Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wabienie ryb światłem według Okręgu PZW Bielsko Biała  (Przeczytany 1952 razy)

dakum67

• Newbie
  • *
Wabienie ryb światłem według Okręgu PZW Bielsko Biała
« dnia: Marzec 29, 2020, 13:15:39 »
Jak wiecie Państwo czasu teraz każdy ma więcej,a że ostatnimi czasy lektura regulaminu połowu ryb....itd w okręgu PZW Bielsko B.(piszę regulaminu z małej litery,bo tyle jest on moim zdaniem wart)
wydaje mi się nad wyraz ciekawa,poświęciłem temu regulaminowi nieco tego nadmiarowego czasu.
I co znalazłem?Perłę,prawdziwą perłę na skalę krajową.Chodzi mi o rozdział "pozostałe ustalenia" (pisze z małej litery wiadomo czemu) punkt.4 litera i.
Mówi on,że  "zabrania się stosować sztucznego światła służącego lokalizowaniu bądź zwabianiu ryb".Pozornie jasne,proste i oczywiste.
Dlaczego pozornie?Otóż nie ma definicji pojęcia czym ma być owo wabienie ryb światłem.Czyli co to jest wabienie ryb światłem lub z jakich czynności się składać żeby zaistniało?Czyli jeszcze inaczej co trzeba robić żeby ryby światłem wabić.Nie mówię już o lokalizacji ryb światłem.
Ktoś powie sprawa błaha,nie warta pisania.A ja odpowiem pytaniem : jeżeli podczas holu ryby w nocy wędkarz przyświeca sobie latarką czołową w celu podebrania jej do podbieraka to ją lokalizuje czy nie?.Otóż lokalizuje jej położenie ,wyłączeń nie ma.Będący na łódce popełnia jednocześnie dwa czyny bowiem lokalizuje holowaną rybę i wabi inne bliżej nie określone,ponieważ światło przenika przez wodę i po prost widać je pod wodą z pewnej odległości więc może wabić.
Jest przepis z określoną zapewne sankcją dyscyplinarną w kole macierzystym,definicji czynu brak.
Brak jest też definicji lokalizacji ryb światłem lub wabienia ryb światłem w Ustawie o Rybactwie Śródlądowym (może źle czytałem) i Krajowym Amatorskim Regulaminie Połowu Ryb. (nad który ktoś wreszcie pomyślał).Innych odnośników w regulaminie połowu ryb w wodach ogólnie dostępnych B.B (pisze z małej literki wiadomo czemu) nie ma .Jest ten jeden punkt i koniec.
Mam więc kilka innych pytań :
Czy posiadanie na markerze w łowisku światełka w porze nocnej ,które przecież widać też pod wodą z określonej odległości,służy zwabianiu ryb do zanęconego łowiska?
Czy założenie świetlików w nocy na spławik, które to światełko też widać pod wodą na pewną odległość, służy zwabianiu ryb czy nie?Zwracam uwagę,że nie ma określonej liczby świetlików które można założyć na spławik.
Czy prozaiczne palenie ogniska na brzegu podczas połowu ryb,którego światło widać pod wodą przecież również służy wabieniu ryb?
Bareja byłby dumny.Przepis piękny.Perła tegoż regulaminu.Może któryś z kolegów znalazł obowiązującą definicję lokalizacji ryb światłem i ich wabienia?Może w jakimś rozporządzeniu Ministra Rolnictwa?A może jest jakiś wykaz gatunków ryb,które dają się zwabić światłem jak np.ćmy?Chodzi mi o oficjalną definicję zapisaną w obowiązującym dokumencie urzędowym.A może Zarząd Okręgu Bielsko Biała mi ją poda?Lub poda co uważa za takową skoro pisał o wabieniu ryb światłem i ich lokalizacji.Przecież na czymś się oparł.
Nie poruszam tu tematu obowiązku oświetlenia łowiska w nocy,bo takiego przepisu nie ma.Przepis taki znacznie ułatwiłby obowiązki kontrolującym (zaznaczam,że nie jestem członkiem SSR), lecz czy takie oświetlenie stanowiska w nocy nie byłoby wabieniem ryb? He he he.
Nawet jednak zakładając,że taka definicja istnieje,zgodnie z regulaminem (pisze z małej literki wiadomo czemu) to podlega jej tylko osoba zrzeszona w PZW.Można więc zabrać kumpla nie zrzeszonego w PZW,który nam je teoretycznie zwabi,a samo łowienie tych zwabionych ryb nie jest już karane.Wabiący nie poniesie żadnej odpowiedzialności,bo nie ma nic o tym w Ustawie o Rybactwie Śródlądowym,łowiący też nie bo nie wabi tylko łowi a łowić zwabione nie jest zabronione (jaka ładna rymowanka wyszła).Tu wychodzi też inny absurd tego przepisu.Wabić i lokalizować światłem nie wolno (cokolwiek to nie znaczy) a łowić zlokalizowane wolno.
Można by jeszcze nieco popracować nad tym przepisem,żeby go bardziej odrealnić i oszlifować diament.
Ps : poddaję też uwadze spiningistów przynęty fluorescencyjne, których zadaniem jest niewątpliwie wabienie ryb właśnie światłem.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2020, 20:11:35 wysłana przez dakum67 »

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.