Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Nasze wiadomości

Wiceprezes Zarządu Koła, rzecznikiem dyscyplinarnym koła i do tego Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Koła – prawda czy fałsz.

Aktualności | 2014-04-13 | Publikujący: GSK

Mam nadzieję, że to fałsz choć dostaliśmy taką informację na naszą skrzynkę meilową. Rzecznik dyscyplinarny ZG, w ramach nadzoru, wystosował zapytanie w tej sprawie, ja natomiast przypomnę statutowe zapisy.
"§13 pkt. 8. Członek Związku z ograniczeniami wynikającymi z Ustawy Prawo o stowarzyszeniach ma prawo:
- pełnić tylko jedną funkcję z wyboru we władzach albo organach Związku danego szczebla organizacyjnego".
W związku z powyższym, członek Zarządu Koła, czyli władz stanowiących, nie może pełnić funkcji w Komisji Rewizyjnej, a więc organu kontrolującego te władze. Ale czy może być rzecznikiem dyscyplinarnym?
W Instrukcji pracy rzeczników dyscyplinarnych PZW czytamy: „Rzecznikiem dyscyplinarnym może być powołany członek Związku o nieposzlakowanej opinii, nienagannej postawie etyczno - moralnej oraz legitymujący się, co najmniej 5 letnim stażem." Zresztą staż ten może być skrócony. Analizując ten zapis musimy stwierdzić, że nie ma formalnego przeciwwskazania, na pełnienie tej funkcji przez członka Zarządu Koła, ale ponieważ rzecznik dyscyplinarny jest powołany przez Zarząd i swoje obowiązki pełni w imieniu Zarządu i przed nim zdaje swoje sprawozdanie, nie powinna to być osoba z jego „kierownictwa". Tak samo nie może być członkiem komisji rewizyjnej, od której będzie czerpał informacje jak i sądu koleżeńskiego, przed  którym będzie stroną.
Reasumując:
Dopóki nie zmienimy zapisów Statutu PZW i na tej podstawie nie zmienimy Instrukcji pracy rzeczników dyscyplinarnych - rzecznikiem dyscyplinarnym, może być każdy członek PZW, który spełnia określone warunki. Mamy tu do czynienia z małą luka prawną i mam nadzieję, że uda nam się ją uszczelnić przy pomocy Uchwały Zarządu Głównego, bo jeśli każdy może być rzecznikiem, to kto będzie sądził w danej sprawie.
Podobne łączenie funkcji, łamiące zapisy Statutu PZW, spotkałem  w swoim związkowym życiu już po raz drugi. Czy takie przypadki były tylko dwa i ja miałem pecha, że się o nich dowiedziałem, czy też jest to praktyka może nie często, ale stosowana. Czekam na Wasze informacje o podobnych przypadkach na naszej poczcie elektronicznej gsk@zgpzw.pl

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.