Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Wiadomości Wędkarskie 8/2018 już w sprzedaży

Aktualności | 2018-07-06 | Publikujący: Wiadomości Wędkarskie

Drodzy Czytelnicy!

Latem łowimy najwięcej ryb, a wśród nich okazy na medal. Wiadomo, sezon urlopowy, dzień długi – więcej czasu spędzamy nad wodą. Nasze wakacyjne trofea to przede wszystkim leszcze, karpie, liny, karasie i płocie. Trafiają się przepiękne sumy, brzany i węgorze. Ryby drapieżne, takie jak szczupak, sandacz czy okoń, łowimy równie często, choć nie zawsze te wymarzone. Na wysyp grubszych sztuk pewnie przyjdzie nam poczekać do jesieni.

Przez całe dziesięciolecia wakacyjną rybą nr 1 był węgorz. Zarybiano nim wiele polskich jezior, bo opłacało się gospodarczo. Stąd w słusznie minionych czasach PGRyb zaciekle chroniły go przed wędkarzami. Zabraniano wędkować nocą i stosować na węgorze rosówki. Zresztą i dziś wiele spółek rybackich nie zezwala na nocne połowy albo żąda dodatkowej opłaty. Tymczasem w większości jezior użytkowanych przez PZW można wędkować całą dobę. Przy planowaniu węgorzowych zasiadek warto o tym pamiętać. To prawda, że dzisiaj węgorzy jest mniej niż przed laty, ale nadal łowimy medalowe sztuki, nierzadko metrowe i ważące ponad 2 kg. Nasz autor, Olin Gutowski, który od wielu lat tropi grube węgorze, poleca ciekawe łowiska i metody połowu. Węgorze łowi od kwietnia do września, a w rankingu najskuteczniejszych przynęt wyżej ceni rosówkę niż filety z uklei. Polecam tekst Olina pt. „Zakochany w mrocznej rybie” na str. 18.

Upalne lato potrafi zmienić wiele akwenów w szmaragdowe oceany. To zasługa fitoplanktonu, który bujnie rozwija się w przypowierzchniowych, cieplejszych warstwach wody. Promienie słoneczne z trudem docierają do podwodnej roślinności i w głębszych partiach wody tworzą się nisze beztlenowe. Ryby i wiele innych organizmów wodnych, które jeszcze wiosną i na początku lata przebywały na różnych głębokościach, skupiają się płycej, tam gdzie tlenu jest pod dostatkiem. To ważna wiedza, która bywa kluczem do sukcesu w czasie letniego wędkowania. Więcej informacji o tym, jak rozpoznawać bezrybne obszary i unikać zarzucania w nie przynęt, w materiale Czarka Karpińskiego pt. „Jezioro bez tlenu” na str. 32.

W wakacyjne długie dni życzę wszystkim Czytelnikom wspaniałych połowów i udanego wypoczynku!

Redaktor Naczelny
ANDRZEJ ZIELIŃSKI

#pzw #wędkarstwo #wiadomościwędkarskie

Poleć znajomemu

Wiadomości

Zebrania i spotkania

Kalendarz imprez

Polecamy

Forum - ostatnio dodane wątki

Członkowie PZW

Komentowane wiadomości

Najaktywniejsi

Sonda

Czy byłeś na wędkarskiej wyprawie za granicą?
Tak
Nie
Wybieram się w tym roku
Głosuj wyniki

Na skróty