Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

19 marca – Święto Wędkarzy

Aktualności | 2014-03-19 | Publikujący: Zarząd Główny PZW

Tradycyjnie Dzień Wędkarza – 19 marca, jest okazją do promocji wędkarstwa jako aktywnej formy rekreacji i wypoczynku nad naszymi wodami, prezentacji masowego i proekologicznego charakteru PZW, ale też do refleksji w kontekście przypadającej w tym roku rocznicy 135-lecia zorganizowanego wędkarstwa na ziemiach polskich.

 

PZW liczy dzisiaj ponad 620 tys. członków, w tym – co nas bardzo cieszy – blisko 30 tys. członków uczestników, tj. dzieci i młodzieży do lat 16. Niektórzy wędkują tylko w czasie urlopu, inni prawie w każdy wolny weekend, a wielu kilkakrotnie w ciągu tygodnia. Z uprawiania wędkarstwa korzystają również nasze rodziny w czasie wspólnych wyjazdów nad wodę, a tysiące osób uczestniczy w organizowanych przez Związek imprezach sportowych. Wędkarstwo jest powszechne, ponieważ temu zajęciu można oddawać się od dzieciństwa do późnej starości, bez względu na płeć i warunki materialne. Jednak nasze hobby nie tylko jest sposobem na spędzanie wolnego czasu czy sportową rywalizację w czasie zawodów wędkarskich, ale uczy, jak postępować nad wodą i chronić przyrodę, aby zachować jej walory dla przyszłych pokoleń.

 

Między innymi dlatego wiele uwagi powinniśmy poświęcać najmłodszym adeptom sztuki wędkarskiej, zaszczepiać im działalność PZW i przekazywać dorobek Związku ze szczególnym uwzględnieniem działań proekologicznych. Młodzież powinna choć trochę obcować z naturą, aby zrozumieć, że człowiek to jej integralna część. Z praktyki wiadomo, że to właśnie szkółki wędkarskie i obozy młodzieżowe, na których młodzi adepci mogą doskonalić kunszt wędkarski pod okiem wykwalifikowanych instruktorów oraz zdobywać wiedzę o środowisku przyrodniczym i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą postęp cywilizacyjny – są tym magnesem, który przyciąga do PZW młode pokolenia Polaków. Wiele z tych osób jest później cenionymi, zaangażowanymi działaczami i wychowawcami kolejnych pokoleń młodych adeptów wędkowania.    

 

Wiele cennych uwag i postulatów działaczy dotyczących przyszłości i rozwoju wędkarstwa znalazło odzwierciedlenie w uchwale programowej XXX Krajowego Zjazdu Delegatów PZW. Zobowiązuje ona wszystkie ogniwa PZW m.in. do: promowania wędkarstwa i jego walorów rekreacyjno-sportowych poprzez ułatwianie powszechnego dostępu do informacji na temat uprawiania hobby wędkarskiego i zdrowego trybu życia w Polsce; kontynuowania wszelkich form współpracy z organizacjami społecznymi i zawodowymi, związkami sportowymi, stowarzyszeniami i organizacjami oświatowymi i kulturalnymi w dziedzinie ochrony przyrody, jak i uprawiania hobby wędkarskiego; tworzenia warunków do stałego, możliwie najszerszego dopływu dzieci i młodzieży do statutowych jednostek organizacyjnych PZW, w tym w szczególności poprzez udzielanie dzieciom i młodzieży szkolnej możliwie najwyższych ulg bądź zwolnień w świadczeniach na rzecz Związku; doskonalenia standardów organizacji imprez i zawodów sportowych celem wzmocnienia promocji działalności PZW oraz walorów wędkarstwa, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży oraz w lokalnych społecznościach.

 

W tym roku obchodzimy 135-lecie zorganizowanego wędkarstwa. Przypomnijmy, że 13 lipca 1879 r. w Krakowie zostało powołane Krajowe Towarzystwo Rybackie, które zapoczątkowało zorganizowaną działalność rybacką i wędkarską na ziemiach polskich pozostających pod zaborami. Pierwszym prezesem Towarzystwa został dr M. Nowicki, który pełnił tę funkcję do 30 października 1890 r. Od samego początku Towarzystwo, obok spraw organizacyjnych, zajmowało się zarybianiem rzek i ochroną rybostanu, badaniami ichtiofaunistycznymi i krzewieniem oświaty rybackiej. Z inicjatywy władz Towarzystwa, 24 stycznia 1887 r., została uchwalona „Krajowa ustawa o rybołówstwie dla Królestwa Galicji i Lodomerii wraz z Wielkim Księstwem Krakowskim”, co pozwalało unormować stosunki prawne i rybackie w rzekach południowej części kraju (...).

 

Tradycje w organizowaniu wędkarstwa, zarybianiu i ochronie polskich wód kontynuuje od 1950 roku Polski Związek Wędkarski (w przyszłym roku będziemy obchodzić 65-lecie naszej działalności). PZW inspiruje i finansuje wiele badań naukowych dotyczących wód śródlądowych oraz podejmuje działania ograniczające dalszą degradację środowiska wodnego. Działania PZW są wysoko oceniane przez instytucje i ośrodki naukowe.

 

Pamiętajmy, że należymy do największego stowarzyszenia polskich wędkarzy i od nas w dużej mierze zależy przyszłość i rozwój wędkarstwa w Polsce.

 

Z okazji Dnia Wędkarza życzymy Wam samych wspaniałych chwil spędzonych nad polskimi wodami, aby sezon wędkarski 2014 był dla wszystkich okazją do aktywnego, rodzinnego wypoczynku i spotkania z TAAAKIMI rybami!

 

 

Zarząd Główny PZW

Poleć znajomemu

Wiadomości

Zebrania i spotkania

Kalendarz imprez

Polecamy

Forum - ostatnio dodane wątki

Członkowie PZW

Komentowane wiadomości

Najaktywniejsi

Sonda

Będąc na urlopie wędkujesz ...
sam
z kolegami
z żoną
z dzieckiem
z dalszą rodziną
Głosuj wyniki

Na skróty