66 INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA POLSKI W WĘDKARSTWIE RZUTOWYM.

Aktualności | 2018-08-23 | Publikujący: Okręg PZW w Kielcach

Okręg PZW w Bydgoszczy po raz szósty w historii zorganizował w Inowrocławiu Indywidualne Mistrzostwa Polski w wędkarstwie rzutowym (poprzednio w 1987, 1989, 1996, 1997 i 2010 r.). Warto pamiętać, że wszystkie te zawody organizował lub współorganizował obecny Prezes Okręgu PZW w Bydgoszczy, kol. Leszek Orzechowski. W gronie 57 zawodników z 10 okręgów PZW (spadek liczby uczestników o 12 i okręgów o 3 w porównaniu z 2017 r.), znalazła się najliczniejsza spośród wszystkich startujących okręgów, 13-osobowa reprezentacja okręgu kieleckiego Polskiego Związku Wędkarskiego. W jej składzie znaleźli się zawodnicy z czterech kół naszego okręgu, tj. z Buska-Zdroju, z Brodów, z Kazimierzy Wielkiej- Małoszówki i z Kielc 1.
Nasza reprezentacja zdobyła 12 medali (4 złote, 5 srebrnych i 3 brązowe), wygrywając po raz ósmy w ciągu ostatnich 10 lat klasyfikację medalową mistrzostw, przed reprezentacją okręgu podlaskiego (3 zł - 2 sr - 1 br), mazowieckiego (2 zł - 1 sr - 1 br), katowickiego (1 zł - 2 sr - 1 br) oraz bydgoskiego, legnickiego i lubelskiego (po 1 br). Największy udział w tym sukcesie, kolejny już raz miała najbardziej utytułowana zawodniczka w historii wędkarstwa polskiego - Magdalena Kuza z Buska-Zdroju. Zdobyła ona komplet złotych medali tj. dwa; w 5-boju i w 2-boju multi. Warto dodać, że Magda od 2013 r., tj. od 6 lat jest niepokonana na Mistrzostwach Polski w 5-boju kobiet, a 2-bój multi wygrała już po raz jedenasty! Ten ostatni wynik okrasiła przy tym nowym rekordem Polski w 2-boju multi - 239,65 pkt, na co złożył się bardzo rzadko uzyskiwany wynik w skishu multi, zwłaszcza w kat. kobiet - 100 pkt na 100 możliwych do zdobycia i 93,10 m na odległość ciężarkiem 18 gram. Kolejne złote medale dla naszych barw, a także we własnych karierach zdobyli Jacek Kuza z Buska i Jan Kita z Brodów. Uczynili to w 2-boju odległościowym i w 2-boju multi, a więc w konkurencjach, w których od lat są niekwestionowanymi mistrzami (dla Jacka było to już dziewiąte „złoto" w 2-boju odległościowym, a czwarte pod rząd, a dla Janka - szóste w karierze). Jan Kita nie miał tym razem łatwo, bo po skishu multi przegrywał z Jackiem Kuzą o 5 pkt (90 pkt przy 95 rywala), a na odległość multi rzucił o 3,35 m dalej od kolegi z drużyny, co w przeliczeniu na punkty (1,5 pkt za 1 metr), dało 5,025 pkt więcej, a więc pozwoliło odrobić stratę. O „złocie" w 2-boju multi zadecydowały więc zaledwie 2 centymetry!  Jacek Kuza, który kontynuuje bardzo udany sezon (trzy wygrane i jedno drugie miejsce w czterech ostatnich startach, w tym w dwóch zawodach międzynarodowych i jednych ogólnopolskich), zdobył również srebrny medal w najbardziej prestiżowym 5-boju, przegrywając złoto zaledwie o 0,725 pkt. Zdobył więc łącznie komplet, tj. 3 medale mistrzostw Polski (1 zł i 2 sr). Doskonale spisała się na mistrzostwach Polski w Inowrocławiu nasza aktualna mistrzyni świata w kat. juniorek Natalia Zaczek z koła w Brodach. Zdobyła ona również komplet medali, tj. trzy. Wszystkie miały kolor srebrny (w 3-boju spinningowym, w 5-boju i niespodziewanie w 2-boju multi kobiet). W tym ostatnim wieloboju brąz dla naszych barw zdobyła druga zawodniczka z Brodów, Donata Żelazowska, co jest już jej 12 medalem Indywidualnych Mistrzostw Polski. Swoją kolekcję medali IMP powiększyła też juniorka Magdalena Serafin z koła w Brodach. Tym razem zdobyła brązowy medal w 5-boju. Również brązowy medal zdobył nasz 22-letni senior Maciej Kuza, kontynuując w ten sposób trwającą już 3 lata serię medali zdobywanych w seniorach na mistrzostwach Polski. Maciej zdobył brąz w 2-boju odległościowym dzięki najdłuższemu rzutowi całych mistrzostw - 110,85 m ciężarkiem 18 gram. Pozostali nasi zawodnicy nie zdobyli medali, ale zajmowali punktowane miejsca w pierwszej szóstce lub tuż za nią. Na pochwałę zasługuje zwłaszcza debiutująca na mistrzostwach, 14-letnia Natalia Kolarz z Buska, która w 3-boju zajęła IV miejsce z dobrym wynikiem 231,94 pkt. Renata Kuza była IV w 2-boju multi i V w 5-boju, Paweł Kita VII w 2-boju multi. Bez błysku zakończył mistrzostwa junior Sławomir Gruszka z koła w Kazimierzy Małoszówce. Słabe wyniki w obu skishach (po 70 pkt) spowodowały, że zajął dopiero VIII miejsce. Nie wyszedł również debiut w mistrzostwach Polski Sebastianowi Yuseinowowi z koła Kielce 1, który był poważnym kandydatem do medali w kat. kadetów. Błędy techniczne popełnione w jego ulubionej konkurencji, tj. odległości spinningowej spowodowały, że „spalił" wszystkie trzy próby spadając na XI miejsce.  Wydarzeniem mistrzostw Polski był start najlepszego juniora i juniorki. 15-letnia Kamila Stankiewicz z okręgu Podlaskiego PZW przyjechała na Rzutowe Mistrzostwa Polski po raz pierwszy w życiu. Wędkarstwo rzutowe zaczęła natomiast trenować w ubiegłym roku. Mimo to zdecydowanie zwyciężyła nie tylko w 3-boju spinningowym, z którym miała kontakt na ogólnopolskich olimpiadach młodzieży w sportach wędkarskich organizowanych przez Komisję Młodzieżową ZG PZW, ale i w 5-boju, który wymaga opanowania również konkurencji muchowych. Kamila nie tylko pokonała przy tym wszystkie nasze medalistki niedawnych mistrzostw świata juniorów, które odbyły się w Puławach, ale uzyskane przez nią wyniki w poszczególnych konkurencjach (95 w skishu spinningowym, 92 w arenbergu) dały by jej medale również na mistrzostwach świata juniorek! Sytuacja taka zdarzyła się chyba po raz pierwszy w historii PZW. Wielkie gratulacje! Autor drugiego wydarzenia mistrzostw nie jest debiutantem, ale najlepszym od 3 lat polskim juniorem, wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski i świata. 17-letni Patryk Sapigórski uzyskał jednak tym razem w 5-boju najlepszy wynik całych mistrzostw (507,675 pkt tj. o 9 pkt lepiej od najlepszego z seniorów). Jeśli opanuje w podobnym stopniu pozostałe cztery konkurencje rozgrywane na zawodach rzutowych, ma szanse dołączyć do grona wybitnych reprezentantów PZW również w kategorii seniorów. Szansę na to będzie miał już we wrześniu w Szwecji w czasie debiutu na mistrzostwach świata seniorów. Trzymamy kciuki za niego i całą naszą reprezentację, w której nasz okręg ma troje przedstawicieli (Jan Kita w kat. mężczyzn oraz Magdalena Kuza i Renata Kuza w kobietach). Na koniec należy wspomnieć o świeżo upieczonym Mistrzu Polski seniorów w 5-boju. Patryk Żakowski jest znanym od lat, doskonałym zawodnikiem (aktualnym rekordzistą Polski w 3-boju spinningowym i w 5-boju juniorów), ale wśród seniorów nie zdobył dotychczas medalu. Tym bardziej trzeba docenić jego tytuł w najważniejszym wieloboju w kategorii seniorów.