Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy wędkarze, członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego,

Aktualności | 2019-07-10 | Publikujący: Zarząd Główny PZW

W związku z emisją w TVP 1 programu – Magazyn śledczy Anity Gargas, chciałbym się odnieść do informacji w nim zaprezentowanych.

Polski Związek Wędkarski powołany został w 1950 roku i należeli do niego członkowie reprezentujący różne opcje polityczne, różne poglądy i wykonujący różne zawody. To czasy minione i tych ludzi w Związku już nie ma. Do naszego stowarzyszenia każdy miał i ma prawo wstąpić, każdy ma prawo być jego członkiem, każdy ma prawo uczestniczyć w „życiu” i pracować na rzecz Związku.

Po transformacji ustrojowej, kiedy Okręgi Polskiego Związku Wędkarskiego zyskały osobowość prawną, ich władze wybierane są spośród Was – członków, w demokratycznych wyborach.

Poruszana w programie telewizyjnym sprawa Okręgu PZW w Zielonej Górze, po jej wykryciu przez nas w 2010 roku, została zgłoszona do organów ścigania, zbadana i wyjaśniona w toku postepowania prokuratury, a osoba za to odpowiedzialna otrzymała wyrok sądu powszechnego i nakaz zwrotu przywłaszczonych środków finansowych. Od ponad roku prowadzone jest również postępowanie prokuratorskie w sprawie zarzutów odnoszących się do inwestycji budowlanej w Okręgu.

Okręgi Polskiego Związku Wędkarskiego, w 1989 otrzymały osobowość prawną, jako samodzielne podmioty prawne przystępują do ogłaszanych konkursów ofert na oddanie w użytkowanie obwodów rybackich, składając m.in. pozytywnie zaopiniowany przez jeden z trzech ośrodków naukowych operat rybacki i ofertę zawierającą przyszłe nakłady na obwód rybacki, w tym proponowane zarybienia. W przypadku wygranego konkursu, Okręg PZW zawiera umowę ze Skarbem Państwa. Kontrole nad wywiązywaniem się ze zobowiązań zawartej umowy i operatu rybackiego, dokonywane są przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie) oraz właściwe Urzędy Marszałkowskie. Oznacza to m.in., że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości i uzyskania negatywnej oceny może nastąpić rozwiązanie umowy z Okręgiem. Zarząd Główny nie jest stroną w zawartych przez Okręgi PZW umowach.

Zarząd Główny jest sygnatariuszem umów na wody będące w użytkowaniu Gospodarstwa Rybackiego PZW w Suwałkach. Od dwóch lat wdrażamy zmiany w prowadzonej na tych wodach gospodarce na pro-wędkarską. Oznacza to, że ograniczane są stopniowo lub zaniechane odłowy gospodarcze na rzecz eksploatacji zasobów poprzez amatorski połów ryb. Działania te uzyskują duże poparcie wśród wędkarzy oraz władz samorządowych. Zawarto z Burmistrzem Miasta Olecko (j. Sedranki), Miasta Orzysz (j. Orzysz) oraz Miasta Augustowa (j. Necko, j. Rospuda), porozumienia o wspólnych działaniach służących rozwojowi gminy, współpracy w promowaniu turystyki wędkarskiej na tych jeziorach oraz zmianie sposobu prowadzenia gospodarki. Ważnym elementem współpracy jest udział członków miejscowych Kół PZW w akcjach zarybieniowych i działaniach Społecznej Straży Rybackiej. Trwają rozmowy z władzami samorządowymi w kolejnych miastach m.in. Pisz i Gołdap.

W strukturach Naszego Związku funkcjonują Koła PZW, które bardzo dobrze realizują cele statutowe. Jest bardzo wielu wspaniałych i oddanych członków oraz działaczy, w tym też byłych i obecnych przedstawicieli służb mundurowych. Społecznie poświęcają swój prywatny czas na pracę z młodzieżą, organizację sportu wędkarskiego, działania w strukturach Społecznej Straży Rybackiej czy uczestniczenie i pomoc w prowadzonych zarybieniach – czerpiąc z tej działalności wiele satysfakcji.

Wszystkim działającym społecznie, zachowującym etyczną postawę wędkarską serdecznie dziękuję i życzę sukcesów nad wodą.

 

                                                               Wodom Cześć!

 

                                                                                              Teodor Rudnik

                      Prezes ZG PZW

 

Poleć znajomemu

Wiadomości

Zebrania i spotkania

Kalendarz imprez

Polecamy

Forum - ostatnio dodane wątki

Członkowie PZW

Komentowane wiadomości

Najaktywniejsi

Sonda

Jaką metodę wędkowania preferujesz?
spławikową
gruntową
spinningową
muchową
podlodową
morską
Głosuj wyniki

Na skróty