Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Używanie silników spalinowych do napędu jednostek pływających od 1.01.2018 r.

 

W związku z zapytaniami kierowanymi do Biura Zarządu Okręgu dotyczącymi możliwości korzystania z silników spalinowych do napędu łodzi w obszarze zbiorników wodnych  użytkowanych rybacko przez nasz Okręg (w szczególności – Zbiornika Sulejowskiego) informujemy, że od 1 stycznia 2018 roku zagadnienie powyższe regulują stosowne przepisy Ustawy Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 r. oraz Uchwały Sejmiku Województwa Łódzkiego z dnia 27 lutego 2018 r. przytoczone poniżej:

 

Art. 32. 1. Każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania z publicznych śródlądowych wód powierzchniowych, morskich wód wewnętrznych oraz z wód morza terytorialnego, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.

2. Powszechne korzystanie z wód służy do zaspokajania potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych, a także do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, amatorskiego połowu ryb.

Art. 34. Szczególnym korzystaniem z wód jest korzystanie z wód wykraczające poza powszechne korzystanie z wód oraz zwykłe korzystanie z wód, obejmujące:

…….

9)    uprawianie na wodach sportu, turystyki lub rekreacji przy pomocy jednostek pływających wyposażonych w silnik spalinowy o mocy silnika powyżej 10 kW, z wyłączeniem dróg wodnych;

Art. 389. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pozwolenie wodnoprawne jest wymagane na:

……………

2)     szczególne korzystanie z wód;

         …. .


Z  powyższych przepisów Ustawy Prawo wodne wynika, że w obszarze użytkowanych przez Okręg PZW w Piotrkowie Tryb. wód (nie ma na nich wyznaczonych dróg wodnych) możemy poruszać się sprzętem motorowodnym o napędzie spalinowym do 10 kW. Na wyższe moce niezbędne jest posiadanie wydanego przez Wody Polskie pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód.

 

Uwaga !

Informujemy, że Sejmik Województwa Łódzkiego wprowadził dalsze regulacje dotyczące możliwości używania sprzętu motorowodnego na Zbiorniku Sulejowskim, zaostrzające przepisy wynikające z Ustawy Prawo wodne. Uchwała Nr XLVII/614/18 Sejmiku Województwa Łódzkiego z dnia 27 lutego 2018 r. w sprawie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego wprowadza między innymi regulacje w zakresie używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego na obszarze Zbiornika Sulejowskiego.

Wyżej wymieniona uchwała w § 3 ust.1 pkt 13 wprowadza zakaz używania w parku łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego na otwartych zbiornikach wodnych. Jednocześnie uchwała w ust.5 pkt 1 i pkt 2 określa, że zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 13, nie dotyczy:

 

1) używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego o mocy silnika do 4 kW na obszarze Zbiornika Sulejowskiego zawartym od linii łączącej cypel we wsi Lubiaszów i miejscowość Zarzęcin do linii wyznaczonej przez początek zwężenia Zbiornika Sulejowskiego na wysokości miejscowości Barkowice Mokre, zgodnie z załącznikiem nr 3 do niniejszej uchwały;

 

2) używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego na obszarze Zbiornika Sulejowskiego zawartym od tamy w miejscowości Smardzewice do linii Bronisławów – cypel na wysokości wsi Lubiaszów – wieś Zarzęcin, zgodnie z załącznikiem nr 3 do niniejszej uchwały;

 

Z Uchwały Sejmiku Województwa Łódzkiego wynika, że Zbiornik Sulejowski został podzielony na trzy strefy, zgodnie z załącznikiem nr 3 do niniejszej uchwały;

 

- Strefa nr 0 określa obszar Zbiornika Sulejowskiego z zakazem używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego.

 

- Strefa nr 1 określa obszar Zbiornika Sulejowskiego z możliwością używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego o mocy silnika do 4 kW.

 

- Strefa nr 2 określa obszar Zbiornika Sulejowskiego z możliwością używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego (zgodnie z przepisami Ustawy Prawo wodne o mocy silnika do 10 kW, tj. bez  wymaganego pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód). Na wyższe moce używanych silników w tej strefie niezbędne jest posiadanie wydanego przez Wody Polskie pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód.

 

Jednocześnie przypominamy, że połów ryb ze sprzętu pływającego (bez względu na rodzaj i moc jego napędu) dozwolony jest wyłącznie na wyznaczonych akwenach Okręgu PZW w Piotrkowie Tryb., w okresach i porach określonych w wydanym przez uprawnionego do rybactwa zezwoleniu na amatorski połów ryb. Każdy sprzęt pływający służący do połowu ryb musi być zarejestrowany i odpowiednio oznakowany, zgodnie z przepisami Rozporządzenia Minstra Rolinictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r.

 

Poleć znajomemu

Załączniki

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Wiadomości

Zebrania i spotkania

Kalendarz imprez

Polecamy

Forum - ostatnio dodane wątki

Członkowie PZW

Komentowane wiadomości

Najaktywniejsi

Sonda

Czy byłeś na wędkarskiej wyprawie za granicą?
Tak
Nie
Wybieram się w tym roku
Głosuj wyniki

Na skróty