Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

XL Kongres CIPS

Aktualności | 2019-05-13 | Publikujący: Zarząd Główny PZW

W tegorocznym Kongresie Międzynarodowej Konfederacji Sportu Wędkarskiego (C.I.P.I.S.), który odbył się 2 - 4 maja w Ałmaty w Kazachstanie, Polski Związek Wędkarski reprezentowany był przez Prezesa ZG kol. Teodora Rudnika, Wiceprezesa ZG ds. sportu kol. Zbigniewa Mośko i kol. Jerzego Kowalskiego – członka Komisji CIPS ds. ochrony środowiska.

W trakcie Ceremonii Otwarcia Kongresu przez Prezydenta CIPS - Ferenca Salay’a, Prezydent Freshwater Angling Federation of Kazakhstan – Jurij Kim powitał Delegatów, a następnie Maksat Kikimow – Dyrektor Departamentu Turystyki i Spraw Zagranicznych Miasta Ałmaty przedstawił skalę i znaczenie turystyki dla miasta i regionu.

Wydarzenia związane z 40. Kongresem CIPS rozpoczęły się Sympozjum dotyczącym ochrony środowiska oraz działań na rzecz młodzieży, które współprowadzili Wiceprezydenci CIPS - Abdou Diouf i John Knight. Przedstawione zostały założenia do Strategii CIPS w obu dziedzinach oraz proponowane zmiany dotyczące stron internetowych oraz aplikacji mobilnych CIPS. Jedyny wykład merytoryczny pt. „Dobre praktyki poprawiania warunków środowiskowych życia ryb – działania podejmowane przez wędkarzy” w tej sesji, przedstawił kol. Jerzy Kowalski, ukazując wieloletnie dokonania polskich wędkarzy.

Od następnego dnia, odbywały się kolejno obrady poszczególnych federacji. Posiedzeniu Federacji Sportu Wędkarskiego – Słodkowodnego FIPS-Ed przewodniczył prezydent federacji Claudio Matteoli. Walne Zgromadzenie FIPS-Ed. Podczas tegorocznego zgromadzenia, do liczącej w 2018r. 62 kraje członkowskie, reprezentowane przez ogólnokrajowe organizacje wędkarskie, przyjęto dwa kolejne kraje oraz zapowiedź dołączenia kolejnych dwóch krajów. Z podsumowania 2018 r. wynika, że zostało przeprowadzonych 16 Mistrzostw w różnych dyscyplinach, w których udział wzięło 327 Reprezentacji. Dyskutowano o włączeniu ośmiu nowych dyscyplin wędkarstwa słodkowodnego do wachlarza przyszłych mistrzostw. Walne Zgromadzenie zatwierdziło raport finansowy za 2018r. oraz przyjęło budżet na 2019r. Zatwierdzono również plan Mistrzostw na lata 2020-2022. Polska zgłosiła propozycję zorganizowania Mistrzostw Młodzieżowych (U15-U20-U25) w roku 2022. Dużą część dyskusji zajęło uzgadnianie miejsca Mistrzostw w połowie karpi w 2021 r., które chcą zorganizować USA i Rosja, silnie wspierające swoje kandydatury.  Istotnym zagadnieniem były kwestie testów antydopingowych i upowszechnienia wiedzy na temat zgłaszania przed zawodami leków stosowanych przez zawodników z przepisu lekarza. Na 28 testów przeprowadzonych w 2018 r. dwa były pozytywne, a jeden skutkował zawieszeniem zawodnika na okres 4 lat.

Podczas Walnego Zgromadzenia Federacji Muchowej FIPS-Mouche przyjęto dwa nowe kraje członkowskie. Obecnie zrzeszonych jest 39 federacji i związków z poszczególnych krajów. Z raportu za 2018 r. wynika, że przeprowadzono cztery Mistrzostwa przewidziane w kalendarzu, w tym Mistrzostwa Świata, które zgromadziły 30 drużyn i były najliczniejszymi Mistrzostwami wśród imprez tej rangi w całej CIPS. Walne Zgromadzenie zatwierdziło sprawozdanie finansowe i merytoryczne, przyjęło budżet na 2019 r. oraz kalendarz zawodów na lata 2020-2021. Walne Zgromadzenie przyjęło liczne zmiany do Statutu i Regulaminu Zawodów Federacji, z których najważniejsze to powrót do corocznego organizowania Mistrzostw Świata i Mistrzostw Strefowych, ustanowienie koncepcji Stref, przyjęcie kategorii Kobiet, kategorii mistrzostw skojarzonych (jednocześnie organizowanych mistrzostw w różnych kategoriach, rozliczanych oddzielnie). Wprowadzono wymóg zgody organizacji krajowej na zgłoszenie kandydata do władz federacji oraz potwierdzenie przez organizację krajową członkostwa zawodników. Wprowadzono również, dostępną w nowym programie komputerowym do obsługi Mistrzostw, możliwość alternatywnego liczenia punktów w zawodach – do ogłoszenia w Modyfikacjach Regulaminu.

 

Podczas 40. Kongresu CIPS przyjęto sześć nowych organizacji krajowych. Obecnie CIPS, za pośrednictwem Federacji Międzynarodowych (FIPS), zrzesza 149 organizacji krajowych z 77 krajów świata. Rocznie organizowane są 32 Mistrzostwa Świata i Stref. Podczas Kongresu zostały przedstawione Raporty: Prezydenta, Wiceprezydentów, Federacji Międzynarodowych, Skarbnika, Rady Audytorów, Komisji Zawodników, Trybunału Antydopingowego, Komisji Medycznej i Komisji ds. Równości. Na wniosek Rady Audytorów, Kongres przyjął sprawozdanie Prezydenta i Skarbnika, udzielając absolutorium w zakresie merytorycznym i finansowym.  Kongres przyjął budżet na 2019 r., dokonał także wyboru nowego Prezydenta FIPS-M, którym został Gilbert Zangerle z Luksemburga. Przedstawiono plan działań Prezydium CIPS na 2019 r. oraz plan działań informacyjnych i promocyjnych. Kongres potwierdził miejsce kolejnego zebrania w 2020 r., które odbędzie się w Meksyku (Acapulco) oraz wybrał Włochy jako organizatora Kongresu wyborczego  CIPS w 2021 r.

 

[ZM/MM]

 

 

 

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Wiadomości

Zebrania i spotkania

Kalendarz imprez

Polecamy

Forum - ostatnio dodane wątki

Członkowie PZW

Ostatnio komentowane wiadomości

Najaktywniejsi

Sonda

Ile masz lat? (dotyczy członków PZW)
< 16
16-17
18-26
27-40
41-65
> 65
Głosuj wyniki

Na skróty