując: dopóki władze PZW nie zmienią nastawienia do wędkarzy, nie zaczną wprowadzać przepisów, które będą bardziej z życia wzięte a nie bo ktoś sobie wymyślił będę twierdził, że my wędkarze należymy do Związku Przeciw Wędkarzom !!!!!!!!! 

wb1119

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 344
Odp: Nowy RAPR od 2020
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 08, 2019, 21:31:40 »
W Mazowieckim wpisujesz po zakończeniu łowienia ryby które zabierasz. Czy tata nie powinien zajmować się dzieckiem a nie jeszcze na dwie wędki patrzeć, za mało nałowi?

osamark

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 580
Odp: Nowy RAPR od 2020
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 09, 2019, 20:15:25 »
Zgoda Panie Rzeczniku.
Prawo pozwala na zmianę ustalonych przez państwo polskie zasad Amatorskiego Połowu Ryb na wodach publicznych w obwodach rybackich przez uprawnionego do rybactwa w ramach zapisu:

2a. Posiadanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 2, potwierdza dokument
wydany w postaci papierowej lub elektronicznej przez uprawnionego do rybactwa
w obwodzie rybackim określający podstawowe warunki uprawiania amatorskiego
połowu ryb ustalone przez uprawnionego do rybactwa wynikające z potrzeby
prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w tym obwodzie rybackim
,
uwzględniającej w szczególności wymiary gospodarcze, limity połowu, czas, miejsce
i technikę połowu ryb. Zezwolenie może także wprowadzać warunek prowadzenia
rejestru amatorskiego połowu ryb, a w przypadku wprowadzenia tego warunku –
określać sposób prowadzenia tego rejestru.

Ale jak widać ustawodawca ograniczył je do takich jakie są potrzebne do prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej. To wody publiczne i ustawodawca dokładnie określił zasady Amatorskiego Połowu Rybi to one tam obowiązują.

Wiele zapisów RAPR nie ma z tym nic wspólnego.

Kierunek zmian jest dobry, każde zezwolenie (dodatkowo powinno być wydawane osobno na każdy obwód rybacki) musi uwzględniać charakterystykę danej wody.

Natomiast RAPR jako taki może być obowiązujący na wodach własności PZW (to wody niepubliczne i właściciel może dowolnie kształtować zasady połowu ryb)

 

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.