Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

IV OGÓLNOPOLSKA HALOWA OLIMPIADA MŁODZIEŻY W SPORTACH WĘDKARSKICH - KIELCE 2018

Aktualności | 2018-01-29 | Publikujący: Okręg PZW w Kielcach

IV Ogólnopolska Halowa Olimpiada Młodzieży w Sportach Wędkarskich - Pińczów'2018.

          W dniach 26-28 stycznia 2018 r. odbyła się w Pińczowie pierwsza w 2018 r. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach wędkarskich. W stawce najlepszych w Polsce zawodników w tej organizowanej pod auspicjami Komisji Młodzieżowej Zarządu Głównego PZW rywalizacji, doskonale spisali się zawodnicy gospodarzy - Okręgu Kielce PZW. Z racji roli gospodarza, okręg kielecki wystawił dwie drużyny, przy czym wysoki poziom szkolenia młodzieży wędkarskiej w naszym okręgu pozwolił na skompletowanie dwóch wyrównanych i bardzo silnych drużyn. W pierwszej z nich wystąpiły siostry Magdalena i Nikola Serafin z koła PZW w Brodach oraz Natalia Kolarz z koła PZW w Busku-Zdroju, a w drugiej Natalia Zaczek z Brodów, Sebastian Yuseinow z koła Kielce 1 i Karolina Kolarz z Buska. Ilość dziewcząt w kieleckich drużynach (5 na 6) jest ewenementem na skalę krajową, a może nawet światową w sporcie wędkarskim. Nie jest bowiem łatwo nakłonić do uprawiania jakiejkolwiek formy wędkarstwa przedstawicielki płci pięknej. Wędkarski sport młodzieżowy w formule olimpiad, jest w tym również wyjątkowy. Dość powiedzieć, że w gronie 41 zgłoszonych do startu zawodników, aż 13, czyli prawie 1/3 to dziewczęta. Wygląda wiec na to, że formuła i program Olimpiad młodzieżowych, jest najlepszym sposobem przyciągnięcia do PZW nie tylko młodzieży, ale również kobiet.
          Program halowych olimpiad z przyczyn klimatycznych przewiduje rozgrywanie konkurencji, które można rozegrać pod dachem. Są to: test wiedzy ekologiczno-wędkarskiej, konkurencja sprawnościowa, tj. rzut imitacją kuli zanętowej (piłeczki tenisowe) do tarczy Arenberga oraz 3-bój spinningowy, na który składają się dwie konkurencje docelowe (arenberg i skish) oraz rzut na odległość ciężarkiem korkowym o wadze 3 gram. Staraniem Agaty Statuckiej z okręgu białostockiego PZW i Krzysztofa Chwastka z okręgu katowickiego testy obowiązujące od 1 stycznia 2018 r., zostały poprawione i uzupełnione. Mimo tego nie sprawiły one problemów naszej młodzieży, choć ilość pytań zwiększyła się do 369 oraz pojawiły się nowe, rzadkie rośliny wodne i więcej ryb. Maksymalny wynik 39 poprawnych odpowiedzi uzyskało 8 młodzieży, przy czym -  paradoksalnie - najwięcej, bo 4, w najmłodszej kategorii 12-latków. Najlepsi przy tym uzyskali ten wynik w zadziwiającym tempie. Najszybszy Marek Kwieciński rozwiązał test w 2,55 minuty, ale popełnił 2 błędy. Bezbłędna i również w świetnym czasie była 14-letnia Natalia Kolarz (3,01 min). O zaledwie 2 sekundy gorszy i również bezbłędny był Bartosz Chojnacki z okręgu bydgoskiego PZW. Wśród najmłodszych najszybszy i bezbłędny był Jakub Nowakowski z okręgu mazowieckiego (3.55 min). W konkursie "nęcenia" nie było tym razem bardzo wysokich wyników. Najlepsi w poszczególnych kategoriach byli: Dawid Sudół z Opola, Sebastian Yuseinow z Kielc (po 192 pkt) i Dominik Chaber z Katowic (190 pkt). Jak co roku najwięcej emocji wywołała rywalizacja w 3-boju spinningowym. Wśród najmłodszych zwyciężyła Karolina Kolarz z Buska, ustanawiając wynikiem 231,55 pkt swój nowy rekord życiowy. To już drugie zwycięstwo Karoliny w zawodach ogólnopolskich po zeszłorocznym sukcesie w zawodach Pierwszy Krok w Łasinie. Warto zauważyć, że wśród 12-latków aż sześcioro przekroczyło granicę 200 pkt, co jest już przepustką do udanych startów w zawodach rangi ogólnopolskiej w dyscyplinie casting sportu. W kat. do 14 lat zwyciężył Filip Świtecki z Białegostoku doskonałym wynikiem 272,85 pkt (92 w Arenberga, 80 pkt w skishu i 20,17 m na odległość).
          Najwyższy wynik całych zawodów uzyskała Natalia Zaczek z okręgu kieleckiego. 277,30 pkt to również jej rekord życiowy. Na wynik ten złożyło się 82 pkt w Arenberga, 90 w skishu i 21,06 m w odległości spinningowej ciężarkiem korkowym, co jest nieoficjalny rekordem Polski juniorek! W łącznej klasyfikacji zawodów w gronie 12-latków zwyciężył Dawid Sudoł z Opola, przed Nikolą Serafin i Jakubem Nowakowskim z okręgu mazowieckiego. Pierwszy trzy miejsca wśród 14-latków zajęli Natalia Kolarz z okręgu kieleckiego, przed Filipem Świteckim i Kamilem Szołtysikiem z Katowic. Również wśród najstarszych zwyciężyła reprezentantka gospodarzy, Natalia Zaczek. Drugi był Jakub Surmiak z Opola, a trzecia Magdalena Serafin (okręg Kielce).
          Najważniejszą, drużynową klasyfikację Olimpiady wygrały dwie drużyny kieleckie - pierwsza przed drugą - co da na pewno do myślenia władzom okręgu kieleckiego PZW w kontekście dalszych startów naszych zawodników na kolejnych tegorocznych olimpiadach. Trzeba bowiem pamiętać, że okręgi, których drużyny zajmują czołowe miejsca w klasyfikacji końcowej olimpiad w danym roku, otrzymują znaczące nagrody finansowe, które są przeznaczane na dalszą pracę z młodzieżą wędkarską. Na trzecim miejscu podium uplasowali się reprezentanci okręgu Katowice. Specjalną nagrodę dla najlepszego zawodnika Olimiady w Pińczowie otrzymała Natalia Kolarz z Koła PZW w Busku, która uzyskała najlepszy łączny wynik, tj. 6 punktów (3, 1 i 2 miejsce w trzech rozegranych konkurencjach).
          Uroczystość rozpoczęcie i zakończenie zawodów zaszczycili Burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak, V-ce Starosta Ryszard Barna, V-ce Prezes ZG PZW d/s młodzieży Wiesław Miś, oraz Prezes Okręgu PZW w Kielcach Marek Lesisz. Gmina Pińczów oraz powiat pińczowski ufundowali puchary dla czołowych drużyn i zawodników, a także materiały reklamowe i informacyjne dotyczące miasta i gminy Pińczów oraz powiatu pińczowskiego. Gmina Pińczów udostępniła ponadto funkcjonalną i przestronną halę widowiskowo-sportową Powiatowego Ośrodka Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji. Pyszne soki owocowe dla uczestników zawodów ufundował Zakład Gomar w Pińczowie. Sponsorami Olimpiady była również Stadnina Koni Arabskich w nieodległym od Pińczowa Michałowie, firma Gozdawa Team z Trzebnicy, koło Wrocławia. Część nagród rzeczowych, które otrzymało po 6 najlepszych zawodników w każdej kategorii wiekowej, ufundowała Firma Wędkarska FUX z Kielc. Pozostałe trofea zakupiono z funduszy okręgu kieleckiego PZW, którego działacze i sędziowie (Dyrektor Czesław Grychowski, członkowie zarządu okręgu i komisji młodzieżowej Marek Brzdąk, Jacek Kuza, Adam Walczak, Artur Konieczny, Renata Kuza) zadbali o stronę organizacyjną zawodów. Zakwaterowanie i pyszne wyżywienie dla uczestników zawodów zapewnił komfortowy i bardzo przytulny 3-gwiazdkowy hotel „Nad Starą Nidą" w Pińczowie. Organizacja Olimpiady Młodzieży została oceniona tak dobrze, że V-ce Prezes ZG PZW Wiesław Miś zaproponował władzom naszego okręgu organizację właśnie w Pińczowie letniej olimpiady młodzieży wędkarskiej. Niewykluczone więc, że najlepsi w Polsce młodzi wędkarze jeszcze się w Pińczowie pojawią, w bieżącym, bądź w kolejnym roku. W czasie Olimpiady, Telewizja Świętokrzyska zrealizowała nagranie informujące o naszej imprezie i pokazujące jedną z rozegranych konkurencji.

                                                                                                                                         Jacek Kuza

 

WYNIKI IV OLIMPIADY - PIŃCZÓW 2018

 

GALERIA ZDJĘĆ

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Wiadomości

Zebrania i spotkania

Kalendarz imprez

Polecamy

Forum - ostatnio dodane wątki

Członkowie PZW

Ostatnio komentowane wiadomości

Najaktywniejsi

Sonda

Jaką metodę wędkowania preferujesz?
spławikową
gruntową
spinningową
muchową
podlodową
morską
Głosuj wyniki

Na skróty