Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zbrojenie  (Przeczytany 2013 razy)

rybson

• Newbie
  • *
Zbrojenie
« dnia: Luty 17, 2009, 18:15:29 »
Witam,
Jestem początkującym edkarzem i chciałbym się dowiedzieć czy dozowlone jest zbrojenie a) żywca w dwie kotwice b) martwą rybkę w dwie kotwice

W obu przypadkach chodzi mi w sumie nie tylko o kotwicę ale też haki.

Dziękuję i pozdrawiam

jerzykowalski

• Hero Member
Zbrojenie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 17, 2009, 19:35:39 »
rybsonWitam,
Jestem początkującym edkarzem i chciałbym się dowiedzieć czy dozowlone jest zbrojenie a) żywca w dwie kotwice b) martwą rybkę w dwie kotwice

W obu przypadkach chodzi mi w sumie nie tylko o kotwicę ale też haki.

Dziękuję i pozdrawiam

To wygląda jak pytanie z egzaminu na kartę wędkarską ze znajomości zasad połowu i ochrony ryb, o czym jest dyskusja w sąsiednim miejscu. ;-))) ........

W dostępnych na tej stronie dokumentach, które trzeba znać, w tym w Rozporzadzeniu Ministra Rolnictwa(...) w sprawie połowu ryb (...) to zagadnienie jest opisane następująco:

"..............2. Amatorski połów ryb wędką uprawia się:
  (…)
  2)          za pomocą wędziska o długości co najmniej 30 cm, z przymocowaną do niego linką zakończoną:
a)              jednym haczykiem z przynętą, albo
b)              nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą imitującą owada lub jego stadia rozwojowe, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm, albo
c)              sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż trzy haczyki; haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm,........................."

Żywa czy martwa ryba to niewątpliwie przynęta, ale nie sztuczna przynęta. Dotyczy ich więc zapis ujęty w par. 2, ust. 2, pkt.2 a), czyli "jednym haczykiem z przynętą". Jak wskazuje rozwinięcie pojęcia "haczyk", zawarte w kolejnych podpunktach pkt. 2, haczyk może miec więcej niż jedno ostrze (czyli może być kotwiczką), przy czym przepis par. 2, ust.2, pkt.2a) nie precyzuje ani liczby ostrzy ani ich rozstawienia czy rozmiarów, więc może to być nawet duża kotwiczka. ............Oczywiście, w każdym z łowisk mogą być ustanowione regulacje dalej idące niż te minimalne wymagania zawarte w rozporzadzeniu, a o tym czy takie nie obowiązują, trzeba się dowiedzieć przed rozpoczęciem połowu od Uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim lub jego przedstawiciela.

Mam nadzieję, że takie informacje będą pomocne.

Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Kowalski
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2009, 19:36:17 wysłana przez jerzykowalski »

aqq1

• Full Member
Zbrojenie
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 19, 2010, 18:50:02 »

. ............Oczywiście, w każdym z łowisk mogą być ustanowione regulacje dalej idące niż te minimalne wymagania zawarte w rozporzadzeniu, a o tym czy takie nie obowiązują, trzeba się dowiedzieć przed rozpoczęciem połowu od Uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim lub jego przedstawiciela.
 Kolejny bezsens w postępowaniu PZW.Mamy jedem RAPR,należymy do tego jedynego i słusznego PZW.I to powinno wystarczyć.Po cóż więc inne regulacje regulaminu.Warmińskie jest w Polsce ,podkarpackie gdzie?W Chinach? Dlaczego ,będąc członkiem PZW a jestem do tego zmuszony gdyż większość wód jest w gestii PZW nie mogę swobodnie wędkować w całym kraju.Tak jak było dawniej.Po jaką cholerę porozumienia,dodatkowe regulaminy.Chcemy postanowienia regulaminu obostrzyć.Nie mam nic przeciwko temu.Niech jednak będzie to ogólnokrajowe.I niech otrzymam tą informację na początku roku.Nie po fakcie,gdy większość wędkarzy opłaciło składki. 
To samo odnosi się do owych dwóch .haczyków.RAPR mówi:c/ sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niz trzy haczyki; haczyk może mieć
nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza
obwód koła o średnicy 30 mm.
Blachą z trzema kotwicami mogę orać dno.Żywca uzbroić w dwa haczyki już nie.Chore to wszystko,opasane bzdurnymi skostniałymi zapisami.

kraken

• Newbie
  • *
Zbrojenie
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 12, 2012, 14:29:44 »
aqq1 

. ............Oczywiście, w każdym z łowisk mogą być ustanowione regulacje dalej idące niż te minimalne wymagania zawarte w rozporzadzeniu, a o tym czy takie nie obowiązują, trzeba się dowiedzieć przed rozpoczęciem połowu od Uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim lub jego przedstawiciela.
 Kolejny bezsens w postępowaniu PZW.Mamy jedem RAPR,należymy do tego jedynego i słusznego PZW.I to powinno wystarczyć.Po cóż więc inne regulacje regulaminu.Warmińskie jest w Polsce ,podkarpackie gdzie?W Chinach? Dlaczego ,będąc członkiem PZW a jestem do tego zmuszony gdyż większość wód jest w gestii PZW nie mogę swobodnie wędkować w całym kraju.Tak jak było dawniej.Po jaką cholerę porozumienia,dodatkowe regulaminy.Chcemy postanowienia regulaminu obostrzyć.Nie mam nic przeciwko temu.Niech jednak będzie to ogólnokrajowe.I niech otrzymam tą informację na początku roku.Nie po fakcie,gdy większość wędkarzy opłaciło składki. 
To samo odnosi się do owych dwóch .haczyków.RAPR mówi:c/ sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niz trzy haczyki; haczyk może mieć
nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza
obwód koła o średnicy 30 mm.
Blachą z trzema kotwicami mogę orać dno.Żywca uzbroić w dwa haczyki już nie.Chore to wszystko,opasane bzdurnymi skostniałymi zapisami.

zgadza się - idiotyzm w czystej postaci. Niby jak uzbroić leszcza 30 cm na suma - dwia haki to minimum. Poza Polską można spokojnie zbroić przynętę sumową  na trzy haki a u nas ... przecież to idiotyzm, założyć jeden hak na dużego leszcze podanego na suma tylko po to by siedzieć bez sensu wiedząc, że przy braniu jedyne co się osiągnie to chyba w 100% zerwanie przynęty przy braniu. Za to sztuczna przynęta może mieć podwieszone 3 haki (kotwice) - gdzie tu sens. Po co jest ten zarząd skoro nie potrafi dostosować regulaminu APR do realiów. Polska we wcieleniu PZW została PRL-lem i szybko to się nie zmieni.

kraken

• Newbie
  • *
Zbrojenie
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 12, 2012, 14:34:04 »
Przy jednym haku trzeba czekać aż sum połknie przynętę by się nie wypiął. I co, holować go za jelita?? Ja nie jadam ryb i większość wypuszczam. Rozumiem, że mam wywalać zwłoki suma po złowieniu. Doświadczenia w innych krajach wskazują, że zbronieje dużego żywca odbywa się na dwa lub trzy haki i jest to tak skuteczne w połowie jak i umożliwia bezpieczne wyholowanie i wypuszczenia przynęty. Czasem warto wzorować się na lepszych a nie klęczeć przed nieżyciowymi przepisami.

antoni

• Hero Member
Zbrojenie
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 12, 2012, 16:09:40 »
Przed porzepisami się nie klęka, bo od tego są inne miejsca. Natomiast trzeba ich przestrzegać, bo inaczej nad wodą zapanuje anarchia i bezprawie, a to oznacza tylko gorzej dla sumów i innych ofiar takich wędkarzy, którzy za nic mają obowiązujące u nas przepisy.

kraken

• Newbie
  • *
Zbrojenie
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 14, 2012, 16:15:36 »
Szanowny Panie Antoni. Czasami właśnie przepisy wprowadzają zamęt oraz "gorzej dla ryb". Idąc Pana tokiem myślenia utrzymanie kary śmierci za czary w krajach gdzie są rządy teokracji jest dobre bo to prawo?? Takie coś nazywa się pozytywizmem prawniczym i oznacza, że każde złe prawo jest dobre bo jest prawem - a to już czysty idiotyzm. Jeśli coś jest złe lub nieżyciowe to trzeba to zmienić. Pozdrawiam

antoni

• Hero Member
Zbrojenie
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 15, 2012, 08:58:18 »
To przecież oczywiste i nikt w PZW nie mysli talmudycznie, ale także musimy mieć świadoimośc, iż do czasu zmiany, to prawo co jest, to obowiązuje i trzeba je przestrzegać.

kraken

• Newbie
  • *
Zbrojenie
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 15, 2012, 15:22:09 »
Ta wypowiedź mogłaby dawać nadzieję na zmiany. Poczekamy zobaczymy. Pozdrawiam

arnie

• Opiekunowie prezentacji
  • Hero Member
Zbrojenie
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 16, 2012, 17:26:46 »
Jak jesteśmy przy przepisach to proszę Pana rzecznika o odpowiedź.
Jakie ZG PZW na dzień dzisiejszy podjął działania aby lobbować zmianę ustawy o rybactwie śródlądowym by przywrócić uprawnienia do mandatowania przez Policję?

antoni

• Hero Member
Zbrojenie
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 17, 2012, 08:10:31 »
Po pierwsze, PZW nie zajmuje się lobbingiem, a jedynie reprezentowaniem interesów Związku w kraju i za granicą oraz współpracą z organizacjami i instytucjami proekologicznymi (Statut par. 7);
po drugie, ZG PZW utrzymuje w tej sprawie kontakty w Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące nowelizacji zapisów Ustawy o rybactwie sródlądowym oraz przygotowywanego do ogłoszenia nowego rozporządzenia w sprawie połowu, chowu i hodowli ryb. Jak się dowiedzieliśmy prace takie trwają i z zapowiedzi ministerstwa wynika, że mogą one w zasadniczy sposób zmienić założenia i organizację gospodarki rybackiej w Polsce. Natomiast z wyjaśnień MSW, jakie ZG PZW uzyskał, wynika, iż dopiero po zmianie przepisów dotyczących karania za wykroczenia przeciwko ustawie o rybactwie,  będzie można przywrócić mandatowanie przez Policję  w dotychczasowej formie.
po trzecie, po co martwić sie o mandatowanie, jeśli w codziennym kontakcie z wodą i rybami, bedziemy przestrzegać istniejących przepisów prawa i RAPR?

arnie

• Opiekunowie prezentacji
  • Hero Member
Zbrojenie
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 17, 2012, 20:52:10 »
pisząc lobbig - oczywiście miałem na myśli reprezentowanie :)

Mam nadzieję że PZW w ramach ochrony wód co jest celem Statutowym Związku (statut §6) będzie dążyło do tego by stsosowne zmiany pojawiły się wraz ze zmianami prowadzenia gospodarki rybackiej na obwodach rybackich (przy nowelizacji ustawy).

A dlaczego sie martiwię o ta sprawę?? Bo w codziennym kontakcie z wodą i rybami, mam do czynienia również z bezradnością w obliczu kłusownictwa.

Pozdrawiam
Dziękuje za opdpiwiedź i liczę że ZG PZW skutecznie o ten interes również w tej kwestii zadba.

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.