Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Raki w naszych wodach

Aktualności | 2018-09-19 | Publikujący: Koło PZW Zagłębocze

Raki szlachetne

 

Od czasu do czasu wędkujący w jez. Zagłębocze wyciągają ….. raka. Ale, że łowiący nie bardzo wiedzieli co to za rak, a trzeba było wypuścić, do niedawna nie był znany gatunek. Ale już wiadomo – to rak błotny, zwany niekiedy krawcem czy rakiem stawowym. Raki występują w wielu wodach, w których wędkujemy. Raków rodzimych (rak szlachetny i rak błotny) wędkarzom nie wolno łowić, zaś inne nie tylko nie są chronione, ale wypuszczenie przypadkiem złowionych - grozi karą. Byśmy byli pewni co to za rak i uniknęli kłopotów - poniżej krótka charakterystyka trzech gatunków raków występujących w naszym regionie, a w załączeniu zdjęcia.

 

 

Rak szlachetny jest czarny albo ciemnobrunatny, czasem niebieskawy. Występują też osobniki niebieskie lub całkowicie białe. Szczypce są krótkie i grube nie zwierające się szczelnie, od spodu czerwonawe. Samica raka szlachetnego ma mniejsze szczypce i szerszy odwłok, służący do ochrony małych, nowo narodzonych raczków – przed pierwszą wylinką. Występują w czystych wodach, o twardym dnie. Dożywają 25 lat, osiągają długość ok 30 cm, ale trafiają się osobniki nawet 40 cm.

 

 

Rak błotny ma podobną budowę do raka szlachetnego. Różni się przede wszystkim budową szczypiec, które są u niego dłuższe i węższe, a od spodu biało żółte. Ma też mniej twardy (uginający się przy nacisku) pancerz, pokryty drobnymi kolcami. Dorasta 30 - 35 cm - zwykle osiąga wielkość 15 cm. Jest mniej wymagający od raka szlachetnego, nie jest więc dobrym wskaźnikiem czystości wód. Zamieszkuje zbiorniki wodne o zamulonym dnie.

 

 

 

Rak pręgowaty od pozostałych gatunków różni się przede wszystkim charakterystycznymi czerwonymi pręgami na ogonie, od których pochodzi jego nazwa. Jest znacznie mniejszy od innych raków, zwykle osiąga wielkość 8 cm, maksymalnie 13.

 

Ze względu na duże zdolności przystosowawcze ocenia się, że może żyć wszędzie. Żyje nawet w wodach pozaklasowych.

 

Rak pręgowaty został sprowadzony z Ameryki w 1890 r. Okazał się gatunkiem inwazyjnym. W 1901 r. na początku inwazji znane były w Polsce zaledwie 4 stanowiska, w 1939 r. - 23, w latach 1950-1975 już 101, a w 2010 r. - 856.

 

Rak ten w wodach gdzie się pojawia wypiera rodzime gatunki raków, a ponadto jest przenośnikiem dżumy raczej (sam nie choruje), która spowodowała całkowite wyginięcie w wielu wodach Polski raków szlachetnych.

 

Nie podlega ochronie – obowiązuje zakaz wypuszczania złowionych sztuk.

 

Na Lubelszczyznę został zawleczony w latach 70- tych XX w. przez wędkarzy z Mazowsza i Podlasia, którzy przywozili te raki wykorzystując ich szyjki jako przynętę na węgorze.

 

Obecnie na szczęście raki te występują na naszym terenie już mniej licznie.

 

 

 

 

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Wiadomości

Zebrania i spotkania

Kalendarz imprez

Polecamy

Forum - ostatnio dodane wątki

Członkowie PZW

Ostatnio komentowane wiadomości

Najaktywniejsi

Sonda

Będąc na urlopie wędkujesz ...
sam
z kolegami
z żoną
z dzieckiem
z dalszą rodziną
Głosuj wyniki

Na skróty