Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Ukazał się majowy 5/2015 numer magazynu Wiadomości Wędkarskie, a w nim...

Aktualności | 2015-04-15 | Publikujący: Wiadomości Wędkarskie

Drodzy Czytelnicy! 

 

Pierwszy dzień maja to prawdziwy początek sezonu. W długi weekend nad wodami będą tłumy. Istnieje „świecka tradycja” – trzeba wybrać się na szczupaka. W tym roku wszystko wskazuje na to, że szczupak będzie już po tarle. W tym numerze „WW” radzimy, jak łowić szczupaka na lekko, czyli na gumę lub jerka. Według naszych redakcyjnych fachowców najlepiej obławiać okolice trzcinowisk i płytkie zatoki. Nasi redakcyjni koledzy wypuszczają złowione szczupaki. My też wielokrotnie apelowaliśmy, by zmniejszyć tę pierwszomajową presję. Nie przyniosło to skutków i nie przyniesie, dopóki część łowiących nie będzie przestrzegała limitów ani wymiarów ochronnych. Dotyczy to zresztą nie tylko wędkarzy – ile to razy w handlu oglądaliśmy trzydziestocentymetrowe „okazy”. Przy dzisiejszym, doskonałym sprzęcie trzeba myśleć o ograniczeniu presji na szczupaki. Publikujemy w majowym numerze wyniki badań. Do jednego z jezior wypuszczono w ciągu 2 lat egzemplarze szczupaków z nadajnikami biotelemetrycznymi. Okazało się, że wszystkie (!) szczupaki zostały wyłowione do 10 maja, większość w kwietniu. W małych jeziorach wędkarze w ciągu sezonu mogą odłowić 75 procent populacji. A łowią jeszcze kłusownicy, rybacy. Drapieżnictwo (w tym wypadku kanibalizm) to tylko kilka procent. Struktura wielu jezior przypomina populację przełowioną (brak dużych osobników) lub wyniszczoną (bardzo niska liczebność).

 

Wiem, że zmiany regulaminowe nie wyeliminują szczupakowej presji, ale może – zgodnie ze starym zwyczajem – choć pierwszego złowionego szczupaka wypuścimy...

 

Maj to najlepszy czas na bolenie. Piszemy o tym w dwóch tekstach: „Majówka z rapą” i „Boleniowy poligon – opaska”. Złowienie i hol dużego bolenia daje wiele emocji. No i co najważniejsze – na łowiskach boleniowych mniejszy tłok.  

 

Redaktor Naczelny

Andrzej Zawisza

 

W nowy numer 5/2015 już w sprzeaży!

 

·        Jak złowiono: sandacza 11,70 kg w Wiśle, klenia 2,58 kg w Bugu, płoć 1,18 kg w kanale w Bytomiu Odrzańskim, bolenia 3,60 kg w Zalewie Zegrzyńskim, okonia 1,34 kg w jeziorze Juksty

·        Niektórzy chcą zakazać tej metody, ale jest ona skuteczna i wymaga fachowości. Daje szanse na złowienie medalowych szczupaków. „Trzy odsłony trollingu”

·        Początek szczupakowego sezonu. „Guma czy jerk, czyli szczupak na lekko”.

·        Zaczyna świetnie brać boleń. Właśnie w maju mamy szansę na okazy. „Majówka z rapą”.

·        Najlepsze miejsce na bolenia w rzece. „Boleniowy poligon – opaska”

·        Wędkarska elektronika. Tym razem dla początkujących. Co trzeba wiedzieć przed zakupem pierwszej echosondy. „ABC echosondy”.

·        Wędkarskie wyroby. „Woblery z duszą”.

·        Wędkarstwo brzegowo-plażowe jest coraz bardziej popularne w Polsce. W Bałtyku możemy stosunkowo łatwo łowić duże leszcze, węgorze, płocie i okonie. Biorą również dorsze, płastugi, trocie i łososie. Jak łowić radzi mistrz Polski – „Z czym na plażę”.

·        Kolejny wykład jak łowić sumy. „Bojka i sumowa podwiązka”.

·        Zmiany w regulaminie PZW

·        Ryba pod największą wędkarską i rybacką presją. „Ekologia szczupaka”.

·        Nasze łowiska: Jezioro Trzcinowe, jezioro Fullbosjon

 oraz:  prawo dla wędkarzy, kulinaria, opowiadanie, nowości sprzętowe, Liga Polonusów,    krzyżówka, rekordy na plan.

 

Poleć znajomemu

Wiadomości

Zebrania i spotkania

Kalendarz imprez

Polecamy

Forum - ostatnio dodane wątki

Członkowie PZW

Komentowane wiadomości

Najaktywniejsi

Sonda

Będąc na urlopie wędkujesz ...
sam
z kolegami
z żoną
z dzieckiem
z dalszą rodziną
Głosuj wyniki

Na skróty