Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Ośrodek Zarybieniowy PZW w miejscowości Trzebule własnością Okręgu.

Podpisanie umowy

Po ponad 16-tu latach starań OZ PZW Trzebule stał się własnością Okręgu PZW w Zielonej Górze.      

 

W dniu 21 sierpnia 2018 r. zawarto notarialną umowę zakupu nieruchomości z działkami OZ Trzebule. Aktywa Okręgu wzbogaciły się o kilkunastu hektarowy kompleks zwartych działek należących do tego ośrodka.

 

Status prawny działek pod ośrodkiem przeszedł historycznie wiele zmian. Decyzją Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Zielonej Górze z 1970 roku, na mocy dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o ewidencji gruntów i budynków, staliśmy się użytkownikiem ośrodka. Wspieranie działalności rolniczej i hodowlanej przez ówczesne władze spowodowało zwolnienie PZW z opłat i przekazanie stawu z Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Łagowie w bezpłatne użytkowanie na czas nieokreślony. Umowę wygasiła ustawa z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Utworzona wówczas Agencja Nieruchomości Rolnych przejęła działki do tworzonego Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Użytkowane działki ośrodka wróciły wprawdzie do Związku, ale już w formie odpłatnej dzierżawy.

 

Budynki i budowle PZW leżące na gruntach Skarbu Państwa były zachowawczo utrzymywane, a wszelkie formy inwestycji wymagały wcześniejszej zgody Agencji, podnosząc jednocześnie wartość budynków i budowli nie będących w myśl obowiązującego prawa nasza własnością. Kilkunastoletnie starania  zakupu od ANR napotykały na najprzeróżniejsze przeszkody. Najpoważniejszymi z nich w ostatnim czasie były ustawa z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zmian niektórych ustaw oraz likwidacja Agencji Nieruchomości Rolnych. Tworzenie w miejsce ANR Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa spowodowało szerokie zmiany kadrowe. Co za tym idzie pracownicy ANR, którym nie zapewniono pracy w KOWR nie byli zainteresowani finalizowaniem prowadzonych spraw, co wydłużało procedury przygotowania do sprzedaży.

 

Wytrwałość i systematyczny kontakt pracowników biura i działaczy Zarządu z nowymi pracownikami KOWR pozwolił na doprowadzenie sprawy do oczekiwanego końca. Reprezentujący Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z siedzibą w Warszawie dyrektor OT KOWR w Gorzowie, Filia w Zielonej Górze Roman Jabłoński po podpisaniu umowy przekazał nieruchomość przedstawicielom Zarządu Okręgu w osobach Mirosława Kamińskiego – prezesa ZO i Zdzisława Kowalskiego I-ego wiceprezesa. W ten sposób wieloletnie starania znalazły swój szczęśliwy finał.

 

Teraz możemy aplikować o środki zewnętrzne na rozwój ośrodka. Wcześniejszy status prawny uniemożliwiał tego rodzaju działania.

 

BG

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Wiadomości

Zebrania i spotkania

Kalendarz imprez

Polecamy

Forum - ostatnio dodane wątki

Członkowie PZW

Ostatnio komentowane wiadomości

Najaktywniejsi

Sonda

Jaką metodę wędkowania preferujesz?
spławikową
gruntową
spinningową
muchową
podlodową
morską
Głosuj wyniki

Na skróty