PZW - POLSKI ZWIĄZEK WĘDKARSKI - POLISH ANGLING ASSOCIATION
http://www.pzw.org.pl/home

Aktualności

Nowy numer Wiadomości Wędkarskich 2/2020

Aktualności | 2020-01-10 | Publikujący: Wiadomości Wędkarskie

Drodzy Czytelnicy!

Zima w pełni, przynajmniej ta kalendarzowa, bo luty w naszej szerokości geograficznej zaliczany jest do najzimniejszych miesięcy w roku. Co prawda, ostatnimi laty z tym zimnem bywa różnie i można mieć tylko nadzieję, że zapowiadany na drugą połowę stycznia mróz dopisze, a lodowa tafla będzie na tyle gruba, że utrzyma bezpiecznie wędkarzy również przez wiele dni lutego. To scenariusz optymistyczny. I tego właśnie Wam życzę!

W lutym polecamy wyprawy na zamarznięte jeziora, starorzecza i zbiorniki zaporowe w poszukiwaniu płoci i okoni. Piszemy, jak przygotować się do zimowego wędkowania oraz czym i w jaki sposób nęcić ryby pod lodem. Prezentujemy najlepsze przynęty i radzimy, jaką wędkę zastosować do mormyszki, modnego ostatnio żuczka, a jaką do metody spławikowej. O tajnikach zimowego wędkowania rozmawiamy z trzykrotnym mistrzem Polski w wędkarstwie podlodowym, Robertem Florczakiem. Nasz mistrz zachęca do aktywnego wędkowania. Na lodzie nie warto czekać na ryby, trzeba ich poszukać. Nie ma też gotowych rozwiązań na osiągnięcie sukcesu. Kto eksperymentuje, ten łowi. Robert na zawodach z powodzeniem stosuje bezbarwną żyłkę 0,05 mm. Żyłka 0,10 mm to już prawdziwa lina, której używa na okazy. Gorąco polecam ten wywiad!

Przygotowaliśmy też porady, jak korzystać z echosondy na lodzie i jak interpretować obrazy pojawiające się na wyświetlaczu, a także jak skutecznie łowić zimą pstrągi potokowe.

Tradycyjnie w lutowych „WW” piszemy o składkach członkowskich na ochronę i zagospodarowanie wód, które uchwaliły na bieżący rok poszczególne zarządy okręgów PZW. Więcej informacji na str. 54.

Wszystkim Czytelnikom życzę bezpiecznego wędkowania na lodzie i wspaniałych zimowych okazów!

Redaktor Naczelny ANDRZEJ ZIELIŃSKI