Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Wiadomości Wędkarskie 10/2018

Aktualności | 2018-09-06 | Publikujący: Wiadomości Wędkarskie

Drodzy Czytelnicy!

Początek jesieni zwykle sprzyja wędkarskim połowom. Woda oczyszcza się z letnich zakwitów, a pogoda, która jeszcze do niedawna biła rekordy ciepła w niemal całej Europie, wraca do normy. Mam nadzieję, że tak właśnie będzie. W pierwszej, a nawet w drugiej dekadzie października warto wyprawić się na ryby spokojnego żeru, np. na płocie, leszcze, liny i karpie. Naturalne przynęty, takie jak żywiec lub rosówka, mogą jeszcze skusić suma i węgorza. Dobre brania powinny trwać do pierwszych przymrozków. Jednak jesienne, otulone poranną mgłą akweny to wyzwanie przede wszystkim dla miłośników sztucznych przynęt. Spinningowanie i trollingowanie przynosi jesienią najwięcej wymarzonych trofeów. Dlatego już dziś zaplanujmy pierwszą wyprawę. Zaczynamy sezon na jesienne okonie, szczupaki i sandacze!
Duże jeziorowe okonie żerują o brzasku na płyciznach. Z daleka słychać i widać tryskającą w powietrze drobnicę. Nasz autor, Paweł Oglęcki, z powodzeniem łowi je na gumowe imitacje ryb, które obciąża 2–3-gramową główką. Najlepsze o świcie kolory to perła, jasny brąz i motoroil. Ale w późniejszych godzinach ryby przenoszą się głębiej i trzeba zmienić taktykę. Więcej szczegółów w artykule Pawła pt. „Jeziorowy okoń w październiku” na str. 10.
W rozległych i głębokich jeziorach czają, potężne szczupaki i sandacze. Latem niełatwo je sprowokować, by zatrzasnęły szczęki na naszej przynęcie. Z nastaniem jesieni szanse są większe, jeśli na wyprawę zabierzemy specjalistyczny sprzęt. Metrowe zębacze i smoki żerują bowiem na dużych głębokościach i nie zawracają sobie głowy przynętowymi paprochami. Tu panuje zasada: duża przynęta – duża ryba. Polecam tekst Kamila Walickiego pt. „Drapieżniki z jesiennych blatów” na str. 24.
Co jakiś czas następują zmiany w Regulaminie amatorskiego połowu ryb PZW. W wielu przypadkach wynikają one z noweli ustaw czy ministerialnych rozporządzeń. Są też inicjatywy płynące z różnych szczebli PZW. Czy w najbliższym czasie będą zmiany w RAPR? Czytajcie na str. 54.

Wszystkim Czytelnikom życzę dużo relaksu nad wodą i wspaniałych jesiennych okazów!

Redaktor Naczelny
ANDRZEJ ZIELIŃSKI

#pzw #wędkarstwo #wiadomościwędkarskie

Poleć znajomemu

Wiadomości

Zebrania i spotkania

Kalendarz imprez

Polecamy

Forum - ostatnio dodane wątki

Członkowie PZW

Komentowane wiadomości

Najaktywniejsi

Sonda

Jaką metodę wędkowania preferujesz?
spławikową
gruntową
spinningową
muchową
podlodową
morską
Głosuj wyniki

Na skróty