PZW - POLSKI ZWIĄZEK WĘDKARSKI - POLISH ANGLING ASSOCIATION
http://www.pzw.org.pl/home

Aktualności

Nowy numer WW 12/2019

Aktualności | 2019-11-12 | Publikujący: Wiadomości Wędkarskie

Drodzy Czytelnicy! Grudzień z każdym dniem mocniej pachnie choinką, przywołuje wspomnienia z dzieciństwa i w końcu dopada nas cała ta przedświąteczna krzątanina. W pośpiechu robimy zakupy, wypatrujemy prezentów. I tu tradycyjnie spieszymy Wam z pomocą. Koniecznie zajrzyjcie do świątecznej rubryki „Rynek”. Przygotowaliśmy wiele ciekawych propozycji!

 

W natłoku spraw, wśród których jest „łowienie” wystanych w kolejce karpi i śledzi, nie zapominajmy jednak o przedświątecznym wędkowaniu. Co prawda, jest zimno, marzną ręce, ale grudniowe ryby potrafią szybko je rozgrzać. Takie „gorące” wędkowanie mogą zapewnić nam grube grudniowe okonie, które w poszukiwaniu drobnicy odwiedzają przybrzeżne płycizny i chętnie buszują tuż przy trzcinach oraz na poletkach zbutwiałych grążeli. Jak w te chłodne dni skutecznie łowić je na żywca i na sztuczne przynęty, podpowiadają nasi najlepsi autorzy.

 

Kamil „Łysy Wąż” Walicki, redakcyjny pogromca wszelkich zębatych okazów, zaprasza na czatujące w bardzo zimnej wodzie przedświąteczne szczupaki i sandacze. Na przynętę, tak jak w listopadzie, poleca duże miękkie wabiki. Ale trzeba być cierpliwym, czekać na wymarzone branie, bo właśnie teraz mamy szansę na spotkanie z naprawdę dużym drapieżcą. Więcej o tym, jak to się robi w zimnej wodzie, w artykule Kamila pt. „Taktyka na późnojesienne drapieżniki”. Gorąco polecam!

 

Dla miłośników spławikowej i feederowej zasiadki też nie jest za późno. Dobre rady, jak dobrać się do grubych leszczy, płoci, krąpi i jazi, znajdziecie w tekstach Piotra Bergera i Tomasza Sikorskiego. Polecam także wywiad z kpt. Leszkiem Wiśniewskim, prekursorem dorszowych wypraw z portu Władysławowo, pt. „Zanim wyginą dorsze”, a na deser kulinarny majstersztyk mistrza wędkarskiej kuchni Wojciecha Charewicza. Tym razem radzi, jak przygotować wigilijnego śledzia z koncentratem, musztardą, majonezem i pietruszką. Nic, tylko palce lizać!

 

Wszystkim Czytelnikom życzę zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, a przed i po Świętach udanego wędkowania!

 

Redaktor Naczelny ANDRZEJ ZIELIŃSKI