Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Połowy na żywca a ochrona szczupaka.  (Przeczytany 682 razy)

askan

• Jr. Member
  • **
Połowy na żywca a ochrona szczupaka.
« dnia: Maj 04, 2014, 10:08:27 »
zaproponowałem w kole aby zgłosić do okręgu jako propozycję dot.ochrony szczupaka wprowadzić naprzemiennie czasowy zakaz połowu na żywca szczupaka i sandacza.Wniosek swój poparłem wieloletnimi obserwacjami kilku zbiorników które mamy w zasięgu 15/25 minut jazdy rowerem,więc nie kolidowało by to z wymaganiami wędkarzy.Są to POGORIE-I<II<III i Kuznica Warężyńska a więc zbiorniki duże.Podczas poprzedniego zakazu wspaniale odbudowało się pogłowie obu gatunków ale był to zakaz całkowity i wielce krytykowany przez mięsiarzy.Odczuć można było przy poprzednim zakazie podczas połowów na spining jak jest potrzebny taki system,a wiec naprzemian na 2 lata którąś z Pogorii.Niestety do takiego wniosku odniósł się bardzo sceptycznie mój prezes Ryszard Koselarz i powiedział mi że nie będzie prowadził wojny w okregu Katowickim gdyż taki podobny wniosek był już kiedyś wprowadzany pod głosowanie i zjazd jego nie przyjął.Odnosić się do sumienia pana Brylskiego,ichtiologa okręgowego to bicie w mur bo nie słucha on nikogo,pozostaje wiec tylko protestować nieskutecznie. :'(
Raparapa

muzyk

• Newbie
  • *
Odp: Połowy na żywca a ochrona szczupaka.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 04, 2014, 10:26:01 »
Masz rację, miesiarstwo w naszym kraju jest powszechne jestem za wprowadzeniem limitu zabierania ryb do domu w ilosci 5 sztuk , ja wypuszczam wszystkie ryby bo chce jechac nad wodę i wedkowac , czuć rybe na kiju , a nie siedzieć cały dzień bez bran bo ryby zabrane do domu , to jest jak bicie głową w mur!! koła zarybiają , miesiarze zabieraja i tak w koło Macieju , np.. W Anglii,Holandi nie mozna w ogóle zabierac ryb do domu i taka postawa mi sie podoba bo jedziemy na ryby a nie po ryby..pozdrawiam kolegów Wędkarzy :)

Jędrzej

• Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 04, 2014, 13:07:30 »
Kolego @askan , dlaczego tylko szczupaka i sandacza  ? Ja poszedłbym dalej i zakazał na kilka lat/okresowo całkowicie zabierania ( nie połowu ) tych ryb aż populacja się odrodzi i umocni . Zakazowi co rok mogłyby podlegać i białe ryby , w tym roku lin , w przyszłym leszcz , jaź itd . Jestem święcie przekonany , że na efekty takich decyzji niedługo byśmy czekali .
« Ostatnia zmiana: Maj 04, 2014, 13:19:55 wysłana przez Jędrzej K »

krzysztof_13

• Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 06, 2014, 12:18:28 »
Kol. dużo racji ale trzeba walczyć oto aby chciaż przdłuzyć okres ochronny ryb drapieznych tak aby mogła  chociaz raz w życiu przystąpić do tarła - mówimy o całkowitym zakazie połowu ryb drapieżnych , co do regulowania połowu ryb drapieznych o ile są w poblizu zbiorniki to jestem także za tym, sami widzimy ,że tego drapieznika mimo takich zarybień nie ma , chodząc widzi się jak duże szczupaki łowią psełdo wędkarze i jeszcze beszczelnie głowy z tych szczupaczków wrzucją to wody zwłaszcza po zarybieniu . 
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2014, 12:28:12 wysłana przez krzysztof_13 »

mumar

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 15, 2014, 20:40:05 »
Zgadzam się z kolegami, że na ryby drapieżne a szczególnie szczupaka i sandacza powinien być czasowy okres ochronny liczący dwa trzy lata. Ale póki co to powinno się zakazać zbroić żywą rybką kotwic. Wszyscy wiemy jak trudno wyjmuje się taki hak z pyska ryby, a niejednokrotnie jest to niemożlwe . Taka ryba z pozostawioną kotwicą w pysku nie ma żadnych szans na przeżycie natomiast pozostawiony hak z jednym ostrzem taką szansę daje i co najważniejsze jest łatwiej wyjąć taki hak.
Pozdrawiam.

krzysztof_13

• Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 18, 2014, 09:43:49 »
kol. zacznijmy pisać do władz które ustanawiają te regulaminy , przepisy może coś wywalczymy bo trzeba chronić naszego drapieznika , są wędkarze którzy uprawiją wędkarstwo jako sport i to się chwali ale co zrobić z tymi co tylko mięso i mięso wołają i biorą wszystko, czym nas będzię więcej myślących pozytywnie i chroniących ryby to w koncu osiągniemy w naszych wodach coś namiarę przyjeżdżam i pach mam rybę na kiju jedna druga i oczywiscie do wody spowrotem.

askan

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 18, 2014, 17:20:21 »
Koledzy,rozmawiałem z prezesami dwóch kół oraz ze strażnikami z PSR,SSR i nikt jakoś nie chce sie wychylać.Czas nagli gdyż wprowadzenie jakichkolwiek zmian musi być dokonane do września tego roku a prezesi kół nie informują członków jak bardzo zaawansowane są te prace i czy coś robią w tym kierunku.Zarządy kół mają posiedzenia raz w miesiącu i mój wniosek aby okresowo wprowadzić zakaz połowu na żywca cyklicznie którąś z POGORII na okres 2 lat jest nie brany pod uwagę przez kolekcjonerów złotych odznak z wieńcami czyli tzw beton.Pan ichtiolog okregowy jest w stanie pokierować tą sprawą ale chyba do niego to nie dociera,jest o co walczyć gdyż gdy był całkowity zakaz połowu na żywca oraz używania podrywek do jego pozyskiwania pogłowie szczupaka i sandacza znacząco odbudowało się przez ten okres.Znowu doszli do głosu miesiarze i tego zakazu się wycofano,a szkoda.Pozdrawiam wszystkich :'(
Raparapa

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.