Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Wrześniowy 2017 numer Wiadomości Wędkarskie już w sprzedaży

Aktualności | 2017-08-16 | Publikujący: Wiadomości Wędkarskie

Drodzy Czytelnicy!

 

Globalne ocieplenie oryginalnie kształtuje pogodę w Europie. Trwające jeszcze lato jest najzimniejsze od wielu lat, a woda w Bałtyku i jeziorach nie zachęca do korzystania z kąpieli. W opinii wielu wędkarzy, taka aura sprzyja uprawianiu naszego hobby. Przecież chłód, wiatr, deszcz i gwałtowne burze to typowo wędkarska pogoda – z okresami dobrego żerowania ryb. Do redakcji już napływają pierwsze zgłoszenia letnich okazów. Są wśród nich ponadmetrowe szczupaki, niewiele mniejsze sandacze i przepiękne okonie. Odnotowaliśmy wiele złotych leszczy, karasi i linów, a nawet ponadkilogramową wzdręgę!

 

W pierwszej połowie września, jak zapowiada nasz baca, pogoda nadal będzie bardziej sprzyjała wędkarzom niż plażowiczom. Dlatego zachęcam Was do jeszcze aktywniejszego wędkowania.

 

Nasz redakcyjny fachowiec od białorybu, Józef „Batman” Wróblewski, poleca wypróbowanie pelletu jako dodatku do zanęty na grube jeziorowe leszcze, liny i płocie. Eksperymentując z tym dodatkiem, początkowo był rozczarowany. Jednak gdy w łowisku pojawili się pierwsi amatorzy pelletu, przypon 0,10 mm zamienił na mocniejszą „szesnastkę”. Więcej o eksperymentach Józefa w artykule pt. „Pellet nęci leszcze i liny – prawda czy fałsz?” na str. 18.

 

O porady dla naszych Czytelników zwróciliśmy się do wytrawnego wędkarza spławikowego, Łukasza Kalmusa, który przyznał, że fascynuje go łowienie ryb w rzecznym nurcie, bo po każdym przepłynięciu zestawu można liczyć na inną rybę. Połowa sukcesu to trafne wytypowanie łowiska. Dno z biegiem rzeki powinno się wznosić, aby zatrzymały się kule zanętowe. Zanim jednak je ulepimy i dociążymy, trzeba zbadać szybkość nurtu. Jak? Za pomocą patyka! Polecam artykuł pt. „Łowienie w rzekach” na str. 40.

 

Z początkiem września zaczynają się dobre brania okoni. Z powodzeniem łowimy je na małe twistery, kopyta, woblery i obrotówki, czyli na klasycznej wielkości przynęty. Ale czy zainteresują się nimi te najdorodniejsze ryby, mierzące 40 cm i więcej? Majki Pecyna ma na to prostą odpowiedź i wymienia najlepsze łowiska – „Pora dużych okoni” str. 10.

 

Wszystkim Czytelnikom życzę miłego odpoczynku nad wodą i wielu niezapomnianych brań! 

 

Redaktor Naczelny
ANDRZEJ ZIELIŃSKI

Poleć znajomemu

Wiadomości

Zebrania i spotkania

Kalendarz imprez

Polecamy

Forum - ostatnio dodane wątki

Członkowie PZW

Ostatnio komentowane wiadomości

Najaktywniejsi

Sonda

Czy byłeś na wędkarskiej wyprawie za granicą?
Tak
Nie
Wybieram się w tym roku
Głosuj wyniki

Na skróty