Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Nowy numer Wiadomości Wędkarskie 01/2021

Aktualności | 2020-12-28 | Publikujący: Wiadomości Wędkarskie

Drodzy Czytelnicy!

Przed nami pierwszy zimowy miesiąc sezonu 2021. Wielu z nas już planuje wyprawy ze spinningiem na łososie
i trocie, przegląda sprzęt do wędkowania z lodu i zastanawia się, jaki będzie tegoroczny styczeń. Czy wzorem ostatnich lat deszczowy i stosunkowo ciepły?
A może wreszcie sypnie śniegiem i przymrozi? Jak zwykle, zdania są podzielone, a wielu synoptyków, podobnie jak nasz Baca, zachowuje umiar w obiecywaniu prawdziwej zimy. Istnieje jednak cień nadziei. Meteorolodzy z IMGW podsumowali kilkadziesiąt ubiegłych lat i okazało się, że śnieżne i wyjątkowo chłodne zimy nawiedzają Polskę mniej więcej co 10 lat oraz że… ostatnio taką zimę mieliśmy w 2010 r.

Czy dzieci będą mogły zamienić hulajnogi na sanki, a my długie wędki na sprzęt podlodowy, wkrótce się przekonamy. Na razie warto rozważać różne opcje. Dlatego nie namawiamy do odkładania feederów czy spławikówek, bo jeszcze mogą się przydać. Nasi autorzy przygotowali wiele ciekawych propozycji. Piotr Berger zachęca do posłania zestawu ze spławikiem w rzeczne dołki, w których tworzą się prądy wsteczne. Stosuje cienką żyłkę i haczyki nr 12–14, a jego trofeum bywają ładne płocie, karasie i jazie. Nad niezamarznięte jeziora zaprasza doświadczony miłośnik feedera Stanisław Karwacki. Radzi przygotować zanętę w domu, a nad wodą operować tylko jedną wędką. Gorąco polecam tekst pt. „Zimowy method feeder” na str. 16.

Alternatywą są także podgrzane wody, które spotkamy w pobliżu elektrowni. Przykładem mogą być konińskie kanały. Woda w nich nie zamarza i w styczniu biorą potężne karpie, amury czy tołpygi. Jak wędkować w takich łowiskach, pisze Józef Wróblewski.

Gdy na jeziorach pojawia się cienka tafla lodu i nie można na nią bezpiecznie wejść, warto skorzystać z pomostów i przy nich wykuć przeręble. Tak łowi Krzysztof Szymański. Zapuszcza błystkę podlodową i holuje okonie. Zimą możliwości mamy naprawdę wiele.

Wszystkim Czytelnikom życzę szczęśliwego Nowego Roku i wspaniałych okazów w sezonie 2021!           

Redaktor Naczelny
ANDRZEJ ZIELIŃSKI

Poleć znajomemu

Wiadomości

Zebrania i spotkania

Kalendarz imprez

Polecamy

Forum - ostatnio dodane wątki

Członkowie PZW

Komentowane wiadomości

Najaktywniejsi

Sonda

Będąc na urlopie wędkujesz ...
sam
z kolegami
z żoną
z dzieckiem
z dalszą rodziną
Głosuj wyniki

Na skróty